Manualul Pinguinilor (titlu provizoriu)

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui P&ANA

Glimmer , sunt superbe creatiile tate ! mi-ar placea cel verde , daca e de vanzare.


Multumesc pentru aprecieri, tie si tuturor celor care si-au exprimat o parere despre "creatiile mele". Chiar nu m-am gandit ca cineva de aici ar dori sa poarte vreuna din ele. M-ar interesa mult sa stiu ce anume nu place la ele, (in afara de preferinta unora pentru o culoare sau alta). Cred ca sunt un pic sucita. In general imi place sa aflu ce anume nu place la mine sau la ceea ce fac, desi nu ma deranjeaza sa aflu de la altii lucruri bune despre mine , pentru ca se intampla atat de rar . Dar, nu vreau sa initiez o campanie pe tema asta, in fine.
Colierul verde l-am facut deja cadou unei amice careia i-a placut (am ales fotografiile absolut la intamplare din mai multe, am fotografiat toate "creatiile", am pozele, dar unele dintre ele le-am dat deja). Fiecare dintre ele este unicat, dar ... pentru continuare iti voi trimite un PM .
Ca veni vorba de "The pursuit of happiness", si mie mi-a placut mult. In legatura cu lucrurile care imi plac, nu pot ramane, in general, contemplativa si atat asa ca am si pentru asta o sursa, pentru cine e interesat, povestea scrisa de Chris Gardner (www.fichier-pdf.fr/2010/12/27/0060744863/0060744863.pdf" target="_blank">aici)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buna ziua si de la mine!
Salutari noilor veniti aici...gasca mare, trebuie sa-mi incordez mintea sa nu incurc personajele.
Din urma voiam sa-i zic sefei ca nu am vazut filmul ala complicat, dar am dat deja comanda la Tora, ea se ocupa de problema. Deci...rezolvat. Eu cu filmele...mai usurel, adica nu usurel, dar prefer sa vad filme pe care mi le recomanda altii, n-am timp/chef sa vad orice si sa constat ca nu mi-a placut. Poate la batranete...asa ca daca aveti recomandari...dar sa tineti cont ca la mine varsta o ia invers, spre copilarie, asa ca prefer comediile
Am si o intrebare speciala pentru boticelina, vreau sa stiu cu ce-si hraneste curcanii; asta pentru ca voi avea cu siguranta (candva, neprecizat) o casa cu curte la o tara oarecare, unde voi creste oratanii si in special acei curcani care se fac cat dropiile. Iar din ce am auzit eu, doar cu concentratele alea speciale cresc astia ca Fat Frumos, ceea ce eu nu prea cred sau, daca-i asa, mai bine sa creasca mai putin, dar cu alte chestii. Deci, amanunte please...
Eu tot la servici...lucrurile se misca in viteza, nu stiu azi ce fac maine, firma se muta, se cesioneaza, se...si eu am picat la mijloc. Dar in invalmasala asta...eu ma duc la scoala. Nu-i rau...dar am uitat unde am pus gulerul ala gonflabil, sa nu-mi cada capul cand adorm. Neseriosi...la varsta mea sa ma puna sa invat...sa dau examen...ok, m-au intrebat, dar ce era sa zic? Ca nu vreau?
Copiii-s in vacanta, ii vad mai rar, e bine asa fara program...
Intrebare-sondaj: voua va place la servici? Sau va duceti doar ca aveti nevoie de bani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Intrebare-sondaj: voua va place la servici? Sau va duceti doar ca aveti nevoie de bani?


Mie imi place.
Adica a fost un timp in care faceam ce fac acum, din placere. Placerea a ramas, faptul ca primesc si bani acum e bonus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Rall norocoaso!!!
Da,mie imi place ce fac si mai ales ca o fac de acasa ,fara sefi ,ma rog frictiuni mai sunt intre mine si urs dar nu dese si nu de amploare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

rox, merita copilul o pauza. io inca tot nu am ajuns cu ai mei performanta de a repeta si acasa nu numai la lectii. s-a enervat tac-su. bey, voua va place cate ceva numa' daca tre' sa platim pt lucrul ala, acasa n-ati pune mana...

mai tinetivoi minte cand discutam de cadouri de craciun? in perioada aceea va spuneam ca e si ziua de nastere a jumatatii si ca si-a capatat un robot lego.

ei ghiciti ce a facut gasca mea saptamana trecuta in timp ce eu ma delectam la shopping? A facut robotul!!!! si individul chiar se misca prin casa si carcotea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

io ca mama comunista (nu chiar asa ca tiger moms alea de prin articolele de acu ceva timp :)))) ) nu imi pot inchipui ca se poate sa se duca doar la lectii, fara sa exerseze intre timp. asa ca.. biciu e la locu lui!!!
ce tare robotu'! ia sa pui manusitele sa-l pozezi, da?

mamitzico, sa ai o zi buna! freezing rain??? cah cah!
(am scris initial "freezing ray", ca mi-e capu numai la "Despicable me 2", le pun trailerele alea de 10 ori pe zi si de 10 ori explic cat mai e pana iese filmul..... si ai vostri is lesinati dupa el???)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

revin. era sa crape laptopul si am dat rapid send.

