Manualul Pinguinilor (titlu provizoriu)

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Si pentru a nu stiu cata oara am inteles ce complicate sunt relatiile astea si fara nici un fel de garantie ... si sunt cumva mandra ca am fost aleasa confidenta in doua povesti atat de contradictorii, in acelasi timp, fara ca ele sa stie una de alta ... asta inseamna ca sunt flexibila, nu-i asa, cam am resurse interioare sa pot intelege si sa sustin oamenii indiferent de ce parte a balantei de cuplu se afla ...hmmm, nu stiu, unii poate ar spune ca nu am coloana vertebrala, ca nu am principii de la care sa nu ma abat ...mda, nu am, chiar nu am ... cred ca viata asta nu sta in principii decat asa ca directie, de la care viata te poate abate in fiecare moment.



ptr asta ar trebui sa te pupi singura si sa-ti dai si un premiu. cum mai sa te simti mizerabil? ar trebui sa te simti minunat ca reusesti sa le impaci pe amandoua.


Pai ma simt o ipocrita mizerabila, pentru ca ce ii spun uneia este exact inversul fata de ceea ce ii spun celeilalte ...deci pana la urma, care e parerea mea ... aiurea, pentru aceeasi situatie, am pareri diferite ...

Asta apropo de Podurile din Madison County (Carmencito ) - va aduceti aminte discutia aia de pe forum in care toata lumea condamna adulterul dar am plans cu lacrimi si ni s-a rupt sufletul de adulterina din film ...

Carmencito, mie cel mai bun film a lui Meryl Streep mi s-a parut "DOUBT", acolo a facut arta de interpretare ... nu cumva a luat si un Oscar pentru el ? Daca nu a luat, sigur a fost nominalizata ... nu mai stiu si n-am rabdare sa caut.
Mai nene, in filmul ala, a jucat ATAT de BINE un rol atat de negativ, incat presh mi-a facut sentimentele ... imi venea sa sparg televizorul de cat de imbecila si nesuferita a putut sa fie ... nu este extraordinar sa poti iubi - rezona - dispretui aceeasi actritza in roluri diferite ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bufleo,eu as zice sa le lasi pe fete sa rezolve singure.Te cred ca vrei din tot sufletul sa le ajuti,dar un prieten bun e cel care stie sa taca,de multe ori.Si stii,s-ar putea ca "drumul spre iad sa fie pavat cu bune intentii.

Carmaw,tu,cu inima ta ai voie drumuri din astea multe?Si agitatie?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ooooo ..sigur ca le las Mada, ce naiba ... sunt unsa cu multe alifii, nu mai am 20 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada


Carmaw,tu,cu inima ta ai voie drumuri din astea multe?Si agitatie?


Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

cu siguranta NU draga mea....cit rezist...rezist....daca nu mai pot...exista si o alta alternativa:(......singuratatea de unul singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Carmaw draga mea, poti te rog sa faci un mic exercitiu de imaginatie? Please!
Imagineaza-ti ca sunt eu in locul tau si tu esti in locul meu. Ce ai face tu pentru mine ca sa ma faci sa ma simt mai bine, sa imi ridici moralul, sa ma faci sa cred mai mult in mine, in viata, in sansa ca o sa ma fac bine? Te rog foarte mult sa tratezi asta cu sinceritate exercitiul asta, ma interesaza tare mult sa aflu ce simti, ce ai face!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

hello, hello din tarile calde...astazi sunt 25 de grade...ador vremea asta!

