Manualul Pinguinilor ( nu mai e provizoriu)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

A_alinta La Multi Ani fericiti si linistiti
Carmen, si eu sunt de acord cu vivi. Mie nu mi se pare minciuna. Tati a vrut si el sa il bucure pe Eric si acum cum ar fi putut sa ii spuna ca mami stia?
La noi se mai intampla asa, desi imi spune sa nu ii spunem lui tati fuge repede si ii spune el de cum intra pe usa
Important, cred eu, e sa vorbeasca cu cineva din casa. Apoi chiar nu o consider minciuna, doar omisiune
Bun venit calatorilor

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Eu nu sunt suparata pe Eric, nu consider ca a mintit, el mi-a spus imediat ce l-am intrebat "secretul". Sunt suparata pe sotul meu ca, parerea mea, l-a invatat sa se ascunda de mine cu un "secret" care numai "secret" nu era.
Chiar sunt curioasa cum vad pinguinii de serviciu (nu pinguinele) chestia asta. Ei sunt de acord ca isi invete fetele sa aiba secrete fata de mama lor, dupa ce tatal si mama au stabilit impreuna ceva? (nu ma refer la genul de secrete "ii facem o surpriza mamei de ziua ei, ii luam flori, cadou de 8 martie etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

hello-poze promise:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

si i inca cateva:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Buna,buna
DENISAMeu nu vad poze...
MICH....tu arati de top!
Adi ce primavara frumoasa la tine!
CARMENBR
Fetele ppuup....de miine nu mai am net!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Salutare!!!!

Ce fain mi-am inceput dimineata,poze fabuloase si cafea ,asta ca o compensare a faptului ca Edy e pe tron de la prima ora si nu se da dus,cica il doare burta ,oare l-o durea din cauza de gradinita?!

Multumesc tuturor celor care au pus poze,minunate

Roxana vrei cozonaci ?

Mada vroiam sa te intreb ,ce am facut sa merit floricica?

Carmenbr eu i-am crescut pe ai mei cu perceptia ca eu si taica-su suntem un tot unitar,actionam in acelasi sens intotdeauna,de aceea nu mi-ar fi cazut bine sa aflu ca stabilesc ceva cu ursu si el face taman contra.Cu siguranta as fi discutat cu el aspectul asta.

Secrete copiii mei isi spun unul altuia si cat traia mama cei mari impartaseau cu ea,nu pot spune ca a fost bine asa,de multe ori ea le era complice la prostii si cand treburile evolua in rau aflam si eu ca doar trebuia cineva sa rezolve situatia.

Sa nu ma intelegi gresit,nu e cazul tau si mama nu era un om rau intentionat,a fost cea mai minunata mama insa ca bunica pfffff schimbare totala,rasfat maxim fata de nepoti ca antiteza la severitatea cu care m-a crescut.

Asadar eu as discuta totusi cu sotul vis-a-vis de secretul acesta mai ales ca stabilisera-ti dintr-un motiv intemeiat sa nu-i promiteti daca n-aveati siguranta ca va puteti tine de cuvant,astfel il scutiti de dezamagire.

Ca un amanunt ,intotdeauna am avut grija ce promit copiilor exact pt acest motiv: sa nu-i dezamagesc si sa nu-si piarda increderea in mine.
Cum eu sunt cea care ma ocup aproape in exclusivitate de educatia lor,i-am impus si lui Klaus sa procedeze la fel.


Dragelor m-am amuzat teribil cu intamplarile voastre de prin strainataturi ,eu n-am astfel de peripetii deoarece citez:"mama ai fost si tu o data in Bulgaria si de 2 ori la mall",ba am fost si in Turcia o data dar pe asta au uitat-o baietii.

