Buburuze(26)!Bravo Cos_minutza, Ruxulic,aadina!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Violeta, eu iy dau Marei sab-simplex inainte de fiecare masa si de vre-o 2 zilei de 2-3 ori pe zi bonisan si face la parturi mama mamaIy mai dau si o data pe zi 50 ml de ceai de fenicul de la hipp.
Si Mara plange de obicei cand iy schimb scutecul si am observat ca nu trebuie sa-i fie foame dar nici cu burtica ff plina pt ca mai da laptic afara(noi avem des problema asta)asa ca dupa ce suge si nu mai este asa de nerabdatoare sa pape intrerupem masa si ne schimbam ,iar daca este musai de schimbat o facem si cu urlete.
Baita eu iy fac cu apa fiarta si racorita cat pentru baita.
Voi inca sunteti in perioiada in care va cunoasteti una cu cealalta.
Cu un pic de rabdare trecem noi si peste astea 3 luni mai colicoase.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui violeta2013

Va pup, mamicuteleor si pe cele care mai aveti burtici.
Nu am mai intrat de zile bune pentru ca numai pot. Sunt extra-mega obosita. Copilul meu azi a facut 10 zile dar nu are nici un program de somn, mancat etc. Azi de la 5 dim pana la 2 am stat doar cu ea in brate. Se chircea mititica si cred ca a durut-o burtica. Mi-am facut o serie de remuscari, ba ca n-am mancat ce trebuia, ba ca nu stiu sa-mi ingrijesc copilul.
M-ai am o problema, cand o schimb plange de mama-focului. Poate e prosteasca intrebarea, dar voi cand schimbati bebelusii, inainte de masa, sau dupa ce mananca? Si mai am intrebari? :)
Faceti baita zilnic?
Apa pt baita o luati de la robinet sau o fierbeti?
Masajul cand il faceti, dupa baie sau inainte? De ex dr mea mi-a zis sa-i fac masajul cu 2 ore inainte de baie.
Stiu ca ati mai scris, dar va intreb si eu (pt ca mi se inchid ochii si nu mai pot citi din urma) ce le dati bebelusilor vostri pt durerile de burtica. Mie mi s-a recomandat espumisan si baby drink. I-am dat azi 10 pic de espumisan, dar nu si-au facut efectul, iar ceiutul baby-drink mi se pare tare dulce si mi-e teama sa-i dau. I-am dat 50 de ml in doua randuri si acum o pazesc.
Ariana, cred ca ti-am raspuns la mesaj, dar din greseala nu l-am postat :)
Bebelusa mea s-a nascut de 3350 de gr si de 50 de cm.
Ieri avea 3200 de gr si dr a zis ca pana in a 14 zi tb sa recupereze greutatea.
Avem si icter :(
Of, avem de toate.
Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
Vreau sa le spun si eu felicitari proaspetelor mamici, sa aiba o recuperare usoara si copii cuminti si mancaciosi.


36+ Sofia-Ioana

eu ii dau Sab Simplex - 10picaturi la fiecare biberon amestecat cu apa pt lapte si ce sa zic cam 80% isi face efectul.
Scutecul il schimb intotdeauna inainte de masa- cat ar fi de isteric de foame cand vede ca-l dezbrac ca sa-i schimb scutecul se linisteste de zici ca a scos careva stecherul din priza...bebe al meu nu suporta sa stea murdar, noi nu am avut iritatie de scutec pana acum, nu am folosit Bepanthen-ul decat preventiv la inceput pentru cutele care sunt cu nemiluita la coapse.
Baita facem 1 zi da, 1 nu sau daca se murdareste de lapte sau caca sau transpira... de la caz la caz. Ii fac baie cu ceai de galbenele- 5 litri + apa calda si rece in completare- sa fie cam de un lat de mana in baliuta. Apa e de la robinet din baie fiindca am boiler si asta merge cu apa rece care este potabila.
Masaj eu ii fac putin dupa baie ...asta fiindca asa mi se pare normal si nu fiindca am citit pe undeva si folosesc ulei de argan. Dupa ce s-o termina asta am de gand sa cumpar ulei de migdale. Nu vreau sa folosesc uleiurile pt bebelusi fiindca toate au 80% numai chimicale.
Interesanta faza cu masajul inainte de baie cu 2 ore - nu arunca cu rosii dar mi se pare aberant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Violeta - multa rabdare mami, sa treaca mai repede aceasta perioada de acomodare ptr voi.

acum:

Baita - in fiecare seara; mi-e frica sa renunt ptr ca deja e ritual si nu as vrea sa schimb ceva...stiu ca dupa prind si io doua trei patru ore de somn...depinde de caz...apa de la canal folosim noi ptr ca vreau sa se obisnuiasca din prima cu asta, il mai sclatesc cateodata cu ceai de musetel.

De schimbat il schimb cand vad ca e mai treaz, sau cand stiu io ca a "prestat" mult in pampers, s-a intamplat si inainte de masa si dupa, nu plange de fiecare data.

