Sunt inconstienta daca...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Sint membra FB intr-un grup de turism pentru comunitatea in care locuiesc. Lumea merge peste tot in Egipt, inclusiv la Cairo. Evita Tahrir Square si atit. Merg cu copii, cu catel cu purcel. Asta-i tot ce spun. Tu consideri ca-i riscant...
Nu stau eu sa conving pe nimeni, dar am vrut sa spun ca stiu multe persoane care calatoresc fara probleme in Egipt. In rest hotaraste fiecare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Inca nu ne-am decis cu plecatul. Am tot intrebat in stanga in dreapta si mai sunt persoane cunoscute mie si sotului care au fost in martie si a fost in regula. Unul dintre angajatii de la agentie urma sa plece acum in aprilie la sfarsit... probabil ca o intrebam pe ea cum a fost.

Intre timp cautam si alte destinatii. Ne-am uitat pe Creta dar pentru luna iulie ca in luna mai desi sunt temperaturi ridicate in aer, apa marii are 20* maxim 22* si asta inseamna ca e rece.

O alta destinatie ar fi Punta Cana in Republica Dominicana dar cam intrece bugetul nostru. Mai cautam, mai deliberam o sa vedem oricum o sa anunt ce am hotarat cu privire la Egipt.

Andacos ar fi bine daca sejurul ar fi de 10/14 zile, insa e doar de 7 nopti/8 zile. Ar fi fost dublu la bani daca am fi ales sejur de 14 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Iarina, una din colegele mele a fost in Kenya de revelion, avertizare MAE draci laci, nu s-a intamplat nimic, totul a decurs foarte bine. Alta, a fost in Egipt anul trecut in octombrie, la fel totul ok, s-au purtat exemplar cu ei, e adevarat ca ea n-a fost in Cairo.
Dar de ce vrei tu sa te duci neaparat cu agentie? Poti sa-ti rezervi singurica camere la ce hotel vrei tu, si de obicei si cu mai putini bani decat platesti la agentie!
Trimite-mi si mie pe pm numele hotelului din Kos, sa caut si eu!

"La vita e bella"

Iti trimit PM cu datele hotelului
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

http://www.stelladimare.com/stellaSharm/default-en.html Hotelul asta a fost recomandat de o cunostinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

in loc de egipt, nu v-ar tenta tunisia ? n-am idee cum ar putea fi vremea in perioada dorita de voi, dar presupun ca se poate afla usor.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Nu stiu ce sa zic, cred ca m-ar tenta Marocul mai degraba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Avertizarile nu sint pentru statiuni.

Lume multa, oameni putini


Da stiu asta... Inca nu sunt probleme acolo insa situatia fiind instabila acum si cu alegerile parlamentare, ca a fost dizolvat parlamentul pe motiv de alegeri neconstitutionale, cu Fratia musulmanilor la putere si ciocnirile intre copti si musulmani cine stie ce razboi civil in toata tara o sa iasa.

Desi daca fac asta, parerea mea, si-au cam dat foc la valiza, turismul fiind motorul economiei pentru ei. Na acu naiba sa-i ia cu atitudinea lor belicoasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Avertizarile nu sint pentru statiuni.

Lume multa, oameni putini


Asta m-a facut s azimbesc!

Da' statziunile nu tot in statul ala plin de miscari razboinice sunt?
Si vorba Corinei,nu s eintimpla astazi nimic acolo,insa nimeni nu-mi garanteaza ca intr-o ora(asta ca s afiu amabila)nu se intimpla nimic.

Dar drumul pina acolo?Ca doar nua terizezi din avion direct in hotel?Daca te iau aia ostatic?

O fi vreun scenariu horror poate,insa e mai mult decit plauzibil datorita zonei d econflict.

Rufus are dreptate,cine n-a patzit nimic...spune ca e ok,restul...nu stiu daca mai sunt in stare sa dea sfaturi pe net!

Dana


Sharm el Sheikh are aeroport, deci da practic aterziezi foarte aproape de hotel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Sint membra FB intr-un grup de turism pentru comunitatea in care locuiesc. Lumea merge peste tot in Egipt, inclusiv la Cairo. Evita Tahrir Square si atit. Merg cu copii, cu catel cu purcel. Asta-i tot ce spun. Tu consideri ca-i riscant...
Nu stau eu sa conving pe nimeni, dar am vrut sa spun ca stiu multe persoane care calatoresc fara probleme in Egipt. In rest hotaraste fiecare.

Lume multa, oameni putini


Nu pot sa zic ca ma panichez usor. Eu iau hoptarari pe lucrusri concrete.

S-a intamplat ca o prietena se casatoresca in Malta in 2011 si cam pe atunci era amenintare de razboi cu Libia, iar francezii pare-mi-se au atacat nave libiene in Mediterana. Si tot am plecat, chiar daca Malta era doar la vreo 300 de km de Libia si toata lumea ne spunea ca suntem nebuni pentru ca fiin in Malta eram pe linie dreapta intre francezi si libieni.

Cairo e mai departe de 300 de km de Sharm... asta asa ca idee. Nu o spun ca am hotarat deja, dar nu sunt nici prapastioasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

http://www.stelladimare.com/stellaSharm/default-en.html Hotelul asta a fost recomandat de o cunostinta.

Lume multa, oameni putini


Aham noi mergem la Rixos daca o fi sa mergem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Cu hotelurile nu prea stiu, noi sintem mai multi :) si de obicei inchiriem locuinte cind calatorim. In statiuni nu rezist mai mult de 2-3 zile.

Mergi la inceput