fier de calcat sau statie?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Magaoaia o tii jos la piciorul mesei,doar fierul de calcat e pe masa insa il asezi in statie cand iei o pauza.

Hai fa-ti curaj,eu am facut un tur de forta de 3 zile si aseara m-am declarat victorioasa,am calcat inclusiv ce spalasem cu o zi inainte.

Numic nu urasc mai tare decat calcatul (cap,zid,bang).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Andra, pe masa de calcat, are loc, nu se darima cu magaoaia?

Hai ca amu sunt curioasa, ma uit dupa un fier nou, nu-s normala. Si intre timp am mormane de rufe care stau in uscatorie sa le calc. Mormane, nici nu va imaginati, ar trebui sa le fac o poza, nici nu pot sa intru in camera de ele


Cristina, e Dampfbügelstation in germana si nu darama masa de calcat E usoara, pt ca asa cum au spus si fetele, tancul pt apa, sta pe masa de calcat. Eu 3 masini de rufe le calc (cu pauze de Tv, a eu asa calc) in max. 1 ora. Merge mult mai repede ca la un fier normal, si cum eu calc TOT (adica si lenjerie intima) chiar s-a meritat investitia. Eu am un Tefal luat de pe amazon.
(dar, daca inca nu tzi s-a stricat fierul, asteapta si tu pina te muti, ca sa nu mai cari si "magaoaia asta cu tine""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

N

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Andra, pe masa de calcat, are loc, nu se darima cu magaoaia?

Hai ca amu sunt curioasa, ma uit dupa un fier nou, nu-s normala. Si intre timp am mormane de rufe care stau in uscatorie sa le calc. Mormane, nici nu va imaginati, ar trebui sa le fac o poza, nici nu pot sa intru in camera de ele


Cristina, e Dampfbügelstation in germana si nu darama masa de calcat E usoara, pt ca asa cum au spus si fetele, tancul pt apa, sta pe masa de calcat. Eu 3 masini de rufe le calc (cu pauze de Tv, a eu asa calc) in max. 1 ora. Merge mult mai repede ca la un fier normal, si cum eu calc TOT (adica si lenjerie intima) chiar s-a meritat investitia. Eu am un Tefal luat de pe amazon.
(dar, daca inca nu tzi s-a stricat fierul, asteapta si tu pina te muti, ca sa nu mai cari si "magaoaia asta cu tine""

Andreia





Ah Andreia, daca ne mutam (inca nu se stie si nici nu stiu ce sa vreau, vreau si la Berlin dar vreau si sa ramin aici) ne muta firma oricum, nu am de gind sa impachetez nici macar un pahar.

Problema mea e acum sa imi fac vint spre keller sa ma apuc de calcat. Si asa e, cind ai ceva de facut de care nu ai chef, sa gasesc o mie de alte lucruri ... Cum ar fi cumparaturi online cind imi scriam teza de master am facut intai o curatenie luna in toata casa, am lustruit toti pantofii, spalat frigiderul si pe dinauntru, si pe dinafara si pe dos, eram dispersta sa fac orice numai sa nu scriu. Asa si acum, numai cind ma gindesc ce frig si intuneric e jos si cit timp imi trebuie ... Iacs!mai stau 10 minute si ma duc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ceva care calca singur nu stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Ceva care calca singur nu stiti?


O sotie?

O femeie de servici ... (o zina de servici, ass o numeste o prietena, Putzfee )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Da Cristina, stiu cum e cind n-ai chef Eu imi aleg de obicei sambata seara ca zi de calcat ca ma uit la DSDS (unde nu-mi trebuie sa ma concentrez ca la un film sau la o emisiune mai serioasa) si cald. Acum sunt in conediu medical si gasesc iar un motiv sa amin, ca doar....sunt bolnava.

Uite, eu am modelul asta:
http://www.amazon.de/Tefal-GV8800-Dampfgenerator-Anti-Kalk-Autoclean/dp/B005VEG824/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1365670526&sr=8-5&keywords=tefal+dampfb%C3%BCgelstation

Sunt multumita de el, o singura chestie o am de comentat: cind incalzeste apa, face un zgomot f puterinic Altfel, calca f bine...dar, din pacate, nu singur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Citat:
citat din mesajul lui marius

Ceva care calca singur nu stiti?


O sotie?


Asta am...

Altceva?
Zana... ce fel de zana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Nici nu-mi amintesc de cand n-am mai pus mana pe un fier de calcat.
Cred ca din copilarie, cand calcam batiste. (atat ma lasa mama atunci)
Secretul nu vi-l zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Citat:
citat din mesajul lui marius

Ceva care calca singur nu stiti?


O sotie?


Asta am...

Altceva?



sot?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Dintre toate (fier, statie, presa - ca am de toate) vad ca la mine s-a ales presa ca device-ul preferat. Eu preferam statia, dar fiecare cu preferintele lui.

Evident, cu presa se calca totul mult mai rapid.

Mergi la inceput