Sunt depasita! help!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

vreau si eu bratari de alea................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

bratari din acelea am vazut mai demult, cum ziceam cand era cel mic al meu de 2 ani, adica acum 3 ani :)
Dar cred ca mai practice ar fi o pereche de catuse , cu sau fara puf , si cheia sa fie la tine .Asa e cel mai sigur.Glumesc nu te superi.

Eu am aplicat metoda intorsului acasa daca nu merge de mana.Fiind un copil care vroia la plimbare , dar sa fie liber, fara carut de la 1 an ,neputand sa-l duc in brate din motive diverse, am insistat pe mersul de mana, ca fiind sigur. Cand a fugit de langa mine, am lasat tot si am venit acasa, fara discutii.Am patit asa de 3 ori, si apoi a stiut ca daca fuge de langa mine gata plimbarea, egal ce am eu de facut. Daca asa zisa "pedeapsa" nu are legatura directa si imediata cu actiunea urmarita, nu are efect.Inteleg ei pana la urma doar cand ii deranjeaza ceva direct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

Dau dovada ca ce??? Stiu si eu sa folosesc youtube da ma uit la kemy curiosul cu copiii

https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu




Pai deja ai dat. Whatever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Selene nu pricep nimic vrei sa mi desenezi te rog .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

histamina,ma bag asemeni unei muste,in fundul unui cal....nu am copii,e doar o opinie....
copilul supradotat,ca si copilul cu deficienta mintala se dezvolta inegal (termenul de specialitate se numeste heterocronia dezvoltarii),in sensul ca varsta lui mintala poate sa fie mai mare ca si varsta lui biologica,dar in totalitate,copilul nu va avea toate aspectele si comportamentele varstei mintale atribuite de evaluarile inteligentei.daca varsta mintala a copilului e de 5 ani,si el are 2 ani,varsta biologica,sa zicem - este fals sa presupunem ca acel copil va fi exact ca un copil de 5 ani.sunt diverse studii despre asta.
ii poti explica copilului ca a te tine de mana este un semn de iubire,ii poti arata cupluri pe strada care se tin de mana,chiar tu si sotul tau,si daca va tineti de mana inseamna ca va iubiti,nu pt ca tu vrei sa-l protejezi,etc.nu stiu daca va tine aceasta explicatie.nu am experimentat-o.iti doresc toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

cum sa inteleaga un copil asa de mic?
e curios cum ii ceri lui sa inteleaga, dar nu ai spus nimic cum s-a ajuns sa dispara asa?
eu as tocat-o marunt si pe maica-mea si pe sotul meu. nu as fi pus in carca copilului ca nu intelege. de parca el ar fi vinovat pt ce s-a intamplat.
reactia mea ar fi fost, niciodata nu-l mai las cu oameni iresponsabili.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

BalMascat, exact asta am ales.strumf va sta doar cu mine si cu tata.
i-am aratat,explicat, ne-am jucat ,de ex, aseara cu masinutele si am pus o jucarie mica, de la ou kinder, in fata masinii si el nu a putut sa o ocoleasca:nu am ptut mami,desi eram eu la volan.
ok.stop joc si am explicat indelung.
cand sa se culce a zis:nu mai trec strada decat dupa ce trece masina.
sper asa sa fie.

da,are o dezvoltare complet inegala: face adunari,scaderi, foloseste formele de viitor si d eperfect compus ale verbelor,motric este f dezvoltat,dar,inca doarme pe mine,asa cum eram mama cangur,inca trebuie sa ma tina d emana non stop, prin casa.
e o nebunie la mine in casa, un dezastru.in mijlocul dezastrului atomic, ma joc cu strumful cu masinutele,cuburile, ne alergam,ne pupam.poate ca ar trebui sa mai scada dezastrul,dar ,peste saptamana,in cele cateva ore seara am de ales:ordine in lucruri sau jucat cu strumf si gatit impreuna.aleg mereu varianta 2.
asa c anu veniti in vizita,ca arata ca dupa bombardament,dar stiu sa colorez f bine ,sa facem cuburi si sa spune povesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Histamina, calm si rabdare! Dezastru din casa are prea putina importanta. Cui nu ii place sa nu vina in vizita!
In rest explicat, explicat, explicat si apoi sperat ca in final va intelege, retine si aplica la momentul oportun.
Despre ce ai simtit in momentul respectiv te inteleg atata de bine pt ca stiu si eu cum e. Karla si Ianu tau sunt cam din acelasi aluat. Noi nu am trecut strada dar ne-am tras dulapul pe noi....noroc ca dulapul s-a oprit in patut ca altfel acum nu mai eram.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

multam.
saptamana asta vom merge totusi si pe la psiholog,pt un test de personalitate.mi-a explicat dna psiholog ca prin prisma testarilor anterioare, apare un exces de personalitate destul de mare,un fel de m-am nascut gata centru.el nu intelege cum Dumnezeu ,nu stiu!
cum poate sa inteleaga ca alutia i se poate intampla rau si lui nu?
cum?
unde gresesc?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


ce am obs eu la cel mare (4 ani si 3luni)
abia dupa 3 ani jumate a inceput sa devina constient de diverse pericole

pana atunci pur si simplu nu il scapi din ochi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Histamina, nu este vina ta.
Este prea mic sa constientizeze, sa aiba simtul pericolului, indiferent cat de avansat este ca inteligenta in alte zone.
Parerea mea este sa instituiti regula ca, desi pe trotuar, nu merge decat de manuta cu un adult.
Iarasi parerea mea este sa ai o discutie cu toti membri familiei si sa adoptati noul set de reguli.
Am facut de curand un curs de prim ajutor pentru bebelusi si copii. Doamna doctor ce preda acel curs a prezentat o multitudine de posibile accidente datorate in mare parte unei prea mari increderi a parintilor in discernamantul copiilor. Ne-a mai spus ca sunt studii care atesta ca pana in jurul varstei de 10-12 ani copiii nu au simtul pericolului. Pur si simplu.
Acesta este si motivul pentru care sunt state in lume care obliga familiile sa nu lase minorii singuri pana la varste destul de mari.
Cred ca aici fetele din Canada si Australia pot confirma.

Doamne ajuta ca nu s-a intamplat nimic rau!

Mergi la inceput