Manualul Pinguinilor (titlu provizoriu)

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Copiii nu citesc de placere decat atunci cand prind "gustul". Or sa fie carti care or sa le manance pe paine Eu cred ca aici cititul se face prea brusc si se incepe la o varsta foarte mica de aici si retincenta lor sa citeasca de buna voie. Pai cum sa citesti Tom Sawyer in clasa a 4-a? Voi v ati aruncat un ochi pe limbajul ala? Vorbesc de engleza originala folosita in carte nu de prostiile alea scurtate si facute rezumat. stiu, stiu generatia noastra citea la varsta lor. Dar cartile erau traduse, nu descifram limbaje. Eu am incercat sa citesc impreuna cu a mea Tom Sawyer in clasa a 5-a am lasat-o balta si numai bine ca au citit-o la scoala intr-a 8 au stat vreo 2 luni la ea. A priceput si limbaj, si vocabular si analize literare ba a citit dupa si Huckleberry Finn de buna voie. Pentru unii o fi tarziu, ca apoi cand mai citeste si... Razboi si Pace Eu sunt mai relaxata cu scoala si pana acum am stat in standarde
Cititul nu a mai fost o problema cand ce citea avea sens pentru ea, avea o fluenta rezonabila sa termine o carte de 300 pagini in 3-4 zile. Ca sa va dau idei a citit clasici, de la Dumas la Oameni si Soareci a lui Steinback(pentru cine nu stie Mizerabilii e parfum pe langa asta, o spun pt. ca a fost lectura obligatorie pt. scoala.) Cel mai mult timp l-a avut in clasele 6-7 cand a prins gustul si nu s-a mai despartit de readerul electronic(bine atunci aparuse nook ul i-am facut cont si cumpara carti in special dimineata pe la 6 asa si venea la mine sa ii dau aprobare pana i-am zis ca poate sa ia ce doreste inima ei numai sa nu ne lase sa

Buflea tie cand iti e foame nu bei ceai? Ia incerca sa vezi ca uiti de foame dar be-l fierbinte ca sa dureze mai mult. Il savurezi, il degusti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Buflea tenisul e un sport frumos sper sa ii placa si sa o/te tina pasiunea. Depinde cine/cum/unde inveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Nu-mi place ceaiul, de nici un fel ... si mai trebuie baut si fara zahar ...

Pe mine ma apuca groaza cand imi spui ce lecturi obligatorii sunt la scoala mai tarziu ... poate le-o citi de nevoie si de faptul ca e foarte responsabil ...foarte responsabil. Ia scoala foarte in serios, odata nu mi-a spus "nu vreau", "nu ma duc", "nu-mi pasa" ...

Dar dupa cum merge cititul acum, eu nu il vad in veci citind Steinbeck ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Fiu-meu acum citeste cartile din seria Horrible Science.
http://en.wikipedia.org/wiki/Horrible_Science

A inceput cu Chemical Chaos, am vazut si Disgusting Digestive, Ugly Busg, Nasty Nature citeste parca acum. Sunt tare faine, pline de science pe intelesul lor. Buflea, Michel, eu zic sa le incercati.

Deranjeaza pe cineva daca ma repet cu intrebarea mea, va rog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

In ce clasa e Eric, Carmen ?

Eu nu pricep ce vrei tu cu intrebarea aia ? Faci vreun sondaj sau chiar esti cu venele pe masa ... eu nu te ajut decat daca vrei o lama ascutita (e cu analizele la zi si sunt proaste ). Te invat sa o si tai ...e o tehnica, astfel incat sa se scurga tot amarul ... ce ramane, bagi la loc pentru data viitoare si imi dai lama inapoi ... nu o dau decat la prieteni (emoticn de facut cu ochiul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Ia scoala foarte in serios, odata nu mi-a spus "nu vreau", "nu ma duc", "nu-mi pasa" ...

