Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 76 -

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_84 spune:

Buna seara tuturor.
Astazi am ajuns si eu la doamna dr Uscatescu. S-a uitat pe analizele mele, am discutat putin istoricul si a zis sa merg mai departe pe tratamentul prescris de ginecolog, cel de la semnatura. Si mi-a mai zis sa fac bine ca pana la Sfantul Ilie sa revin cu un test cu doua liniute sa incepem Clexane-ul imediat. Este o doamna de nota 2000, sa ii dea Dumnezeu multa sanatate, m-a impresionat foarte tare bunatatea si implicarea dumneaei. Este un om minunat! Astazi cat asteptam sa discutam analizele am asistat la doua cazuri foarte grave ale unor doamne insarcinate, iar doamna doctor s-a dat peste cap sa le ajute si felul in care le vorbea si cat de implicata era in problemele lor, mai ca ii venea sa planga. M-a impresionat foarte tare, va spun sincer. Este un doctor minunat.
Cu ajutorul lui Dumnezeu sper ca data viitoare sa fie bine!
O seara minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Crys, in mod normal, recoltarea se face la 3-4 ore dupa ultima injectie, dar asistentele si dr. U stiu sa interpreteze. Acum nu stiu daca te tine pe interval profilactic sau terapeutic.
Uite ce zice Synevo (e standard international):
- pentru Clexane multidoza:

* scop profilactic: 0.1-0.4 U/mL
* scop curativ: 0.4-1.1 U/mL (la 3-4 ore de la ultima doza).

Daca ai avut 0.18 la 12 ore, la 3-4 valoarea era mai mare. Valoarea scade si tinde catre 0 pe masura ce iese substanta din corp.[/font=Verdana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

elle multa bafta..sa fie cu ochisori cat mai repede




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agla spune:

Unul din lucrurile pe care le regret este ca nu am fost de la inceput la un medic care are specializare in infertilitate secundara. Din pacate nu am aflat de trombofilie decat de la al saselea ginecolog (si toti medicii erau din Timisoara).Si acum am ajuns sa am un dosar foarte gros cu analize, ecografii, dar fara un rezultat concret...
Cu ultima sarcina, in primele saptamani, l-am intrebat pe ginecolog ce hematolog imi recomanda si mi-a raspuns ca el va fi hematologul meu...
Cred ca trebuie sa ma indrept spre Bucuresti sau Ungaria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreianu spune:

buna fetelor... va rog urgent un mail al dr. uscatescu....sunt in saptamana 11 si am trombofilieMTHFR C677T POZITIV HOMOZIGOT SI MTHFR A1298C pozitiv heterozigot....sunt disperata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Buna, suna maine la nr. 021/2750500, ceri la hematologie, int. 2257 sau int. 2258. La mail dureaza pana raspunde dna dr., primeste foarte multe.
Activeaza-ti mesageria privata sau daca iti e mai usor lasa o adresa de mail sa iti dau mailul dansei.

Ca sa activezi mesageria, intri in bara de sus, in Contul meu, alegi Mesaje private, Options (in dreapta) si pui bifa la Activeaza mesaje private.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Stie cineva daca se rezolva "criza" de clexane? Eu nu am mai gasit decat de 0.8 si impart seringa in doua doze. O sa-mi ajunga 20 de zile (sa dea DD sa am nevoie de mai mult de 14 ) De 0.4 nu am mai gasit nimic in oras

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

elle - tinem pumnii sa fie cu oki cat mai repede!
la ce ora ai mers la d-na dr? ti-ai facut programare? cat ai asteptat?

agla - te inteleg cu doctorii care habar n-au pe ce lume traiesc. mai degraba astia tineri stiu mai multe despre trombofilie. si mie mi s-a intamplat sa ridice dr. din umeri cand le ziceam de boala asta (pe vremea cand doar suspectam ca o am, nu facusem inca analizele). cea mai tare a fost dr. mea de familie care a zis ca pierd sarcinile din cauza ca am si eu o varsta.... adica 34 de ani

andreianu - te asteptam cu vesti bune. speram ca ai putut lua legatura cu d-na dr.

carin - chiar ma intrebam daca nu se poate inlocui clexane cu alt medicament similar care s-ar gasi mai usor? pt. ca vad ca sunt probleme destul de mari la achizitionarea clexanului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Teoretic se poate inlocui clexane cu fraxiparine, fragmin sau inohep, dar medicii ginecologi sunt fixati pe clexane. Nu stiu de ce dar e preferat pentru utilizarea in sarcina :(

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Cel mai studiat si cel mai folosit e Clexane. Probleme sunt cu toate anticoagulantele.

Mergi la inceput