Masajul noi il facem dupa baita, tot parte din ritual.

ptr colici ii dau bonisan de trei ori pe zi 20 de picaturi. le avem cu parturile dupa...oricum colicii nu au disparut nici dupa asta...la piscot am combinat infacol cu gripe baby water varianta verde...se gaseste mai greu asta...tot fara rezultat...ceea ce ma face sa cred ca nu prea au cine stie ce efect chestiile astea ptr ei...asha ca iau colicile ca atare si il calmez cu mangaieri, il bat pe spate, il mangai pe frunte, il pun la san si acolo uita de toate si de colici am observat.

sper ca n-am uitat nik. cauta sa te odihnesti cand doarme bebe chiar daca o face ziua...io de exemplu nu pot ziua, dar prin vreo 5-6 ore noaptea si mi-e bine asha deocamdata...daca voi mai obosi sigur voi mai prinde si un somn ziua...dar e mai greu la mine cu doi sa ii nimeresc la somn pe amandoi desi am avut surpriza sa constat ca bebe are un somn si cand doarme Ioana.

pupici!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si36+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Piscotel,multumesc,nici acum nu este mai mare burtica mea,in plus mi-au aparut edeme in zona lombara,practic astazi anestezistul nu a reusit sa-mi simta prea bine zona unde ipotetic ar trebui sa fac peri,daca hemostaza va reveni la normal presupun ca va fi ok.
Spun ca m-a vazut astazi anestezistul pentru ca incepand de la 4-5 azi dimineata m-a luat o durere de mijloc si de burta si contractiile care veneau din ce in ce mai des asa ca pe la 11 mi-am sunat sotul sa vina si am sunat la pompieri,m-au dus la spital,vreo doua ore am avut contractii din 5 in 5 minute si apoi au incetat brusc,au asteptat ei inca vreo ora si apoi m-au expediat acasa,oricum m-am bucurat pentru ca acestia te duc la maternitatea cea mai apropiata si nu la cea la care esti inscrisa iar maternitatea Fontainebleau se mai numeste si uzina Fontainebleau,acolo se cam naste la foc continuu,toti snobii din regiune au pretentia ca pe certificatul copilului lor sa figureze ca au nascut intrun oras imperial.Ma rog,desi maternitatea se afla la foarte mica distanta de mine eu o detest.
Acum sunt linistita,sotul meu este alaturi de mine,durerea de spate care parca vine si din rinichi nu a cedat deloc,simt cum imi trosnesc oasele,contractii regulate cam la 30 de minute dar asteptam,colul inca este bine inchis. Mi-e frica sa nu patesc ca la baiat,ajunsesem sa crap de durere si colul meu nu se deschidea,membranele fiindu-mi rupte de medic si oxitocina la greu....acum problema este ca nu-mi vor putea administra niciun fel de substanta declansatoare.
Iar astazi colac peste pupaza in timpul contractiilor(care pe o scare de 1 la 100 se situau la 50 conform monitoringului)mi s-a declansat si o fumusete de criza de astm,offffff,asta este temerea mea cea mai mare si chiar nu inteleg,nu pot sa inteleg de ce sunt lasata sa ma chinui asa,cand cu o cezariana totul ar fi rezolvat,al naibii protocol mai au....
Eu una sper ca maine sa-mi tin fetita in brate dar cum o vrea Dumnezeu,eu nu mai spun nimic!!!
Pooopici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Violeta, in primul rand linisteste-te pt ca ii transmiti anxietatea si puiutului. Sunt zile mai grele si zile mai ok.

Eu il schimb mereu inainte de masa, chiar daca e cu plansete de foame si cand se mai intampla chestii mirositoare si intre mese. In fiecare seara facem masaj, apoi baita. In prima luna faceam cu apa fiarta si racita, acum apa de la robinet.
In privinta colicilor e delicat: studiile spun ca toate aceste siropuri au efect doar in 7% din cazuri asa ca pe langa siropurile clasice aplicam caldura pe burtica, tzitzi si gimnastica care favorizeaza eliminarea gazelor: il pune bebe pe spate pe genunchi mei si ii flectez cat mai mult coapsele pe abdomen in mod repetat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Iulia, la mine deja e o rutina...parca am bebele afara :)) nu pot dormi decat in reprize de 2-3 ore maxim, sicu pauza de cateva ore intre. la mine nu stiu cum e cu contractiile astea, eu credeam ca te ia si te lasa, la mine burta sta pietroi cu orele, egal ca stau in pat, umblu sau altceva. bazinul ma cam chinuie dar asta e. astept controlul de marti sa vedem ce zice dr. pana atunci burtica mea a coborat destul de mult,parca acus pica :P

felicitas e greu sa nu bagi in seama cand vin cretini la 10 sear asa sune la usa/interfon sa cobor sa mut masina ca e locul lor (vorbim de un spatiu public, spatiu verde chiar, si nu scrie niciunde ca e al lui) dar sunt oameni f violenti si desi am inceput sa ma cert cu ei am cedat pe moment de frica unui posibil travaliu. dar voi face plangere la administrator, apoi la primarie ca nu e prima data si m-am saturat!

