Buburuze(26)!Bravo Cos_minutza, Ruxulic,aadina!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Anka80, ca sa opresti lactatia in primul rand trebuie sa opresti alimentatia la san sau mulsul. Apoi te infasori strans cat suporti de tare cu un cearceaf ud racoros si stors. Nu-l scoti nici macar noaptea. La mine a durat 3 zile extrem de dureroase dar apoi a fost bine. Scoti cearceaful sa-l uzi iar si iar cand simti ca s-a zvantat. Din cauza sanilor fierbinti cearceaful sa usuca pur si simplu. Tine un ochi pe termometru. S-ar putea sa faci si febra. Eu aici n-am acces la nici un fel de medicamente. Dar tu poti intreba medicul de fam. pt ca stiu ca se fac ceva injectii. Succes.
Mami fericita. Edward. 26-03-2013

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Ramonika esti la maternitate mami?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Alina, eu astazi am gatit o supita cu galusti,un pui pe sticla la care mai fac un piure ceva,bine asta nu e ptr 2 zile dar poate iti dau o idee
O sa mai imi fac o mancarica de urzici cu mamaliguta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

multumesc fetelor pt raspunsuri... deocamdata sunt ok, am adormit pe la 7 jum si m-am trezit la 12 cu o foame de lup :))

Ank sper sa treci cu bine peste hopul asta si sa te bucuri si tu de ingerasul tau!

casandra, multumesc de incurajari, eu stau la Timisoara din pacate. M-am calmat acum, luni fac reclamatie verbala si in scris daca trebuie la administrator si daca nu se iau masuri fac si la primarie/politie.

arianna eu caut semne noi :)) oasele de la bazin ma dor de 2 saptamani, uneori efectiv nu pot sta in picioare de durere, alteori e doar un disconfort. Burta a cazut de o saptamana... mai am si dureri de spate ca la ciclu...acum sa vedem. Dopul nu stiu daca l-am eliminat sau nu, era ceva asemanator cu ce ni s-a descris la curs (muci albi) dar nu stiu daca era dopul sau de la faptul ca numai ce incheiasem tratamentul pt candida cu lomexin.

Eu am stabilit cu bebelu sa vina sapt viitoare, acum sper ca el nu a inteles ca luni :))) (atunci implinim 38 sapt)

Legat de mancare... mie imi place f mult un fel de tocanita cu cartofi, galuste de faina si piept de pui. O face mama de ma ling pe degete. Sau cartofi frantuzesti, supa cu galuste, ciorba de salata verde... acum eu nu stiu ce e permis sau nu in alaptare :)

37+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMRnici 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Casandra - trimite si mie bata aia a ta ca am cativa de linistit pe aici:)) Idei de mancare din pacate sunt si io in pom...pana acum am tot avut gatit, de acu incepe si la mine nebunia...

Anca - tot de Dostinex stiam si io. Imi pare rau ca nu mai poti prelungi alaptatul chiar si asha la biberon.

Ramonik - las sa vina bebe cand vrea el, nu cand vrei tu:)) cu cat sta mai mult cu atat mai bine ...ptr el...dar e nu facem noi ptr puiutii nostri.

Iulia - si sistemul nostru sanitar e cum e, dar ce e in afara ma oripileaza de a dreptul si crede-ma stiu cateva cazuri de de fete prin diferite tari ale Europei unde medicii sunt foarte "relaxati" ca sa ma exprim "poetic".

Azi noapte am avut pauza de nani intre 3 si 6 ptr parturi muuuulte...nu s-a linistit nicicum si banui sa fie de la o portocala mancata ieri...azi nu mai bag nici un fruct crud nik sa vaz tot asha face...in schimb ziua n-are treaba deloc...le doarme de iar ma gandesc ca fac noapte alba. Pediatra mi-a recomandat doar mar si banana in stare cruda...in rest compot.

