Un sfat, va rog!

Un sfat, va rog! | Autor: TOMALAVINIA

Link direct la acest mesaj

Buna dragi mamici!

Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Am o fetitza de 8 ani si, recent am observat ca i-a aparut par sub axila si pubian. Sa nu radeti :) stiu ca este un fenomen normal, dar problema cea mai mare e ca va trebui sa-i explic despre menstruatie si nu stiu cum sa o fac.
Nici nu vreau sa-i povesteasca si surorii ei, are doar 6 ani si nu ar intelege
Orice sfat e util.

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

De ce crezi ca nu ar intelege fetita de 6 ani ?
Ce ti se pare atat de infiorator ?!
Iei o carte de anatomie, sunt si alea pt copii si ii explici ce inseamna organismul unei femei, organele, igiena, responsabilitati si gata. Asa e normal. Copiii cresc.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela


Participa si TU la actiunea de Paste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

ia in primul rand tu o carte despre anatomie/sexualitate pt. explicat copiilor si citeste-o (singura sau impreuna cu fata) si uite asa gasesti raspunsuri la intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Tomalavinia:de ce am rade? e ceva amuzant?

Exista o carte "Ce se īntāmpla cu mine? (pentru fete)" care atinge toate subiectele astea. O iei, o citesti si apoi ii explici fetei ce se intampla cu ea. Si cat mai repede.
Tu zici ca nu stii cum s-o faci si si te simti incurcata. Dar tu esti in situatia in care stii (sper) ce se intampla in organismul tau cand ai menstruatie, cand n-ai, de ce creste parul, ce schimbari hormonale ti se intampla in diferite perioade ale luni, ce se intampla cand esti insarcinata, samd.
Ei, acum incearca sa-ti imaginezi ca ti se intampla toate lucrurile astea si nu stii de ce? Cum te-ai simti? Ingrozita? Speriata de moarte? Cam pe-acolo.
Gandeste-te ca te trezesti intr-o dimineata sangerand si nu stii de ce.

Explica-i (pe un atlas) diferenta dintre fete si baieti.
Explica-i de ce doar mamele nasc si nu si tatii.
Explica-i cum se pregateste corpul ei sa treaca de la copil la femeie.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Ar trebui sa depasim povestea cu barza... era pe vremea bunicii. Eu zic ca trebuie din timp explicat tot ce inseamna sa fii fata/femeie, diferentele dintre baieti si fetite etc.

Copiii din ziua de azi au acces la informatie mai mult decat am avut noi, si s-ar putea sa fii surprinsa cate stiu fetitele tale deja si nu de la tine.

Apropo, ai vazut-o speriata pe cea mare de transformarile corpului ei, ti-a pus vreo intrebare? Daca nu, s-ar putea sa aiba deja multe raspunsuri de care tu te feresti, numai ai grija sa le aiba in varianta corecta :)...

Mult success!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Ufff,eu mai am putintel timp pana la momentul cu pricina,si desi eu sunt o persoana ff dezinhibata,nu stiu zau,cum ma voi descurca :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alex@Sara

Ufff,eu mai am putintel timp pana la momentul cu pricina,si desi eu sunt o persoana ff dezinhibata,nu stiu zau,cum ma voi descurca :-)

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Iepurasul va asteapta cu surpirze pentru mici si mari ...



Pai cumpara cartile cu pricina, pentru copii, si roaga sa o citeasca - exista varianta de carte pentru fete si cea pentru baieti. Asigura-l (/o) ca ii stai la dispozitie pentru orice alta clarificare...este cel mai simplu asa.

fara stress si fara probleme. sunt foarte multe informatii cuprinse acolo. Informatii pe care nu stiu cum altfel I le-as fi putut transmite eu prin viu grai...nu intotdeauna ai toate cuvintele la tine cand ai nevoie sa explicit asa ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu cu Daria (11 ani e drept) am discutat foarte direct si foarte explicit si chiar i-am spus ca daca are intrebari sa mi le puna in mod direct ceea ce si face. Asa am procedat si cu Ioana. Recunosc faptul ca sunt extrem de direct si explic exact ce am de spus asa cum este in realitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Aici cam acelasi subiect, foarte interesant:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=177175&nm=Parintii-fata-in-fata-cu-pubertatea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui TOMALAVINIA

Buna dragi mamici!

Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Am o fetitza de 8 ani si, recent am observat ca i-a aparut par sub axila si pubian. Sa nu radeti :) stiu ca este un fenomen normal, dar problema cea mai mare e ca va trebui sa-i explic despre menstruatie si nu stiu cum sa o fac.
Nici nu vreau sa-i povesteasca si surorii ei, are doar 6 ani si nu ar intelege
Orice sfat e util.

Multumesc!


Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)


Draga Lavinia, si fetele mele cele 'mari' au aprox virsta alor tale, dar ele stiu dintotdeauna ca la un mom dat vor avea ciclu, mi-au scotocit toate sertarele si au vazut si absorbante, le-am spus la ce servesc si editez sa spun, dupa ce-am citit celelalte raspunsuri, ca nu le-am spus asa in detaliu ce si cum, ci doar ca si ele vor singera la un mom dat cind vor creste si si ele isi vor pune, ca mine, absorbante etc, deci n-am explicat f mult, ca nu pareau a fi interesate mai mult de atit, dar daca ar fost,le-as fi spus, deci succes si curaj, ia-o incet cite putin si cumpara si carti, vezi la biblioteci, librarii, numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pai in cartea respectiva nu e vorba doar de ciclu, par pubian, transformari hormonale.

Se descrie cum functioneaza sexul (inclusiv desene cu spermatozoizi), preservative, descrie organele sexuale interne (ovare, trompe etc), cele externe, ma rog, acopera destul de bine multe aspecte ce in viata de zi cu zi oricat de dezinhibat ai fi nu le abordezi. Totul intr-un limbaj pe intelesul lor, cu desene color...

Mergi la inceput