Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Scoli, gradinite, crese, bone...

Clasa pregatitoare 2013-2014 (4)

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 11

ella_74

2498 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiella_74 Adauga semn de carte la raspuns Trimite ella_74 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu nu inteleg cum in Bucuresti nu e posibil sa inscrii un copil de 6 ani jumate in clasa 1, daca a trecut evaluarea, cand in provincie acest lucru este posibil.

Pe de alta parte este adevarat ca un parinte care a ales sa nu-si duca copilul la clasa zero anul trecut desi ar fi putut, trebuie sa-si asume decizia luata cu toate consecintele care decurg de aici.

Totusi, eu daca as fi in situatia asta, nu m-as lasa si m-as duce in audienta la minister. Daca cei care implinesc 7 ani pana 31 august pot merge in clasa 1, nu va de ce, cu evaluare, nu ar putea sa mearga si un copil de 6 ani jumate.
Au foat prezentate aici 2 cazuri, copil care nu are 5 ani in toamna si mama vrea sa-l inscrie nici mai mult nici mai putin in clasa 1 si copil de 6 ani jumate pe care legea il tine in loc si-l incadreaza in clasa zero.
Despre primul caz mi-am dat cu parerea, poate sa aiba si IQ-ul lui Einstein, un copil de nici 5 ani nu are ce sa caute in clasa 1 cu copii care in clasa 1 pot implini chiar 8 ani; dar un copil de 6 ani jumate cu unul de 7 ani, nu va de ce nu pot merge impreuna in clasa 1, au pana la urma aceeasi dezvoltare psihosomatica si asta trebuie sa fie criteriul care sa prevaleze.

Ella
Mergi la inceput
anya
anya

5168 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anya un Mesaj Privat  Reply with Quote
Probabil ca nu mai formeaza clase de a 1-a si nu au cum sa "indese" prea multi copii in clasele existente. Ii vor primi doar pe cei cu varsta f mare (cf legii).
Probabil ca vor, ca pe afara, o uniformizare si "romanul" nu s-a conformat de anul trecut. Pacat ca suporta copiii consecintele.

Anya
Mergi la inceput
EliaElia
EliaElia

358 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite EliaElia un Mesaj Privat  Reply with Quote
Se pot inscrie in clasa intai cu evaluare cei care implinesc 7 ani pana la 31 decembrie, cei nascuti dupa 1 ianuarie nu pot.
"La solicitarea parintilor, copiii care implinesc varsta de 7 ani in perioada 1 septembrie 31 decembrie 2013, inclusiv, daca evaluarea dezvoltarii psihosomatice atesta pregatirea pentru parcurgerea cu succes a clasei I."

Mergi la inceput
camina23
camina23

18 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna Ella 74
Iti multumesc frumos pentru mesaj.
In masura in care timpul iti permite am sa te rog sa imi trimiti un mesaj pe PM.
Zi frumoasa tuturor
Mergi la inceput
orchis
orchis

318 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite orchis un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ella ma surprinde cand spui ca in provincie se poate! Eu cred ca inspectorii din judetele cu pricina nu sunt nici ei bine informati?

Asta ma intriga si pe mine ella: am atasat cererii pe care am depus-o la inspectorat certificatul copilului unde scria foarte clar ca varsta lui mentala era (la data cand am facut evaluarea) 7 ani si 9 luni! Se poate compara in conditiile astea cu un copil normal de clasa I? De ce aceasta discriminare, asta mi-e greu sa inteleg!

Orchis si Danut
('');
Mergi la inceput
anya
anya

5168 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anya un Mesaj Privat  Reply with Quote
La scoala de care apartii mai sunt locuri pt clasa 1? In Bucuresti este o mare problema cu spatiile/invatatorii. In alte zone din tara nu este si isi permit sa dea exceptii.

Anya
Mergi la inceput
orchis
orchis

318 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite orchis un Mesaj Privat  Reply with Quote
Este o scoala (foarte) buna dar din cate am inteles au de gand sa mai infinteze o clasa I. Asta pe langa cele (cateva)locuri ramase (!) de anul trecut! Mi-au spus ca nu ar fi probleme sa-l inscriu daca ma duc cu evaluarea!
Nu-mi dau seama unde/ce nu functioneaza dar clar este ceva in tot acest sistem: inspectorat-centru evaluare-scoala-parinte

Orchis si Danut
('');
Mergi la inceput

ella_74

2498 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiella_74 Adauga semn de carte la raspuns Trimite ella_74 un Mesaj Privat  Reply with Quote
orchis,
am povestit ca nepotelul meu a avut evluare saptamana trecuta; este nascut la sfarsit de noiembrie si deci prea mare sa mai stea un an la grupa mare, asa ca merge in toamna la clasa zero.
La evaluare s-a intalnit cu un coleg de gradi care nu va avea in toamna 7 ani impliniti, deci care a intrat la evaluare pentru clasa 1;
iar fratele meu mi-a spus ca a fost ulterior acceptat si inscris direct in clasa 1; si mi se pare normal fiindca copilul a repetat grupa mare si are varsta optima pentru clasa 1.

Ella
Mergi la inceput
orchis
orchis

318 Mesaje
Multumesc ella!
Toti copilasi de care ai povestit implinesc 7 ani pana la 31 decembrie! Asta scrie si in lege, nu e nimic pe langa...

Orchis si Danut
('');
Mergi la inceput
poohy
poohy

1488 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luipoohy Adauga semn de carte la raspuns Trimite poohy un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu scrie in lege, scrie in exceptia de la lege despre care au zis ca este valabila numai anul asta.
Asta ca sa nu inteleaga cei care vor sa isi tina copiii la gradi inca un an si sa ii dea direct in clasa 1 la anul - ca fac 7 ani pana in 31 decembrie - ca sigur o sa se poata.

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009
Mergi la inceput
Pag. din 11 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate - 20 | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com