DIETA RINA - 2

DIETA RINA - 2 | Autor: elly_me

Link direct la acest mesaj

Rina 1 - (http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=178004&whichpage=1)

Dieta RINA 2

PROTEINE- piept de pui, somon, vita, salam, carnaciori, pulpe de pui, pastrav, cotlet de porc, hamburger de pui, conserva ton, scoici, ciocanele pui, conserva sardele, coaste slabe de porc, curcan
- vinete, rosii, usturoi, conopida, varza verde si rosie, praz, andive, broccoli, varza de bruxelles, morcovi, castravete, ardei gras, masline, gulie, dovlecei, telina, spanac, hrean, sfecla, castraveti murati, rucolla, ridichi rosii
- oregano, rozmarin, patrunjel frunze, ulei masline, mustar, ghimbir, sare, piper
- branza degresata, parmezan, branza feta, iaurt dietetic, mozzarella

AMIDONURI- varza acra, ceapa, cartofi, porumb boabe, usturoi, rosii, morcovi, ardei, ciuperci, mazare, praz, conopida, broccoli, fasole verde, castraveti murati, telina, frunze papadie, varza create, dovlecei, vinete, ardei iuti
- boia, pasta rosii, chimen, dafin, piper, nucsoara, maghiran, sofran, pudra de chilli, germeni(nu zice de care), sos tabasco, patrunjel verde, tarhon
- soia, orez, linte, fasole uscata, fulgi de soia, naut, mei, migdale

CARBOHIDRATI- faina alba, faina integrala, faina de hrisca, faina de porumb, spaghete, lasagna, cus-cus, foietaj, paste integrale, taitei, graham, paste cu spanac, tortilla
- drojdie, sare, zahar, ulei, masline, sos pesto, menta, zeama lamaie, praf de copt
- rosii, ciuperci, ceapa, usturoi, patrunjel verde, morcovi, capere, vinete, sparanghel, nuci
- marmelada dietetica
- se mananca prajiturele, ciocolata neagra ....

VITAMINE- doar fructe si legume crude
__________________________________________

..........................KG.............15.04
elly_me....................71kg... 70kg............

ralualexandrei.......70.8 kg.....69.9kg.......

elyda....................69-70kg...68-69 kg...

Sunny71...............69kg.......

Serialbastre...........67-68kg...66.3kg...

miky82.................66 kg.......64kg...

karula...................54 kg.......52kg....

eumada.................65 kg......63.5kg....

PRAG....................xxx........

buflea..........................xx ....-1.5kg .....

kariguld.............

Paff.................

amarantina................xx ....-1.5kg.......

Succes

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Vin si eu la raport ....

Ieri am calcat rau in strachini ...
... merit bataita... insa mi-a fost ff rau si am ...
... si nu am mai putut manca nk pana acum ...

deci este binisor ....

AZi - CARBO
Dimi- 2 banane ... 2 portocale ... 1 kiwi si 100g nuci ...

Pranz- mamaliguta cu sos "stufat" (asa-i spun eu)
Il fac din 3 legaturi ceapa verde, 2 legaturi usturoi verde, suc de rosii si condimente..

Toc ceapa si usturoiul mai mari (2-3 cm) le trag in tigaie cu putin ulei de masline ... pun sucul de rosii.. condimentez si las la fiert sa scada (20 min) ...

Cu mamaliguta

Seara - Dulce nu cred ca pot manca azi ... mi s-a aplecat prea rau ieri

Deci azi rabd pt ca nu ma simt nici azi bine ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:


Azi ar merge si zacusca cu painica ...
Am pofte de toate acum ...

Mai citesc prin carte .. ieri nu am avut timp ... pt ca mi-a fost rau..

Eu nu stiu ce sa mananc maine ... tb sa ma documentez ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Neatza si de la mine!
Eu inca nu stiu ce sa mananc la pranz!!!
Elly zici ca merge zacusca, hmmm e varianta cea mai usoara, dar parca as vrea si niste paste cu sos sau mamaliguta cu "stufat", mai ma gandesc pana ajung acasa, caci nu mi-am luat la mine nimic, am de fapt doar o portocala.
Nu se poate mamaliga cu branza, unt si smantana stiu stiu ca nu merge ma gandeam si eu doar.
este obligatoriu ciocolata neagra??? mie nu imi place deloc, nu pot sa iau cateva cubulete de cioco normala cu lapte cred ca o sa trisez in seara asta cu ciocolata.
pupici la toate fetele si o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Cam in cat timp de la inceperea dietei se vad rezultatele? Fetele care au mai tinut dieta pot sa imi spuna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Miky .. lasa ciocolata ... baga niste inghetata sau o felie prajiturica .. ceva ... tot aia este ... dar ai grija

.. ce mamaliguta cu branza ... ai pofte ... nu ai voie acum .. decat cand

...asa ca pazea ca vin peste tine

Sunny- eu data trecuta cand am tinut am slabit cam asa :

prima sapt - 2 kg
2-a sapt- 1 kg
3-a sapt- 1 kg
4-a sapt- 1 kg
5-a sapt- stagnare
6-a sapt- stagnare
7-a sapt - 2 kg
8-a sapt- 1 kg
9-a sapt- stagnare
10-a sapt- 1 kg
11-a sapt- 0.5 kg
12-a sapt- 0.5 kg

.. cam asa am slabit ... adica
prima luna -5kg
luna a 2a -4kg
luna a 3a -3kg

Insa depinde ff mult de organismul fiecarei persoane si de nr de kg pe care vrea sa le dea jos ...