In Turcia am mers cu autocarul (groaznic )si dintr-un oras in altul mergeam cu un fel de maxi taxi numit sekirici,intr-o zi mergem in Kusadasi ,era perioada cu atentatele,urcandu-ne vedem un barbat cu o geanta,toata lumea se aseza cat mai departe de el de teama unei bombe,m-am dus glont si m-am asezat langa el,sotul si finii au ramas interzisi dar n-au zis nimic pana la coborare.

Cand am atins destinatia teferi astia se reped la mine:

-De ce te-ai asezat nebuno langa ala ,daca avea o bomba?
-Pai tocmai d-aia,daca avea o bomba muream sigur fiind langa el,mai departe poate ramaneam schiloada .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Denisa cred ca pozele sunt f mari pt ca abia-abia se incarca pe pagina. Am stat 10 min sa se incarce dupa ce am click pe una si nu se incarcase. Poate le micsorezi putin. Oricum, pare ca ati avut o vacanta faina.
Carmaw, tiza mea, drum bun si multa, multa sanatate. Asteptam vesti bune.
O zi faina sa aveti! Eu fug la nani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Andra esti de coma , auzi la ea, poate ramaneam schiloada.
Exact la fel ca tine gandesc si eu, desi uite ca Vivi si Daiopri au pareri diferite. Nu spun ca ele nu au dreptate, pt ca eu recunosc ca sunt exagerata cand vine vorba de fiu-meu (o sa fiu o soacra adevarata, pe cinste), dar eu gandesc la fel ca tine. Sper sa ma mai calmez si sa ajung la o combinatie intre gandirea mea si a lui Vivi (eu ma declar fan convins cum isi educa fata si cata rabdare si calm are).
Asa sunt bunicii, zici ca ii schimba cineva cand devin bunici, total opusi de cum au fost parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Neata, neatza, buna dimineatza, pingunici si Fun.Thomas.

Cafeluta aburinda in dreapta, in stanga ProTv, in poala laptopul, in fata odrasla ce se pregateste pentru clubul de conversatie.

Doar o vorba sa-i mai spun lui Carmen:
Secretul asta al lor e mic si se incadreaza in genul secret de ziua mamei sau nu-i spune mamei ca ai mancat inghetata.
Nu impieteaza relatia de incredere si spune tot ca sa te putem ajuta.
Alte secrete mari si de alt natura sunt periculoase si de evitat.
Pe mine nu m-ar supara secretul ci faptul ca si-a permis sa treaca peste o conventie fara acordul meu. Nu el sta cu copilul si consider ca ar trebui sa aiba drepturi reduse ca doar eu stiu mai bine. Eu sunt prezenta zi de zi nu el. - e o strada pe care am parcurs-o si norocul meu ca am abandonat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

In alta ordine de idei fata mea este directa si deloc subtila. Seamana cu ta-su.

Deci nu-i plac surprizele si secretele.
Fata de mine nu a putut sa tina niciodata un secret. Nici macar de ziua mea sau ascunzatoarea jurnalului si parolele de la pc. Pana acum.
Fata de ta-su a invatat destul de repede ca e mai bine sa fie cumpatata in ceea ce transmite. Ma rog cu exceptiile de rigoare: eu asta sunt, nu o sa ma schimb acum ca sa-ti fac tie pe plac.

Nu i-a placut niciodata sa nu stie cand vine ta-su acasa, din timp, chiar daca pierde avionul, intarzie, etc
De cand era mica si ii lasam cadourile de la Mos Craciun in fata usii de la intrare intepenea in mijlocul holului si nu se mai misca de acolo.
Acu' 5 luni cand am cumparat fotoliile - am hotarat pe loc achizitionarea lor - si apoi m-am gandit sa-i fac o surpriza asa ca nu i-am spus. O saptamana nici nu a intrat in sufragerie: au culoare uraata, sunt urate.

Asa ca nici azi nu stiu daca a fost supararea ca s-a simtit data la o parte sau dorinta ei de a nu se lasa surprinsa de nimic.
Poate ma lamuresc berbecii pinguini.

Mergi la inceput