Poop fetele!Weekend frumos!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si36+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Multumesc pentru incurajari dragele mele,eu astazi am mai tras o fuga la spital,tot cu contractii,tot cu dureri de spate,acum ma mai doare si capul de nu mai pot. Inca nimic,chiar daca colul meu s-a mai scurtat putin,inca este foarte bine inchis iar smechera de buburuza a ajuns la 3200gr iar doctorita mi-a spus ca daca va mai sta pana in 27 aprilie(sincer nu stiu cum voi rezista pana atunci) se pare ca va depasi 3500gr si in plus daca tot nu mi se va deschide colul pana atunci "probabil"mi se va face cezariana!
Hai Ramonika,poate se hotarasc smecherii nostri mici sa vina impreuna!
Din pacate pentru mine care sunt oarecum obisnuita cu sistemul romanesc,unde totul se rezolva cu spaga de rigoare,aici imi este extrem de dificil sa inteleg toate aceste protocoale,ehhh,o sa trecem noi si peste asta.


Octavian 09/12/1995
Sarah 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka80ank spune:

Neata fetelor..si multumesc de raspunsuri.
Pastile mi-e cam frica sa iau ca am auzit ca au niste efecte secundare mamaaaa....Doctorita mi-a zis sa ma mulg rar.
De exemplu acum m-am muls aseara pe la 20 si sunt 12h si inca nu ma omoara sanii...cred ca reusesc cumva..sper.
In rest poate niste ceaiuri sa incerc...am auzit de menta sau musetel?
Bebe face colici mai putin cu Infacol la fiecare masa, recomand cu caldura.
Sper sa se faca frumos afara si sa iesim din cercul asta de schimbat mancat plans dormit toate prin dormitor :)
Am pus poze pe picassa.
toti bebelusi frumosi de acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka80ank spune:

Iulia si Ramonik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Neata fetele!

eu am avut o noapte groaznica... am reusit sa dorm de la 7:30 la 9 (mult nu-i asa?) in rest de pe la 23 aseara si pana la 6 azi dimi a fost un chin, am mancat ieri de pranz/cina pe la 20 spanac si cu paine cu ou (am mai mancat, imi place mult, totul bine pana acum) dar de pe la 23 m-au luat niste arsuri, apoi dureri de stomac si stare de rau de am zis ca mor. 2 rennie si nimic, burta era mai rau ca stanca de la durerile de stomac ce coborau in jos (gen crampe) pot sa zic ca a fost ca o criza de ulcer combinata cu una de enterocolita (caci am ajuns si la baie dar doar 1 data). si asa m-a tinut toata noaptea ca nici apa nu puteam sa beau ca mai rau imi era. Apoi spre dimineata a inceput si foamea si ma rodea stomacul asa ca la 5 jum dimi eu faceam paine prajita cu margarina (tare buna a fost) si un pahar de lapte rece si m-a mai lasat nebunia. M-am uitat la The Hobbit online si apoi am adormit. Inca o noapte asa si cred ca o sa innebunesc. Acum am mancat tot paine prajita, si de rosii imi e frica.

Si ca sa fie meniul complet, in timpul durerilor/crampelor/arsurilor grasunu meu s-a foit toata noaptea, s-a impins, a dat din picioruse... cireasa de pe tort la ccategoria durere.

Ma bucur ca acum s-au linistit toate asa ca azi si maine mananc tot mai de regim sa fiu sigura ca nu mai am surprize.

Iulia imi pare rau ca tot vizitezi spitalul, eu inca nu stiu sa "descopar" contractiile, la mine daca se intareste burta sta asa cel putin jum de ora, iar daca ma doare spatele sau ceva, la fel. Nu e cum cred eu ca ar trebui sa fie... sa ma doara 1 min, sa ma lase...iar sa ma ia, iar sa ma lase.

Anca iti trimit niste soare de la Timisoara, avem si noi de 2 zile vreme superba de primavara! e o placere sa te trezesti dimineata cu soare si ciripit de pasarele (chiar daca e la bloc).

O duminica placuta fetele! schimb si eu semnatura ca maine implinim 38
multi pupici

38+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMR putin putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta2013 spune:

Fetelor, vreau sa va mai intreb ceva. Fetita mea nu regurgiteaza dupa masa. O ridic, o bat usor pe spate dar nimic. Bebelusii vostri scot aerul la fiecare masa?

36+ Sofia-Ioana

Mergi la inceput