Cu cat ai mai putine kg de slabit .. eu cred ca le dai mai jos mai greu ...

Eu aveam 77 kg ... si am ajuns la 65 ..

Insa faceam si sport .. acum sport pauza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

'neata dragelor!pe la pranz asa.

Azi m-am rasfatat?!Klaus a luat gasca mica la meciul lui Robert,au plecat la 7.30 asa ca am bagat somn de voie si am stat tolanita in pat cat am avut chef.

Mic dejun
-3 smochine
-o cafea mare,neagra si amara

Pranz

pizza calzzone cu legume.

Cina
-tiramisu(da,am ascuns o felie )
-4 bucatele de cioco neagra

Cu ciocolata neagra cred ca e chestie de obisnuita,eu o detestam,acum o iubesc si cea cu lapte mi se pare gretos de dulce.

Vad ca Paff a intrat la sustinere morala,bravo Paff
.

Dna Buflea pateurile le ungi cu ou batut pt un luciu si o rumeneala frumoasa si nu are nimic a face cu proteina ca doar aluaturile cuprind multe .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am facut atac de panica, ca ne-a cazut subiectul pe pagina a doua si nu-l mai gaseam ...

Deci sunt in parametrii ...aseara am executat aceeasi salata cu cartofi.

Tot aseara mi-a fost rau ... nu pot explica ce fel de rau, un fel de slabiciune vecina cu lesinul, desi nu imi era foame, nu ma mai durea capul ...m-am culcat la 21:30 ca simteam ca ma scurg pe podele. Dimineata m-am trezit insa mai bine ... tot am ceva, nu ma simt eu ca atunci cand aveam burta plina, nu mi-e foame, dar mi-e putin rau, nu ca aseara insa ...aseara mi-a fost mai rau ca in prima zi cand doar m-a durut capul.

De dimineata m-am cantarit ...stiu ca nu trebuia dar este o lupta de emotii in capul meu, care vine tot de la raul de aseara ... am impresia ca tin dieta asta de luni de zile ...si de fapt sunt doar 2 zile mari si late. Am slabit 1 kg in doua zile, e bine, sunt multumita, dar la cat de rau mi-a fost aseara, simt ca nu am rabdare sa scap de cele 10 pe care nu mi le mai doresc. In fine, nu renunt, ca mi se pare penibil sa renunt dupa 2 zile ...

Aseara am avut hockey asa ca nu am putut sa caut aluatul ala de pateuri ... mi-a fiert mama paste. Dar o sa caut in weekend si o sa mananc pateuri la urmatoarea zi de carbs ca tare imi plac.

Mai am o problema ... am o prietena cu niste probleme familiale care doreste sa ne intalnim intr-o seara la dinner, sa ciripim ... de regula, cand ne vedem, ne ducem la sushi ...stiti voi orez + peste.
Cum sa fac sa bag o zi de sushi in dieta asta ? M-as duce in ziua de amidoane, ca sa mananc la pranz orez cu salata si seara sushi ... stiu ca are peste, dar e o felitza foarte, foarte subtire, grosul acolo e orezul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

O fi normal raul asta? Ca daca e doar o slabiciune cauzata de reducerea mancarii, e ok si te vei obisnui, dar stare de lesin nu suna bine deloc :(
Si cine zice ca nu e bine sa te cantaresti? Eu am in ritualul de dimineata cantaritul. Pai daca nici cand tin dieta n-o fac, sa-mi creasca moralul, atunci cand s-o fac? Asa am aflat de ex. de data trecuta ca pe mine mamaliga nu ma ajuta in dieta asta, dupa o zi de mamaliga aveam ceva in plus invariabil. Am aflat ca pastele nu ma ingrasa etc.
In ceea ce priveste cina cu sushi, parerea mea e ca e foarte buna pentru o zi de amidoane ;)

Eu azi am incheiat o saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Karula .

Raul asta doamna Buflea cred ca e de la altceva,eu zic sa te cauti nitel la doftor.Vorbesc serios.Rina nu este o dieta care sa-ti dea stari de slabiciune,poate doar in ziua de apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Si eu cuminte azi, am mancat la pranz paste cu sos de rosii si ciuperci. Ciuperci e voie, nu?
Dimineata nu am probleme, ca eu oricum nu mananc dimineata si la scoala de regula rontai un fruct sau biscuiti, asa ca m-am scos ... dar saptamana asta e vacanta, asa ca m-am apucat de smotru in bucatarie ca sa nu visez mancare. Azi noapte am visat integrale.
Acus vine cina cu ale ei dezmaturi, prajituri, ciocolata, biscuiti ....
O seara buna!


Mergi la inceput