Intrebare cu interes

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Daca üpe linga jocurile de societate pe care vrei sa le achizitionez, ai lua si niste Lego (sunt o gramada pt varsta 8-14 ani, e adevarat ca-s destul de piperate)...ma gindesc ca venind sa faca lego, poate-poate li se lipeste de mana si vreun joc. Nu stiu,e doar o idee pt ca vad ca tu pe baieti vrei sa-i mobilizezi mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Suntem multi care ne-am petrecut timpul liber in fata blocului. Mai mult de nevoie, decat de voie. Eu de la 11 ani m-am apucat de sport si, treptat, blocul a disparut...insa doar fizic, nu si din inima mea. La bloc am trait experiente pe care le tin minte in amanunt, o gramada de jocuri, aventuri...adoram sa ies afara, iarna sau vara, nu conta, si cand ploua aveam ce face in scara blocului sau in spate, sub stresini.
Probabil ca nu o sa fiti multi de acord cu mine, dar pe mine ma enerveaza planificarea asta continua a vietii. Sa fac ce trebuie, doar ce si cum trebuie...este deprimant.
Eu in timpul liber prefer sa fac ce-mi place, sa o lalai asa cum imi place si unde imi place. Nu prea o lalai, ca nu mi-e firea...dar imi place sa stiu ca o pot face daca am chef.
Asa ca incerc sa-mi tratez copiii la fel. E greu...ei nu doresc aceasta delimitare timp liber- lucruri de facut. Vor numai timp liber ceea ce, evident, nu se poate.
Cred ca statul pur si simplu in gasca, in fata blocului, este nu numai de preferat calculatorului sau televizorului, dar este chiarbenefic, pentru interactionare. Asta inseamna multe: informatii, exersarea imaginatiei, initiativa, experienta.
Ioana imi spunea, cand era mica, ca vrea si ea sa stea la bloc. Stateam la casa si mergeam la o scoala intre blocuri, unde o mai lasam la joaca cu colegii. Doamne, ce veselie era acolo...dar s-a sfarsit dupa clasa a 4-a, cand s-a mutat la un liceu langa casa.
Ana petrece si cate o saptamana la bona ei, care i-a devenit ca o bunica, tot la bloc. Mi-a spus (nu o data) ca vrea sa ne mutam la bloc.
Si ce mandru eram ca-mi cresc copiii la casa.
Nu stiu cum e mai bine, in general vorbind. Dar stiu ca urasc sa mi se planifice totul in viata. Si, cu siguranta, nu mi-ar fi placut nici in copilarie.
Este, totusi, singura perioada cand meriti sa fii liber sa...nu faci nimic in timpul liber.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Spunea cineva ca cei mici nu au rabdare sa stea intr-un loc.
Asa este.
Imi aduc aminte ca trei zile la rand jucam 9 pietre; ne casuna asa, pe jocul asta. Jucam pana ne plictiseam (adica nu mai mult e 1 ora), dupa care voiam o "fatea" mica; sau o turca. Sau plecam dupa ceva pomi cu fructe, sau un fotbal mic...
Incheiam cu "capace", ca era langa bloc, sa auzim cand ne striga sa intram.
Altadata mergeam "pe dealuri". Un loc doar al nostru, cam departe pentru zilele noastre (totusi...), unde ne jucam in voie, de parca in alte parti ne restrictiona cineva. Dar eram numai noi si atat. O expeditie era obositoare, dar nu era egalata de nimic.
Da, stateam si fara sa facem nimic la bloc. Jucam telefonul fara fir. Spuneam bancuri. Ne aratam colectiile de diverse, faceam schimburi. Ne faceam cracane, prastii. Cantam la chitara.
Nimicuri.
Dar erau nimicurile noastre.

Eleni, n-am scris ca sa te descurajez, din contra. Poate iti dau idei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Pai si jocurile cu carti sunt tot jocuri de societate.

Ce joaca ei eu nu prea l-as numi joc de societate.

Am vazut si eu tineri stand in fata blocului, dar sunt mai mari, de liceu, deci dupa 15 ani. Asta se intampla in general in vacante, in rest nu I-am vazut, probabil ca nu au timp.
La noi in centru sunt montate cosuri de baschet si multi se duc acolo. Mai sunt puse si mese de sah, unde se joaca sah/table/remy... dar n-am vazut decat pensionari.
Pentru timpul liber este si Palatul Copiilor, unde se fac tot felul de cluburi gratuite.

http://www.palatulcopiilorpitesti.ro/

Rufus .