Robotelul asta poate fi configurat de la ei in 3 forme: ca un wall e, un fel de robot/ umanoid si un crocodil. ai mei au facut so far wall e-ul si crocodilul. va atasez si niste linkuri pe youtube sa vedeti ce pot face creaturile atea mici si comice:

cu dedicatie pt dna buflea si wi-fi-ul ei:

http://www.youtube.com/watch?v=xvZU2PchUmY

si pentru pingiuinii care vor un animal de paza dar nu le surade ideea dea caine in casa :D

http://www.youtube.com/watch?v=sf9lR7w5ehs

asa, revenind: dl rufus, sa citesc printre randuri si sa inteleg ca nu prea va place la servi? era mai placut acasa?

daca da, relax. ni se intampla tuturor. cat am stat acasa nu-mi doream decat sa ma intorc la munca acuma ca sunt acolo imi sfarm creierii ce si cum sa fac sa castig bani multi sa nu mai merg la munca :)))

si de incheiere, da mamitzica, eu am fost sambata sa-mi achizitionez ceva nou de primavara si ma supara vremea asta... dar e un progres. macar nu mai sunt incaltata in monstruozitatile alea de winter boots de cauciuc big foot de la sorel. aveeam niste ghete simple de piele intoarsa ieri. dar fiinda m-a dus jumatatea cu masina la servi, m-am lenevit si nu mi-am legat sireturile. atarna limba din ghetele mele mai rau decat la skateri in parc. asta era incununarea perfecta a unui costum guara profi rau de acasa si ciorapi cu patratele CK. niste ghete scalcite si nelegate :))))

ma intalnesc pe hol cu dl VP. frumos imbracat gata de intalniri de lansat IPD ul nostru si licitatia pt proiect. la care trebuia sa fiu si eu

se uita la mine socat: well, at least you're not wearing your rubber boots!


do you think they would have fit better? I always thought blue (costumul) and brown (ghetele vechi si tocite) go well together...

a suspinat si a plecat mai departe.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

A, mie nu mi-a placut niciodata sa ma duc la servici, indiferent ce am facut. Facusem bube stand acasa, dar nu ca voiam sa muncesc musai, ci ca e naspa monotonia, plus ca na, imi trebuie si bani.
De aia sunt nedumerit: omul se duce la servici sa castige bani ca sa traiasca, sau se duce acolo sa-si faca o viata, in completarea celei de acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

A, mie nu mi-a placut niciodata sa ma duc la servici, indiferent ce am facut. Facusem bube stand acasa, dar nu ca voiam sa muncesc musai, ci ca e naspa monotonia, plus ca na, imi trebuie si bani.
De aia sunt nedumerit: omul se duce la servici sa castige bani ca sa traiasca, sau se duce acolo sa-si faca o viata, in completarea celei de acasa?



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


eu am 2-3 colege care ar putea sta bine-merci acasa, cheltuind banutii sotilor, calatorind, facand shopping, samd. insa recunosc chiar ele ca s-ar plictisi asa, ca vor sa aiba si ele un venit, ca socializeaza la job, ca vor sa fie cat de cat independente. partea proasta este ca nu isi dau interesul foarte mult sa-si faca treaba, nu au performante, mai bine ar lasa alte persoane sa ocupe acel loc de munca, cineva motivat, dornic si capabil sa munceasca, sa-si faca o cariera in domeniu.

pe de alta parte, eu merg la job in primul rand pentru bani. nu am face fata cu un singur salariu. iar sa ma apuc de ceva pe cont propriu nu ma simt capabila si nici nu am "baza materiala", desi ideile nu-mi lipsesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ruf...in mare,ca sa castige bani.Sa traiasca,sa se plimbe sa se distreze,sa-si ofere lui/ei si familiei tot ce trebuie.Acu` fiecare cu norocul lui.O viata in afara familiei?Pai odata ce muncesti.. mai mult ,cu atat timpul petrecut cu familia se reduce.Acu` depinde si de familie....eu n-as putea sa stau acasa mai mult de trei zile,chiar daca pot.

Mergi la inceput