37+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMRnici 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

iulia acum am citit si ultima ta postare...numa' ce te bucurai ca te-au mai lasat simptomele ca ai si ajuns de urgenta la spital! ma bucur ca nu a fost nimic grav si sper din suflet sa ai o nastere asa cum iti doresti. stiu si eu ca dincolo sunt tot felul de protocoale, si numai la noi te lasa sa alegi metoda nasterii...dar acum serios... nu ai suficiente motive medicale pt care sa te lase cu cezariana? mie mi se pare aberant deja... crizele de astm atat de severe mi se par mai mult decat suficiente pt a opta catre cezariana. Eu doar cu suspiciunea de astm obosesc f usor la efort mediu, dar mai un travaiu care e un efort enorm, si tu cu un astm destul de agresiv. Sper sa te ajute Doamne Doamne si sa fie bine, sa ai o nastere usoara, asa demna de postul Pastelui!
Eu inca multumesc lui Dumnezeu ca desi am avut o sarcina plina de stres, nervi, depresie si singuratate am ajuns relativ la termen, fara nici o problema majora, desi de multe ori am crezut ca nu voi duce la capat sarcina. Cred ca asta e multumirea ingerasului meu ca nu l-am avortat asa cum a vrut toata lumea si ca am fost singura care am luptat pt el si l-am dorit.

Fetelor cu bebei, va doresc multa rabdare, sper sa se linisteasca pe cat posibil colicile astea suparatoare.
va pup si multa sanatate!

eu sunt in faza de plictiseala fara somn...din nou

37+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMRnici 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Iulia,bafta si nastere usoara sa ai!!!

Mie mi-au pus oxitocina in perfuzie pentru contractii mai puternice si nu s-a intamplat nimic,cu siguranta si la tine va fi ok.
Fetele,multumesc de sfaturi,sper sa reusesc sa razbesc cu colicii ca deja ma termina pe mine.Incercam de toate,pus pe burta mea,masaj,picaturi de colici dar parca nimic nu functioneaza.Speram sa fie mai bine dupa sap simplex.
si nopti linistite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

fetele...intrebare mai urgenta... cele carora ati avut parte de travaliu... la cursul la care am fost de travaliu ni s-a spus ca unul din semnele pregatitoare e "clisma naturala" si anume diareea care de obicei are loc cam cu 12 ore inainte de travaliul propriuzis. Voi ati avut parte de asa ceva? caci eu in noaptea asta in ultimele 4 ore am fost de 3 ori la baie cu aceasta poblema. si in general, daca imi pica ceva prost la stomac, aveam si crampe inainte, iar acum nimic. imi fac emotii degeaba sau bondocelul meu nu mai asteapta? alte simptome noi nu am.
va pup si astept sa va treziti sa ma lamuriti si pe mine :)

37+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMRnici 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka80ank spune:

neata mamici, bebelusi si burtici !
In primul rand felicitari Cosminuta si Ruxulic .
Abia am apucat sa intru si sa citesc ....a venit soacra mea sa stea peste noapte cu noi sa ma pot odihni si eu.
Robert a facut saptamana asta colici mai severi...mi-a plans cel putin o ora dupa fiecare biberon(mentionez ca ma mulg si ii dau cu biberonul lapte de san). Am incercat cu Bonnisan, Alinan, Sabsimplex, Baby Drink...iar acum ii dau Infacol singurul care mi se pare ca are efect...macar nu mai plange asa mult doar se frasuie si nu adoarme...am incercat in brate pe patul nostru pe burta etc..
Deja am intrat intr-o depresie din care nu mai ies...si din cauza faptului ca ma dor sanii fooooarte tare de la muls plus ca dureaza ciclul asta de hranit copilul si dupa aia de muls, incat am cedat am sunat doctorita si am zis GATA il trec pe lapte praf ca nu mai pot !!
Doctorita mi-a recomandat NAN Sensitive (ptr bebelusi cu probleme digestive gen colici) si de azi incercam 30 ml cu restul lapte de san, dupa aia 60 ml cu lapte de san si apoi...90-120 cat mananca bebe.. El mananca 100-110 acuma. Sper sa pot trece cu bine pe lapte praf si sa-mi revin si eu psihic si fizic. Incerc sa ma mulg doar o data in zi(12h), dar acum mi se umfla sanii de ma omoara si sa ma leg strans sa pot opri lactatia...Daca aveti vreuna sfaturi privind oprirea lactatie va roog sfatuiti-ma .
Inca ceva rog sa-mi dati un PM cu parola de pe picassa sa vad si eu pozele si sa pun si eu cu bebe Robert.
Va pup si sper sa trecem cu bine toate peste greutati

Mergi la inceput