Clasa pregatitoare 2013-2014 (4)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dydi spune:

dydi imi poti spune, te rog, unde pot gasi informatia asta - ma refer la un site oficial

Orchis, ca si in cazul lui frumu, m-au sunat ieri dupa amiaza sa ma prezint la ISMB sa primesc raspunsul la cerere. Am prins si am facut si programare la evaluare, iar azi dimineata a si fost evaluata si am obtinut recomandarea.
Imi pare rau ca nu am apucat sa-ti raspund pana la aceasta ora, dar abia acum am putut deschide forumul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frumu spune:

Buna,
Se poate merge la evaluare si fara programare, ca doamnele erau dragute si primeau si fara, doar sa ai toate documentele.

Mare atentie pentru cei care si-au inscris deja copilul intrucat pentru orice modificare in aplicatia respectiva e o intreaga birocratie. Trebuie cerere facuta de parinte la scoala ca sa fie radiat copilul din aplicatie, scoala face o adresa si trimite hartiile la inspectorat (daca dati peste o secretara ciufuta, asa ca mine, si va spune ca nu sta nimeni din scoala sa se duca personal cu hartiile dvs la inspectorat oferiti-va sa va duceti singuri). Se depune la registratura si se asteapta radierea de la serviciul informatic al inspectoratului.
Abea apoi va duceti din nou cu toate hartiile pentru inscrierea in clasa I.
Eu asta am facut(asa mi-au spus cei de la scoala), desi la telefon la Telverde imi spusesera ca se poate rezolva cu un telefon la serviciul informatic. Acum nu stiu cine are dreptate.

Despre evaluare nu mai reiau, s-a scris aici pe site si sunt aceleasi subiecte la toate centrele. Mie sincer nu mi s-au parut relevante pentru admiterea in clasa I intrucat la fi-mea la gradinita fac lucruri peste nivelul asta si e la o gradinita de stat.
Cat timp fi-mea raspundea la intrebari m-am uitat si eu in jur si mai erau 2 copii la evaluare si se rugau parintii de ei sa raspunda: "Hai pui ca stii, raspunde doamnei" sau "Hai raspunde la ce te-a intrebat doamna" si psiholoagele erau calme si incercau sa ii determine pe copii sa spuna ceva...nu stiu cum de s-a plans mamica respectiva ca a fost hartuit copilul ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

deci tu, dydi, te-ai dus la ISMB, frumu s-a dus la MEN, dar amandoua ati obtinut aceeasi hartie necesara evaluarii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dydi spune:

deci tu, dydi, te-ai dus la ISMB, frumu s-a dus la MEN, dar amandoua ati obtinut aceeasi hartie necesara evaluarii?

Orchis, eu de vreo luna de cand s-a pus problema concreta a inscrierii fetitei mele la scoala, am ajuns la concluzia ca ar fi bine pt. ea clasa I, asta in pofida unor argumente pro clasa pregatitoare. Bineinteles ca am constatat chiar de la sfarsitul lui martie, de cand a aparut metodologia si am incercat sa-i fac programare la evaluare, ca nu se poate. La un moment dat aproape renuntasem, dar, intrucat la scoala de circumscriptie situatia claselor pregatitoare era cam confuza, dar clara si buna pt. clasa I, am revenit la ideea cu clasa I.
Eu tot am aspteptat sa dea cei de la MEC sau ISMB o "hotarare"; am sunat din cand in cand la tel. verde si la CMBRAE, dar degeaba, chiar incercau sa ma descurajeze. La un moment dat, martea trecuta m-am hotarat sa fac si o hartie scrisa (si ca sa nu am ulterior mustrari de constiin#355;a), pe care am depus-o la ISMB, gandidndu-ma ca trebuie sa primesc un raspuns scris si oi vedea. Deja martea asta, la ora 16, n-am mai avut rabdare, am sunat la tel. verde - nu stiau deocamdata nimic, asteptau si ei de la MEC un pct. de vedere s.a. bla, bla. Aproape imi luasem speranta. Dar miercuri, pe la 14, 30 m-au sunat, sa vin sa iau un raspuns scris. Am sunat si am facut si programarea pt. eval. Hartia primita de la ISMB nu era decat un fel de declaratie prin care Inspectoratul constata ca poate solutiona cererile de tipul celei depuse de mine, permitand efectuarea evaluarii. Dar nu mi-a cerut nimeni aceasta adresa, cred ca s-a comunicat cu titlu general aceasta permisiune, fiindca la centrul de evaluare ii primeau pe toti, chiar si fara programare, spunand ca stiu situatia ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