Si eu in timpul liber il las sa faca ce vrea... si asa are foarte putin. Nu-l vad mergand la club.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Hai ca m-am potolit vreun an, doi. Astept sa faca Maria varsta... si vad atunci cum se mai misca lucrurile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Pentru un Saboteur vin la pachet cu sot si copil. Ca nu prea avem cu cine juca dar ne place mult de tot! De ce nu joaca copiii? Pai nu prea stiu de ele, nu au venit in contact cu astfel de jocuri... e nevoie de spatiu si jucatori (mai multi)... Fiimiu avea 8 ani cand a descoperit jocul asta si a fost super incantat, i l-am luat si ne cam uitam la el, ca nu prea avem cu cine juca. Da' macar e bine ca stie de el.
E o idee faina, totul e sa gasesti copiii. Si ca sa ii gasesti trebuie sa ii cauti. Dar de ce te-ai gandit tu doar la copii peste 12 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

La noi exista un club, care apartine primariei, numit : "Animatie pt copii si adolescenti" (persoanele care se ocupa sunt pedagogi sociali..am tradus din germana, asa ca s-ar putea sa sune ciudat). Este pt copii (7-12 ani) si adolescenti (13-18 ani). La copii exista program separat pt fete si baieti. Intalnirile sunt miercurea, cand nu au scoala dupa-masa (14-17 sau 17-20).
Activitatile se schimba mereu, in functie si de anotimp. Vara merg la inot, iarna la patinaj.
Cateva activitati care imi vin acum in minte : zoo, cinema, disco (la clubul respectiv), bricolaj diverse (lumanari, elastice de par si multe altele), gatit (prajituri, diverse sandwich-uri, pizza), fardat, frizuri, diverse jocuri, karaoke, sport (fotbal, volei, handbal etc), diverse nopti cu tematica (de ex. noaptea mexicana, cand au facut si mancat fajita). Astea sunt activitatile fetelor.
Baietii au ca activitati : fotbal (afara sau in sala), gatit (pizza), turneu de fotbal de masa, bricolaj (lampi LED), cinema, inot, patinaj, gratar in padure, workshop grafiti.
Activitatile sunt mult mai multe, am enumerat doar cateva dintre ele. In general este gratuit, pt piscina si cinema tb sa plateasca o suma modica. In vacanta care va incepe in curand, au cateva activitati, una dintre ele este parcul de distractii.

La adolescenti nu ma pricep, dar am vazut programul lor (au program miercuri, joi si vineri, 16-20 sau 18-22). Activitati : ping-pong, seara fajita, fotbal, piscina, party cu grill, turneu de dart, alpinism in sala, parc de distractii, seara cu film, seara cu jocuri (pe computer), seara cu jocuri de societate (carti etc), mixare de cocktail-uri, bowling, pizza. Si multe altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Eleni,
eu m-am gandit acum citiva ani la o afacere din asta. Un spatiu nu f mare in care sa vina copii incepand cu clasa 1 sa se joace. Era iarna si innebuneam in casa cu copilul, nu era nimic de genul asta la noi in oras ( nu ma interesau atunci locurile in care sa mearga copilul si sa sara in sus, sa se catere pe topogane si altele de genul kids land). voiam ceva pentru copiii mai marisori, un loc de socializare, unde sa joaca lego, sa picteze, sa construiasca, sa faca puzzeluri, sa se citeasca in grup o carte, sa faca martisoare si alte chestii hand made. Am abandonat ideea din lipsa de bani.
POoate daca ai incepe cu un club pentru copiii mai mici , preadolescenti, vei gasi mai multe idei si poate ii vei avea drept clienti si in adolescenta.

ps oare cu fonduri de la UE nu se poate demara un astfel de proiect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Sunt sigura ca poti face si cu fonduri europene.

Eu voiam pentru cei peste 12 ani caci pana acolo au multe atractii. cel putin in Bucuresti... Dar recent i s-a spus Mariei intr-un parc ca e prea mare sa se mai dea pe toboganul ala (ma rog trec peste stupizenia replicii, si imi pare rau ca nu am auzit-o pe mamica posesoare de asemenea opinie imbecila...mi-a zis Maria cand plecam). Ideea este ca pe la 12 ani le vine un soi de atitudine de coolness acestor copii si greu le mai gasesti o preocupare. Fetele mai bricoleaza, mai fac hand made, mai picteaza... baietii insa nu prea. Mai fac street dance... dar nu vorbesc, nu comunica, nu isi fac prieteni in afara gastii, devin niste caste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Unicorn42 spune:

Noi ne jucam boardgames intr-o veselie, desi am trecut binisor de varsta liceului :)) Daca le-am fi avut atunci pe cele pe care le jucam acum, sigur n-am mai fi facut mare lucru :))

In liceu, patru ani de zile am jucat whist - in mod obsesiv, jucam in barurile care ne primeau cu cartile dupa noi, vara la mese in parc (aveam una preferata), la scoala in orice ora libera sau in pauze, la cabana cand mergeam pe munte, tot timpul :) Aia a fost obsesia tot liceul - si mai jucam din cand in cand, dar rar de tot, Monopoly.

Acum ne jucam boardgames mai complicate/complexe, sunt jocuri care dureaza de la 2-3 ore pana la 6 si mai bine, si nu vad de ce nu le-ar placea si adolescentilor. Noi mai mergem in vreo doua cafenele/magazine din Bucuresti unde exista o gramada de jocuri si, contra unei sume modice, se pot juca acolo - asta pentru ca unele au preturi mari, altele nu se mai gasesc, sau poate pur si simplu ni se pare un joc interesant si vrem sa vedem daca ne place inainte sa il cumparam pentru noi. Needless to say, avem si noi o gramada pe acasa. Daca intereseaza nume de jocuri, dau cu tot dragul :)

Ce mi-ar mai fi placut cand eram la liceu ar fi fost cineva sa ma invete bridge. Oare un club de bridge pentru liceeni cum ar fi? :)

Mergi la inceput