Manualul Pinguinilor ( nu mai e provizoriu)

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

hai mai fetelor ca astea nu sunt minciuni in adevaratul sens .
sa minti inseamna sa provoci un rau intentionat prin minciuna ta, cui provocati voi un rau daca sotul nu stie totul? barbatii in general sunt mai "macho" si chiar nu trebuie sa stie ei cum ne alintam noi puii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

pana nu ne mutam , incerc o barfa: ce parere aveti de divortul gabrielei cristea si tot spectacolul pe toate posturile? mai ales iesirile domnului expert in vanzari ? si psihologi ? si tot ce isi dau cu parerea asupra lor? ( ma gandesc ca daca nu vrei sa iti expui viata nimeni nu are dreptul legal sa te expuna ).

parerea mea este ca gabriela este o persoana care traieste numai pentru orgoliul ei iar marcel este bun de gura si isi cam pierde din afaceri, de are nevoie de asa o publicitate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Inseamna ca am eu o notiune gresita despre ce inseamna minciuna. La mine si nespusul prin omisiune e tot minciuna.
Michelle, deci si voi mai aveti probleme cu vorbitul in clasa. Credeam ca doar Eric a ramas singurul.
Ce inseamna semneaza cartea, la cate atentionari se intampla asta? La noi e inca pe cod de culori, primul warning, al doilea cand pierzi 10 min din recess, al treilea cand pierzi tot recessul si al patrulea cand pierzi si recess si ai si nota catre parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Deci bossul a aprobat, hurra, pot sa intru !

Lali, eu prefer zboruri medii ca sa apuc sa imi treaca panica de la decolare si sa ma pregatesc psihic pt panica de la aterizare si sa mai am timp si de panica dintre decolare si aterizare .

Eu ma asez la mijlocul ghetarului, ca astfel se da peste cap daca stau la margine.

Laura, ciobanestii sunt f credinciosi stapinilor si vor fi prieteni tare buni cu copii tai. Tarcul insa va trebui sa il faci din material bun si rezistent ca altfel praf il va face.

Buflea, hai ca nu stiam de forumuri si universuri paralele in care ajung fostii DCisti in diaspora . Mie mi-e dor de Vikinga, pe unde o mai fi?

Carmen, sa nu te auda fii-miu pe unde locuiesti ca acu se piteste intrun avion si vine la tine. E fan mare de tot Mickey, are unul mic de plus pe care il cara peste tot, e prietenul lui pe care il pupa si ii da in cap, care trebuie sa suporte sa ii se puna scutec si sa manince oua pina crapa. Iar cind e la TV Casa minunata a lui Mickey nu mai aude nimic altceva in jur.

A_alinta, eu sunt paralele cu realitatea romaneasca: habar nu am cine e Gabriela Cristea . Zau ca imi ajung stelutele de poleiala de la Tv german (grrrrr).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

sefa, eu te-am mai intrebat odata de unde ai informatiile astea ( eu daca as fi sefa ta m-as gandi ca petreci prea mult timp pe romania.com capusa ) si nu mi-ai raspuns. nu de alta dar pana la afirmatia ta eu nu m-am gandit ca cineva poate face misto de noi.
din punctul meu de vedere ghetarul poate fi scos si pe ebay, sunt curioasa daca pe noul ghetar eu am posibilitatea sa fiu vazuta doar de cineva vreau eu

alina

Bine, te lamuresc ... Nu am nici o informatie, dar stiu din experienta si cu intuitie ...eu formuez de vreo 10 ani, am mai fost pe un forum inainte de DC, de aici experienta ... chestiile astea se intampla des ... Bisericute si razvratiri impotriva administratiei sunt actiuni periodice. La fiecare razmerita din asta se desprinde cate un grup si isi fac un nou forum ...ii unesc "nedreptatile" locului din care s-au desprins si in paralel cu forumeala nevinovata, citesc si locul de provenienta pe care ulterior il comenteaza acolo. Sigur ca fac misto de noi, mai exact de cei care nu au fost de acord cu ei ... si orice decizie a administratiei este desigur o prostie. O alta latura care ii preocupa este secretomania - pentru ca unii mai au conturi pe DC si nu vor sa se stie ca functioneaza si in alte parti. De unde stiu ? Pai si eu am migrat de doua ori in acest mod, been there done that

Pot sa le spun si ce o sa se intample ... o sa fie prieteni pana o sa se certe ... fie nu se vor intelege cu metodele noi de administrare, care se vor altele decat cele de pe DC. Fie se vor certa intre ei pe un subiect, din lipsa de reguli si relaxare a administratiei. Si iar se vor sparge in grupuri ... unii vor reveni pe DC sub alte infatisari .

