Tricicleta bebe

Tricicleta bebe | Autor: Alessya_Ale

Link direct la acest mesaj

Buna! Vreau sa cumpar pentru bebe o tricicleta ca doar a venit primavara si trebuie sa iesim la aer sa ne plimbam. Stie cineva care ar fi mai buna pentru varsta de 8 luni?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

La 8 luni tricicleta? Dar chiar asa de bine sta in fund? La 8 luni inca poti sa o plimbi in caruciorul sport.

Dragos a primit tricleta cu centura abia spre 1.6 ani si a folosit-o la maxim abia in anul urmator cand deja avea rabdare sa stea mai mult de 10 de minute pe trici si nu doar 5 minute (ca nici nu merita efortul sa ne carabanim cu ditamai tricicleta in parc doar pt 5 minute).

Riscul la tricicleta este ca nu tine bine copilul in chingi, plus ca se foieste, il deranjeaza, risti sa-ti cada cu capul pe caldaram. Eu zic sa ma astepti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alessya_Ale spune:

Da,sta foarte bine in fundulet. M-am gandit si la un carucior sport dar nu stiu pt ce model sa optez. Am gasit niste modele pe site-urile de bebelusi, dar as vrea sa ma mai documentez, sa mai cer pareri inainte de a lua o decizie asupra unui model. De Inglesina, sau Quinny ce parere aveti? Dar Bertoni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Noi avem si am avut smart tryke. Poti incerca avand in vedere ca e recomandata de la aproximativ 10 luni. Oricum in cursul verii va face deja 10 luni, si nu e batuta in cuie varsta, evident e si in functie de copil.
Dar, ATENTIE!!! Daca inca adorme cand vii din parc cum pateam noi, e mai incomod decat carutul, eu o lasam pe rotile din spate si impingeam trici asa si era ok pana acasa, dar mergeam direct acasa, nu mai stateam.

De asemenea, ATENTIE!!!! Noi nu o mai putem folosi la aproximativ 3 ani, pt ca este foarte grea si nu o poate impinge singura din pedale. Am crezut initial ca e lenesa, am stimulat-o sa vina cu trici la mine, momind-o cu diverse, am incercat toate metodele sa mearga singura si nimic. Intr-un final am pus-o intr-un magazin pe alta tricicleta cu cadru usor de plastic si mergea de nu se mai oprea, singurica, asa ca... tu decizi!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alessya_Ale spune:

Multumesc Sara Maria! De Smart Trike am auzit numai de bine, am gasit un model cu spatar reglabil (http://www.littlebubu.ro/Triciclete-64/Tricicleta_Smart_Trike_Recliner_Stroller_4_in_1_red_cod%253A_1961900-1903 ) ce parere aveti? sa optez pentru acest model sau pt un carucior sport momentan?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

eu eram asa sceptica cu tricicleta la 8-9 luni dar am fazut in parc un baietel ce statea chiar bine in ea .nu as sti ce model era dar deja m-a tenteaza si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Eu sunt de parere ca la 8 luni e prea devreme pentru tricicleta. Oricum eu nu as lua tricicleta ci bicicleta din aia fara pedale (dar pe la 1 an jumate oricum).

Eu am carucior Inglesina zippy free. Nu e f f usor dar se manevreaza usor si e foarte stabil. Se poate strange foarte usor, cu o singura mana, a reusit chiar si baietelul la 5 ani jumate sa-l stranga. Ma bucur mai ales ca pot aseza copilul cu fata la mine. Daca nu l-as fi avut pe asta sistem trio as fi luat probabil PegPerego Pliko P3.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alessya_Ale spune:

Angiuta la asa cv te referi http://www.littlebubu.ro/Triciclete-64/Bicicleta_din_lemn_Biker-_Easy_Go-1954 ? Este interesant acest model, dar copilul trebuie sa fie ceva mai maricel pt asa cv, si oricum am observat ca multi copii chiar daca au biciclete/triciclete cu sau fara pedale ei oricum nu pedaleaza. M-am gandit si conform sfaturilor voastre voi opta momentan pentru un carucior sport, apoi ii voi lua fetitei mele si o tricicleta :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Tricicletele astea moderne sunt o chestie "praf in ochi" ... Tricicleta este pt cand copilul pedaleaza, sa invete sa pedaleze. La 8 - 10 - 18 luni nu am vazut nici un copil pedaland. Nici la 24 luni nu am vazut pedaland. DAR oooo .... nu mai folosim carucior, avem tricicleta. Un alt fel de carucior pt varstele mentionate ca tot parintii o imping. Doar ca e f incomod pt copil. Ca la 10 luni inca mai adoarme ocazional macar ...
Si cand le mai vad si cu tot felul de briz-briz-uri, maimutoi si umbrelute ... muzicuta ... pe mine ma ia capu'
La primul baiat am avut carucior sport pana la 2 ani si ceva si apoi i-am luat o tricicleta simpla, kettler, ca sa invete sa pedaleze, apoi a trecut la bicicleta cu 2 roti la 4 ani.
Acum, inca folosim caruciorul si am achitionat o balance bike.
Mergem in parc in carucior, acolo zburda 2 ore (sau cat stam) pe unde vrea si la plecare tup in carucior, facem si piata si ... gata. Nu pierdem vremea cu drumul pana in parc

Concluzie: pana la 2 ani (sau mai mult, depinde de copil) e ok carucior sport apoi tricicleta sau balance bike!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Da Alessya ceva de genul. Pentru inceput as alege-o insa pe asta: http://www.puky.de/de/mod_produkte_produkt/kategorie/wutsch/produkt/Wutsch_lovelypink/index.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alessya_Ale spune:

Angiuta este frumos si modelul asta, imi place :D. Momentan am optat pentru un carucior sport ( acest model http://www.littlebubu.ro/Carucioare_sport-37/Carucior_Zapp_Extra_Quinny_cod%253A_72905-2040 ), asta pana in vara cand ii voi achizitiona tricicleta aceea smart trike recliner, pana atunci mai crestem si noi un pic :D. Caruciorul a venit acum 3 zile, ce sa zic imi place ca model dar si pentru ca este foarte usor, se strange usor, si lui Daphne ii place noua ei "jucarie" :D

Mergi la inceput