multumesc dydi
iata cum cei de la ISMB pot da raspunsuri diferite (char opuse!!) la aceeasi intrebare
am vorbit cu cei de la evaluari si mi-au spus ca se poate, exact cum spui si tu. azi e ultima zi!
intreb si eu atunci: pentru ce toata nebunia asta? pentru ce au dat legea? pentru ce trebuie sa ne stresam si sa alergam atat??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dydi spune:

Orchis, esti draguta cu multumirile, dar nu ai de ce. De asta scriem aici, ca sa ne ajutam, macar cu informatii despre ce a intalnit fiecare.
Imi pare rau ca nu am mai mult timp. Uneori nici sa dorm. Dar cred ca e valabil pt. mai toate, dupa cum e valabila si intrebarea ta pentru ce trebuie sa ne stresam si sa alergam atat?? - asta aproape pt. tot ce incerci sa faci in ziua de azi. Eu din acest motiv mi-am si propus sa nu ma "dau cu capu` de pereti" cu inscrierea si sa nu-mi fac mari sperante - daca se poate la cls. I, bine, daca nu, soarta ! Bine, in acelasi timp mi-am tot repetat ca trebuie totusi sa insist si sa fac tot ce se poate, la modul rezonabil insa, sa nu transform totul intr-o drama (cum am mai patit-o ).
Revenind la chestiuni concrete, sper ca si voi sa fi reusit in ceea ce v-ati propus, chit ca s-au intamplat toate asa, intr-o mare ameteala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Noi dupa ce ne hotarasem pentru Waldorf, cu inconvenientul ca era cam departe de casa, am aflat saptamana aceasta ca Scoala Step by Step face inscrieri pentru clasa pregatitoare si scoala e la 5 minute de casa; asa ca ieri l-am inscris aici.
Ambele sunt sistem alternativ, ceea ce ne-am dorit pentru .
a mers si la gradinita lor in primul an de gradi, o cunosteam pe directoare si stiu despre ea ca este foarte serioasa si implicata, recruteaza foarte riguros educatoarele si invatatoarele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bursucelu spune:

ella,poti sa-mi spui unde se afla aceasta scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

bursucelu,

daca pun link cred ca se considera reclama
cauta pe google scoalastepbystep . ro

noi am fost marti sa vedem scoala; este pe str. Cezar Boliac 42, o strada paralela cu cea pe care se afla si gradinita step by step Bambi.
Zona e Piata Alba Iulia, in spatele blocurilor e zona de case iar scoala fiinteaza intr-un conac boieresc, care a mai avut destinatia de scoala in trecut. Acum a fost renovat si arata ok.


noi stam in rondul Baba Novac si cu masina facem 5 minute.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

am ramas totusi la pregatitoare; asa am hotarat: il lasam mai usor cu scoala pentru a avea timp de performanta in ceea ce ii place lui foarte mult: sahul!
in cele din urma am vorbit si la centrul de evaluare, mi-a spus ca vineri(19) este ultima zi si ca ma pot duce fara niciun alt act de la inspectorat dar am mai vrut!

as fi dorit totusi ca decizia sa ne apartina in totalitate (noua parintilor!) nu sa ni se impuna de niste ... unii...(ca sa nu folosesc cuvinte urate!)

eu sper ca alegerea facuta sa fie cea mai buna pentru fiecare dintre noi!!

Mergi la inceput