Manualul Pinguinilor ( nu mai e provizoriu)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmenbr

Pt ca Rufus si Sunnyday m-au intrebat, o sa rescriu dilema mea, cu speranta ca nu "abuzez" rabdarea si nervii nimaui.

Ce ati face voi in situatia in care prietenul/prietena voastra ar fi in cumpana, cum l-ati ajuta sa-i fie bine, cum l-ati bucura? Ce gesturi ati aprecia daca ar fi facute pt voi, daca ati fi voi in cumpana, sau ce gesturi ati face voi pt cineva in cumpana. Ma refer la gesturi mici care bucura oamenii, gen o floare, o vedere, un gand bun, un telefon, o carte, un film, gesturi marunte dar care pot insemna enorm pt cineva aflat in cumpana. Va multumesc din suflet la toti cei care raspund.

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

Ajutati-o pe Diana!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 " target="_blank"> Povestea nasterii!




Mie , personal as vrea sa nu- mi faca nimeni , nimic . M- as comporta exact ca Monica , as vrea sa sufar singura , de fapt sa nu dau de banuit ca sufar.

Pentru cineva drag , sunt in stare de sacrificii extreme ; ex. Soacra mea si- a rupt piciorul , a dezvoltat o fobie si nu vrea sa mai mearga si , pt ca ii plac mult violetele , dupa vreo 10 telefoane ( motive de distanta ), am reusit sa-i trimit la usa vreo 5 ghivece . Primesc mesaje cum ca , dorinta de a le uda , o motiveaza sa se deplaseze . Asta e un exemlpu recent .

Kari , tu vb turca ? Si mereu ma amuz cand spui de crosetat mancare :) sar arsa sa vad ce modele , ce diagrama ... Sunt obsedata , clar !

Am mai vazut fetita bucatar , i- am arat lu' fii- mea si mi- a reprosat ca pe ea n- am lasat- o in bucatarie cand era mica , ca " ea , dragalasa " zise fii- mea.

Michelle , eu am un raspuns pentru tine , dar trebuie sa tai un ananas si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

seara buna pinguinilor

buflea, eu apreciez sinceritatea ta. si deschiderea catre orice fel de dialog, chiar daca tu nu impartasesti principiile respective.

nu ma laud, dar si eu sunt o persoana credincioasa. de felul meu nu vorbesc prea mult despre Dumnezeu, mai ales celor ce nu doresc asta.
cu mai mult de 20 de ani in urma s-a intamplat asta. am avut un accident de masina, in Canada. practic am intrat sub o cisterna care transporta benzina. politia avenit la fata locului si deja desfasurasera sacul mortului sa ma traga afara direct in el. eu am deschis ochii si m-am uitat la politist, el s-a dat speriat un pas inapoi.... si a inceput sa strige 'traieste, traieste'
mai tarziu am inteles exact ce se intmplase si am realizat ca daca traiesc este doar un miracol.
cum am ajuns la o biserica si cum l-am gasit pe Dumnezeu, e o alta poveste.
mai vreau sa spun ca viata mea s-a schimbat radical de atunci. si ca traiesc o viata de victorie.


Carmen, nu stiu din ce parte sa-ti raspund, cum sa apuc raspunsul defapt. depinde foarte mult de persoana care este in cumpana, daca e un apropiat al tau sau cineva cu care ai relati mai distante. dar inteleg totusi ca e cineva mai apropiat.
orice gest e bine venit. tu cunosti persoana in cauza. si chiar daca n-o cunosti bine, incearca sa afli amanunte de la alti cunoscuti. o floare, o carte, un joc, un sevalet ptr pictura cu tot cu panza si culori.... sunt multe lucruri care se pot face.
sau pur si simplu vizite saptamanale si discutati despre orice.

uite, pe mine ma bucura orice nimik. asa sunt io, mai modesta si sentimentala.

pe de alta parte, cand eu am fost la cumpana, nu m-am panicat deloc. am stat cateva zile si am rumegat vestea, m-am gandit al posibilitati si la ce voi face.... nu am spus nimanui din familia largita. am discutat mult cu sotul, care de felul lui priveste mereu partea plina a paharului chiar daca in inima lui moare de durere. desigur ca ma ajutat mult si credinta, faptul ca mi-am pus increderea in dumnezeu mi-a adus multa, multa pace.

din experienta mea de zi cu zi la capataiul oamenilor muribunzi, iti spun ca orice gest e bine venit. doar daca ar fi vre-o acritura de om care toata viata a fost nemultumit, acela poate nu se bucura.


hai ca am scris un roman.



