Sunt inconstienta daca...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Tunesia e la fel de instabila ca si Egiptul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Dupa mine e ca pe drumurile alea inzapezite, pe care politia te sfatuieste sa nu mergi, ca poti ramane acolo...si tot se gasesc oameni care se gandesc ca poate nu-i asa. Unii reusesc si zic uite bai ca nu s-a intamplat nimic, vedeti ce bine ca n-am ascultat de averizare? altii raman in zapada, asteapta sa fie salvati si apoi apar la televizor si spun ca x, y sau z nu-si face treaba cum trebuie.
iarina, sa pleci in zone de conflict ca militar e una, dar sa pleci acolo in vacanta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Avertizarile nu sint pentru statiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Avertizarile nu sint pentru statiuni.

Lume multa, oameni putini


Acum. Pentru perioada aceasta. Insa poate cineva anticipa sau garanta ca tulburarile nu se vor extinde si in alte zone, pana la data la care Iarina vrea sa mearga in Egipt ? Sau, odata ajunsa acolo, daca izbucneste razboi civil in toata regula, zborurile comerciale sunt anulate, turistii sunt evacuati cu ajutorul ambasadelor, samd ? Orice scenariu este posibil...
Eu una nu mi-as asuma o astfel de "responsabilitate", sa stau toata vacanta cu frica in san, sa-mi fie frica sa vizitez obiectivele istorice de teama impuscaturilor sau atentatelor, sa ma gandesc seara daca a doua zi va fi pace sau razboi sau daca la finele sejurului ma mai pot intoarce in siguranta acasa, la cei dragi. Daca vreau senzatii tari si adrenalina, e suficient sa ma plimb noaptea in nu's ce zona rau famata din propriul oras. , sa fac bungee-jumping sau mai stiu eu ce sport periculos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Mai, ce sa zic, eu nu-s asa prapastioasa! Unde nu mi-ar face cineva mie cadou o vacanta in Indonezia, Egipt, Tunisia de ex, ca acum ma urc in avion!
Pana la urma cei care erau in avioanele care au intrat in WTC erau in siguranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Avertizarile nu sint pentru statiuni.

Lume multa, oameni putini


Asta m-a facut s azimbesc!

Da' statziunile nu tot in statul ala plin de miscari razboinice sunt?
Si vorba Corinei,nu s eintimpla astazi nimic acolo,insa nimeni nu-mi garanteaza ca intr-o ora(asta ca s afiu amabila)nu se intimpla nimic.

Dar drumul pina acolo?Ca doar nua terizezi din avion direct in hotel?Daca te iau aia ostatic?

O fi vreun scenariu horror poate,insa e mai mult decit plauzibil datorita zonei d econflict.

Rufus are dreptate,cine n-a patzit nimic...spune ca e ok,restul...nu stiu daca mai sunt in stare sa dea sfaturi pe net!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Andacos, e chiar hilar cit esti de sperioasa!
Vecina mea e in Egipt de doua saptamini si vad ca-i in viata. La Cairo!
In statiuni se circula obisnuit, chiar stiu destule familii cu copii care isi fac vacantele pe acolo.
Eu sint in Franta acum si am prins cel putin doua demonstratii.
Vedeti mai bine cite incidente sint la numarul total de turisti si veti vedea ca nu-i de speriat.
Asa imi amintesc ca o turista japoneza a fost ucisa la Bucuresti. Poate ca si guvernul japonez ii avertizeaza pe turisti sa nu viziteze Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Asa imi amintesc ca o turista japoneza a fost ucisa la Bucuresti. Poate ca si guvernul japonez ii avertizeaza pe turisti sa nu viziteze Romania.



Nu era turista.
Participa la un proiect scolar.
E drept, tot moarta e.
Cu siguranta a fost avertizata. Si cei care vin la un meci de fotbal in Romania au o lista cu avertizari. Ne place sau nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ca turist esti mai vulnerabil, oriunde mergi. Mai ales daca nu cunosti limba si arati altfel decit localnicii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Andacos, e chiar hilar cit esti de sperioasa!


Lume multa, oameni putini


Ah,ramona daca m-ai cunoaste ,ai zimbi singura la ce ai scris!

Nu sunt sperioasa,doar ca parerea mea e ca...nu se merita riscul!
Pentru 10-14 zile de vacantza(care foarte bine o pot petrece in alta parte a lumii,linistita,cu un mojito sub un palmier fara sa ma gindesc ca la citziva km de mine se bate revolutzionarul egiptean)nu m-as risca.

Risc atunci cind ma pentru ce,cind nu...e inutil.

Bineintzeles ca noi vorbim,decizia este a iarinei!

Dana

Mergi la inceput