Aptamil

Aptamil | Autor: MACARIE

Link direct la acest mesaj

am o intrebare pt mamicile care folosesc Aptamil , in momentul asta pe piata Aptamil 1 se gaseste extrem de greu,eu chiar nu am gasit deloc de 2 zile , am vb cu reprezentantii de la noi si mi-au zis o aiureala pe care nici nu ma obosesc sa o scriu , ideea este ca as trece pe Aptamil 2 fetita mea avand 5 luni , Aptamil 2 se da de la 6 luni , oare afecteaza cu ceva daca incep mai devreme cu 1 luna Aptamil 1 mai am pt fix 8 mese ,ESTE FOARTE URGENT nu reusesc sa dau de pediatra ca sa o intreb , si trebuie sa fac trecerea sau pot da direct nr 2 ?

-----------------------------------------------------------------------


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Ce stiu de la dna dr a noastra, trecerea de la o formula la alta se face treptat adica o zi 6 masuri formula veche + 1 masura formula noua, a doua zi 5 masuri formula veche + 2 formula noua, a 3-a zi 4 veche + 3 noua si tot asa..nu cred de ce ar fi o problema ca are 5 luni si nu 6.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

Asa stiu si eu ca se face treptat dar ma gandesc ca totusi este aceasi firma , poate nu trebuie totusi sa fac trecerea sau macar sa o fac mai....nu stiu , nu imi ajunge Aptamil 1 ca sa fac trecerea ca la carte

-----------------------------------------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

eu cand i-am introdus o forma mai bogata in proteina din acelasi brand mi s-a spus ca pot sa i-l introduc cum vreau, sa il inlocuiesc pur si simplu sau sa alternez mesele, fara sa amestec cele doua tipuri de lapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

am sa vad cum il portionez , acum trebuie sa manance si am sa pun 2 cupe din nr 2 in restul de nr 1 , sper sa fac bine sa nu o dau peste cap


--------------------------------------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Probleme cu aprovizionarea la Aptamil am vazut ca erau si aici, saptamana trecuta erau rafturile goale. Saptamana asta erau iarasi pline.
Poti trece si la 2 dar e mai greu de digerat. Aici stiu ca se recomanda Pre pana la 6 luni apoi se trece la 1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanau spune:

Am eu o cutie de Aptamil 1 , pot sa ti-o dau, vad ca esti din Buc si eu la fel. Daca o vrei, astept pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Macarie, am sa ii informez pe cei de la Aptamil Romania. Spune-ne cu cine ai vorbit si ce ti-au spus.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

imi cer scuze ca nu am mai intrat , ieri am crestinat fetita dar.....of, am gresit cu laptele , l-am schimbat prea repede forta de imprejurari si , a dat in diaree rau de tot a avut 8 scaune de la 8 dimineata pana la 11 dimineata ( imi cer scuze de aceste amanunte) si crampe , se strange mititica toata dupa ce papa , si vomita dupa fiecare masa , nu stiu ce sa fac , am luat legatura cu dr ieri , azi trebuia sa ma duc la spital dar am fost cu mirul si alte alea,. maine dimineata ma duc , Aptamil 1 nu mai am deloc , imi pare rau ca nu am intrat ieri si nu am vazut ca puteam cumpara o cutie , acum nu mai stiu ce sa zic, sa trec iar pe 1 cred ca o termin de tot , pt azi am mai avut 3 porti cu cate 3 cupe de aptamil 1 , dar de maine dimineata numai nr 2 am , imi este frica ....
Mirela , am vb cu cei de la reprezentanta , am luat nr de telefon de pe pagina lor , mi-a raspuns o doamna , nu am retinut nr , si mi-au spus ca cei din Germania nu au facut fata comenzilor (aiurea.....daca imi spunea o tara din lumea a treia asta credeam ) si daca nu rezolv sa revin cu un el la ei si incearca sa imi faca rost de 1 cutie macar sa apuc sa fac trecerea , au spus ca au bagat la un supermarket mare de la noi , dar cand am fost acolo nu era nimic la raft , am sunat inapoi la reprezentanta si terminasera programul , era 17,47 , trebuia sa sun pana in 17,30 , nu stiu cum sa fac maine dimineata, eu am mai cautat si azi nr 1 dar nu am gasit ...nu este corect ce au facut , trebuie sa anunte ca sunt probleme si ca "nu fac fata comenzilor" se joaca cu sanatatea copiilor nostri ,

--------------------------------------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

se pare ca panica ta e total nefondata. eu sunt in tara si totusi am gasit la o simpla cautare

https://comenzi.farmaciatei.ro/product_info.php?products_id=10018553
sunt 239 cutii pe stoc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria-Cris spune:

eu zic ca pe viitor ar fi bine sa incerci sa schimbi aptamil-ul asta de tot daca a reactionat urat copilul la schimbare. Noi folosim Lactana si dintr-un motiv similar (la un moment dat nu se mai gasea intr-o anume retea, ci doar in unele farmacii la noi in oras) am trecut de la 1 la 2 pe la varsta de 5 luni si o saptamana. Nu am avut nici o reactie, n-am amestecat 1 cu 2. Nu ca-i fac reclama, departe de mine gandul, dar mie una nu-mi place nici macar ambalajul de la Aptamil:) si nici nu stiu sa fie bio

Mergi la inceput