Mickkyy, pup fetele tale. frumoase , frumoase sunt toate. cea mare are calitati de sefa, se vede cu ochiul liber.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

P&Ana, nu vorbesc turca. am voie sa spun ca nu-i pot inghiti pe turci, nu pe toti pe unii ca tare necivilizati sunt. baba curioasa ce sunt, de ce ma intrebi daca vb turca? am accent?


mai vroiam sa spun despre adulter. sa subscriu la ce spunea Rufus. nu condamn pe nimeni care gandeste diferit de mine.
sunt convinsa ca adulterul sfarama vieti. distruge suflete. chiar cineva spunea mai sus. dar, la fel sunt convinsa ca in adulter nu se cade peste noapte. sunt ceva pasi pana acolo si ceva lipsuri intre soti. asta e parerea mea, dar poate sa nu fie intotdeauna asa.
in dreptul meu am sa spun, ca ma gandesc la sotul meu in primul rand. ma gandesc la el, la sentimentele lui si la cat de ranit si distrus ar fi.
ah, da, inca imi iubesc sotul mult, mult de tot dupa multi ani de casnicie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Kari
Am uitat sa spun ca la modul de a reactiona sunt identica cu Buflea. Am nevoie de oameni in jurul meu, urasc singuratatea, nu ma deranjeaza oamenii care intra "fortat" in sufletul meu, incercand sa-mi fie aproape atunci cand am nevoie.
Recunosc sincer ca si eu cred foarte mult in Dumnezeu. Chiar daca nu reusesc sa ajung la biserica, desi poate ca daca m-as stradui mai mult, poate as reusi mai mult. E doar vina mea, sper ca in timp sa remediez asta.
Kari, multumesc mult de sfaturi, sunt extraordinare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

kari, asa si eu...si pe mine ma bucura orice nimik...incerc sa rid si sa ma simt bine, sa vad "partea plina " a paharului.
sotul imi spune glumind, ca daca pana la 40 +de ani nu m-am maturizat...nu mai am sanse...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

duminica ne povestea pastorul ca i-a murit mama chiar in saptamana de din inainte de Paste.
a ales sa nu mai continue tratamentul si stia ca moare in citeva zile.
dar a ales ca in zilele alea sa fie "the best" cu toata lumea care o cunostea, sa-si ia ramas bun de la prieteni, rude, biserica...
a trimis bani pt bilete de avion sa ii vina toti nepoti, zicand ca nu are nevoie sa vina la inmormantare...dar sa vina cat mai e ea in viatza.
asa si-a petrecut ultimele zile cu pace si sperantza in suflet alaturi de cei dragi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Bueiiii, azi ma duc la sushi, stiti voi, restaurantul ala de vis, cu sushi "all you can eat" ? Mda, da, sunt la regim si azi trisez ..si nu oricum, ci "all I can eat" ... yeah baby !!!

Kari mama, tu nu incetezi sa ma surprinzi cand scrii - am impresia ca cari (am facut cacofonie special) in spate un roman best seller ...soro, scrie-l mai repede, accidentul, bolile, spiritul tau optimist, emani asa o blandete si o bunatate care iese in evidenta ...si daca spun eu asta, e ceva, ca eu nici in cehstii din astea la distanta nu cred ...

Dupa cum va spuneam de dimineata - ploua si e frig. Antrenamentul de fotbal a intart la apa si nu se mai tine.

Weekendul asta o sa fie mai relaxat:

Sambata avem meci de soccer si cica vine presa sa asiste ...ce presa nene, astia sunt nebuni ? Puah si jucam acasa pe un teren MIZERABIL ... plin de gropi si cacanetz de gasca salbateca ...poate da fiu-meu vreu gol sa apara la ziar ca vedeta (cra, cra, cra)

Duminica dimineata avem meci de hockey si atat ... daca o iesi soarele poate facem un parc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

bufleo, ma enervezi!!! pleci la sushi acuma cand io tre sa merg in pat. vezi, cu masura, ca ochiul magic e pe tine.
aham, deci ploaia vine de la voi? mai trebuie sa identific de unde bate vantul si m-am scos maine.

stiu, trebuie sa scriu o carte... nu stiu cand sa ma apuc de ea. acum am gandesc la marca de baston.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Kari, pai eu ti-am spus, la mine-i soare, bate vantul mai rar, asa ca hai in vizita.
Buflea, eu nu te invidiez, mie nu-mi place sushi, asa ca distractie faina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Mai vedem vreun film sau o lasam pe week-end-ul viitor?

Mergi la inceput