Te citez pentru ca aici e cheia , sa vrea ei...cum ajung ei sa vrea e alta poveste, depinde de ingenuozitatea noastra sa ii facem sa creada ca ei vor si nu noi ii impingem de la spate. Stiu genul de competitivitate de care vorbesti, a mea e fata si nu a fost asa cand era de varsta fiului tau, competitivitatea a venit prin clasa a 4-a . Pana atunci doar sporturile erau interesante:-)scoala era ceva care o facea ca ziceam eu Mie imi pare bine cae mai "intarziata" asa poate sta competitiva cand are nevoie nu o sa burn-out cum se zice inainte de finish

Carmen eu nu te am ignorat am raspuns ceva asa in gluma:-) cat m-am priceput mai de dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Katy eu iti multumesc de raspuns, chiar daca tu zici ca a fost in gluma, eu iau foarte in serios sfaturile.
Buflea, Eric e in clasa a 3a, dar e de varsta baiatului tau. Cum il cheama mai pe fiu-tau, sa stiu cui ma adresez?! Asa ca da-i doar sa incerce o carte din seria asta. O sa-l intreb diseara pe Eric care i-a placut cel mai mult din cele citite pana acum, cred ca a citit doar 3 sau 4 din ele. Insa el se plange cateodata ca nu mai vrea la scoala cand ma chinui sa-l scol dimineata. Dupa ce ajunge la scoala si da de prieteni, uita ca nu mai vrea. Pt el, scoala este inca un loc de socializare. Si socializeaza frate la greu, nu-i tace deloc gurita. Noroc ca, compenseaza cu notele la teste, ca altfel ar fi vai de curul lui.

Buflea, sincer, as avea nevoie de raspunsuri sincere din partea la toti, toti care vor si care ar putea sa imi dea sfaturi personale. Ce ati face voi in situatia in care prietenul/prietena voastra ar fi in cumpana, cum l-ati ajuta sa-i fie bine, cum l-ati bucura? Ce gesturi ati aprecia daca ar fi facute pt voi, daca ati fi voi in cumpana, sau ce gesturi ati face voi pt cineva in cumpana. Ma refer la gesturi mici care bucura oamenii, gen o floare, o vedere, un gand bun, un telefon, o carte, un film, gesturi marunte dar care pot insemna enorm pt cineva aflat in cumpana. Va multumesc din suflet la toti cei care raspund.

Carmaw, la apel please! Parca zilele astea plecai iar in Franta, please lasa 2 randuri inainte sa pleci. Si cu raspuns la intrebarea mea, please.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Imi cer scuze daca sunt prea insistenta sau depasesc limita. Stiu ca am intrat de curand pe ghetar si sper sa nu credeti ca acum dau buzna si vreau imediat sfaturi si alte cele. So, no pressure, doar cei care se simt confortabili sa impartaseasca. Va multumesc si sper ca nu am deranjat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Carmenbr, am citit intrebarea ta, insa nu prea stiu ce sa-ti raspund.
Cand sunt in cumpana nu imi place sa se amestece nimeni in sufletul meu si in ceea ce fac. Prefer sa ma descurc singura si ii indepartez pe toti. Ma izolez pana trec hopul. Ma framant, sufar, nu dorm, fumez, nu ascult absolut niciun sfat.
Am trecut cumpana cu bine.
Urmeaza partea a doua: sindromul postcumpana (defularea suprema care trebuie pentru a incheia capitolul - seamana cu autovictimizarea)"Sunteti cu totii niste nesimtiti eu am suferit si am patit asta si asta si voua nici macar nu v-a pasat"

Pentru prietena aflata in cumpana: o invit la cafea si o ascult fara sa pun prea multe intrebari si fara sa dau sfaturi. Pur si simplu ascult si din cand in cand simt ca are nevoie sa pun usor mana pe bratul ei. Sa ma simta acolo pentru ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Viviana, multumesc de raspuns. Tu nu dormi, astepti legatura cu Parisul?
Ce ai face daca ai stii ca acea cumpana nu va trece? in ambele situatii, la tine sau la prietena? Sorry, dar nu vreau/pot sa spun mai mult, sper sa nu va suparati.

Mergi la inceput