ieri, la recomandarea nu stiu cui de pe aici am vazut Hope Springs in timp ce calcam niste camasi. urasc calcatul! de asta in timp ce calc, treb sa ma uit la un film...ca sa nu simt. filmul a fost frumos, dar nu mi-au placut actorii.
sper sa nu ma dati afara de pe ghetzar daca declar ca M Strep nu mi-a placut niciodata.
iar la filmul ala cu podurile din Madison...da, am dat o stea...nu mi-a placut povestea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

era topicul despre servicii...sa faci ce-ti place.
eu am fost norocoasa, aproape toata viata de " muncitoare" am avut servicii care mi-au placut si asta cred ca e f. important.
am avut si afacere proprie si drept sa spun a fost mai stresat decat sa ma duc la servici sa muncesc pt altii....dar mi-a placut si afacerea aia cu turistii.
imi place si sa stau acasa, e chiar super, sa stiu ca nu mai sunt in graba nebuna si in fatza cu neprevazutul pe fiecare zi. am o viata f. relaxanta in general si sunt disponibila familiei oricand e nevoie.
am dat costumele elegante si pantofii cu toc, pe blugi si flip flops....imi lipsesc discutiile si atmosfera de birou(lunchuri, partyuri, proiecte...) si desigur banii.
oricum, din punctul meu de vedere is a fair trade...sper sa-l ajute Dumnezeu pe sot sa duca singur cheltuielile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, din punctul meu de vedere, nimic nu justifica adulterul...si niciodata nu poate duce la ceva bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Buflea, "coloana vertebrala" si principiile au in comun doar faptul ca apartin aceleiasi persoane. Altfel "coloana" e foarte putin flexibila pe cand principiile sunt ipotetice si se adapteaza la diferite situatii. Eu admir munca psihologilor si a sociologilor tocmai pentru ca imi imaginez ce greu e sa dai sfaturi unei persoane in asa fel incat sa ii redai incredere ca se poate ajuta singura. Cred ca sunt un fel de actori care dupa program isi scot masca si devin si ei vulnerabili. Si mai cred ca la nevoie putem deveni "psihologi" fara diploma atunci cand situatia o cere. Eu cred ca prietenele te-au simtit ca pot avea incredere in tine. Nu cred ca vor sa le decizi tu soarta dar probabil vor doar sa se descarce cuiva. Bine ca sunt 2 cazuri separate si nu se "bat " pe acelasi barbat . Aia ar fi fost mai complicat:-). Nu stiu daca ele asteapta sfaturi concrete eu in situatii din astea am invatat sa fiu "politicaly corect" adica duc discutia intr-o zona gri si ma feresc sa spun fa asa sau fa invers. Un fel de ce zice eumada, nu ma bag dar nici nu dau impresia ca nu ma intereseaza...Descurca ele itzele si tu tot prietena cu ele o sa ramai.
Trebuie sa fac o mica rectificare: asta e valabil pentru prieteniile stranse, sudate de multi ani si trecute prin foc si apa altfel daca persoana e una pe care nu o cunosti foarte bine atunci sunt de acord cu eumada 100% nu numai pe jumatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Michelle, eu consider adulter relatia dintre un barbat si o femeie, unul sau amandoi fiind casatoriti cu altcineva. Tipa din film nu si-a lasat familia, sotul, copiii, a ramas langa sotul ei pana in ultima clipa a vietii lui, nu si-a tradat familia. Deci eu nu cred ca ce a facut ea se poate numi adulter. Nu neg ca nu e ok ce a facut ea, dar eu am un principiu, "niciodata sa nu spui niciodata". Sunt situatii si situatii. Poate ca ea nu a cunoscut niciodata dragostea aia care iti da fluturasi, pasiunea aia mistuitoare, nu stim cum si-a cunoscut si casatorit sotul. Si atunci a cedat pasiunii. Stiu situatii cu familii in care unul e bolnav rau pe termen lung, paralizat. Sotia are grija de el, nu l-ar parasi pt nimic in lume. Eu, desi cred foarte mult in Dumnezeu, nu as putea sa o condamn pe sotie daca ar iubi pe altcineva, stiind in ce situatie e sotul ei si stiind ca ea nu si-ar parasi sotul niciodata. Mi se pare tare impotriva firii sa interzici omului sa iubeasca chiar daca trece printr-o perioada grea din viata lui.

Mergi la inceput