Ce ma face sa intuiesc ca aceste forumuri exista acum este faptul ca Homeland-ul, care luase in avant foarte mare, similar cu Ghetarul, a murit brusc, exact dupa ce cateva membre ale lui s-au certat cu Marius. Deci banuiesc ca toti cei care activau in Homeland, acttiveaza acum in alta parte ... sa le fie de bine.

Eu nu dau viata vesnica nici ghetarului ... desi stiu ca numai de noi depinde sa il tinem in viata. Aici pe ghetar, cumva toata lumea a inteles printr-o regula nescrisa, ca nu dam la gioale ...adica pardon, mai dam la gioale dar nu ne suparam de vanatai. Mada era s-o comita acum ceva timp, noroc ca am prins-o la timp si am agatzat-o de picioare cu capul in jos si I-a venit mintea la cap . Eu apreciez asta la Mada, este ea vulcanica, dar eu am impresia ca invata, invata sa fie inteleapta, nu spune ea asta dar e sufficient de flexibila ca sa fie atenta la cei mai batrani decat ea ...de fapt toti invatam aici pe ghetar, unii de la altii si criticam putin, aproape deloc. Mai exista o conditie sa iti placa pinguinii ...simtul umorului, care este diferit la fiecare si atinge diferit pe fiecare ...

O alta calitate a ghetarului este ca nu vorbim pe la spate, prin privat, pe email, despre ce comentam aici si nu comentam nimic de pe restul forumului. Totul este foarte public, cu bune si rele ...de ex, nici ceea ce am facut eu acum nu este foarte frumos si calca cumva legea nescrisa a ghetarului, cum ca aici nu comentam ce se intampla pe la alte subiecte ale forumului, cu atat mai putin prin alte forumuri ... am scris asta ca sa va spun ca stiu ca fac ceva gresit, imi cer scuze , am vrut doar sa lamuresc ce anume "stiu" si de unde stiu ... si nu doresc acest subiect dezvoltat ... nici aici si nici in alta parte. Si stiu ca voi nu o sa-l dezvoltati ... il si vad pe Rufus si pe Viv si pe Fantomas, care zambesc intelept si dau din cap a "buflea, buflea, te joci cu focul si o sa te arzi" ...da mai, aveti dreptate, m-a luat valul dreptatii, nu stiu exact cine ma cred .. gata, mi-am facut numarul si acum tac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmenbr

Inseamna ca am eu o notiune gresita despre ce inseamna minciuna. La mine si nespusul prin omisiune e tot minciuna.
Michelle, deci si voi mai aveti probleme cu vorbitul in clasa. Credeam ca doar Eric a ramas singurul.
Ce inseamna semneaza cartea, la cate atentionari se intampla asta? La noi e inca pe cod de culori, primul warning, al doilea cand pierzi 10 min din recess, al treilea cand pierzi tot recessul si al patrulea cand pierzi si recess si ai si nota catre parinti.

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

Ajutati-o pe Diana!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 " target="_blank"> Povestea nasterii!





la a 2-a atentionare/zi semneaza cartea. acum s-a mai potolit...dar inainte a fost jale...nici nu-mi mai venea sa dau ochii cu doamna vineri.
dar, daca-l intrebai pe el...era intotdeauna altcineva de vina...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

sefa, interesant. pai si asta cum se numeste in termeni psihologici?

aschiuta, eu citesc ziarul din romania ( libertatea) si ma mai uit la talk shwou-ri de genul asta cand bucataresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

"Eu nu dau viata vesnica nici ghetarului ... "

Bine boss, eu de abia intrai pe aici si tu dai deja prognoze pesimiste

Eu "forumesc" mai mult pe forumuri specializate pe hobby-urile mele, asa ca nu prea am experienta cu grupuri de dizidenti. DC e singurul forum despre de toate. Si am mai fost cindva in HanulAncutei, nici nu stiu daca mai exista, dar pe acolo am facut putini purici... Da dinamica descrisa de tine e f interesanta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

A_alinta si eu (mai ) ciesc ziarele romanesti. Dar cumva trec pe linga mine numele de starlete. Eu am memorie proasta la nume si la fete oricum, am dat cu bita in balta de citeva ori din cauza asta. Mai rau e ca nu imi intra in cap numele ministrilor si a politicienilor si cind reuseste unul sa imi intre pica guvernul si se duce naibii munca mea de memorare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Michelle pai daca e doar de semnat ceva, e mai usor decat la noi. Ce s-ar intampla daca ar semna cartea aia zilnic? mai sunt alte consecinte dupa semnarea cartii?

Mergi la inceput