Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 76 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Eu ii scrisesem un mail dr U si mi-a raspuns ca imi recomanda Vesseldue 2 tablete/zi si medyn forte sau milgama. Stiti ceva de tratamentul asta? ma mira ca nu a zis aspenter, ci vesseldue.
Oricum, eu momentan sunt sub tratament pt endometrioza, asa ca nu am luat nimic si pt tromboflile. Dar ma apropi de sf tratamentului si incem sa ma gandesc si la asta iar.
Pe de alta parte dr Simona Avram imi recomandase Aspenter (si pre-conceptional si dupa pozitivare, nu a zis nimic de Clexane).

Eu sincer inclin sa nu ma axez pe luat vitamine si acid folic, ci sa mananc muuulte verdeturi si legume proaspete, seminte, etc; cred ca se asimileaza mai bine asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

cryss30, de curiozitate, de ce nu se poate scoate chirurgical cheagul de sange de la picior? Nu ar fi mai simplu si mai putin riscant asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

didi nu stiu ce sa-ti spun de tratament , dar in legatura cu vitaminele si acidul folic , tocmai pentru ca ai mutatila MTHFR tu si noi cele cu aceasta mutatie nu asimilam vitaminele ( in special b-urile ) si acidul folic , deci poti manca verdeata cata vrei ca nu asimilezi...de aceea se da suplimenat ...decizia iti aprtine




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

27 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

olimp, eu din cate am tot citit pe tema asta am inteles ca problema e cu asimilarea acidului folic in forma sintetica! Si de acee pt MTHFR se recomanda medyn forte sau femibion, acestea 2 fiind singurele suplimente care contin acid folic in forma sa naturala, ca cel din alimente - deci luand-le e echivalent cu a mancat mai multe verdeturi.

Uite aici de ex: http://mthfr.net/absolutely-no-folic-acid-question/2011/10/04/

"Supplemental and enriched folic acid foods should be avoided by those afflicted with MTHFR C677T mutations because the MTHFR mutation has partially destroyed the MTHFR enzyme which is required to process folic acid completely.

Natural foods with folate should be consumed by all with MTHFR mutations as food folate helps make other forms of folic acid which are needed for various functions.

Those with C677T MHTFR mutations do not process folic acid into 5-MTHF.

If folic acid does not turn into 5-MTHF, folic acid levels build up. Elevated folic acid has potential to stimulate pre-existing cancer cells."

Am gasit informatiile astea in mai multe surse, doar am dat un exemplu. Concluzia e ca e mai periculos sa iei suplimente de acid folic daca ai mutatia MTHFR...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

dr. U este zilnic la Fundeni? pe baza scrisorii medicale pot lua lunar reteta de la dr. de fam? ca daca e sa merg lunar la Buc pt. reteta, mai bine iau la pret integ Clexanul, ca ma ajunge tot atatia bani drumul...

cat despre acid folic, eu cred ca e bine de luat si pastile, dar si de mancat alimente ce il contin.
insa am citit info contradictorii. ieri am citit ca pt. acid folic e bine sa mancam spanac, salata, azi am citit ca pt. probleme de coagulare e bine sa se evite alimentele cu continut ridicat de vitamina K, cum ar fi salata, spanacul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

didi ok , fiecare decide...oricum fiecare organism de diferit

ramonutza ajunge o singura deplasare , pe baza scrisorii sau hartiei de la dr U poti lua lunar reteta de la medicul de fam.
si eu manana multa salata si spanac nu mai pricep nimic...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

27 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Didi, atata timp cat sunt fete care au reusit sa duca sarcina la capat cu bine doar laund suplimente cu metafolin...e greu de spus ca e periculos. Trebuie urmarite studii cat mai noi si conteaza foarte mult sursa, daca au facut studii si pe ce loturi de gravide (cat de mari sunt).
Este foarte greu cand te chinuiesti sa obtii o sarcina, cu fiv sau fara, sa risti sperand ca iei tot folicul necesar din alimente.
Cred ca este extrem de greu sa iti dozezi corect alimentele pentru a lua cantitatea necesara.
Personal, nu as face experimente si as merge pe cai batute pe care au mers si alte fete si au reusit.
Dar, cum zice si Olimp, e alegerea fiecareia.

LE: Din linkul postat de tine, eu am inteles ca nu trebuie sa luam suplimente cu acid folic ci sa consumam alimente cu folati. Asta nu exclude sa luam suplimente cu folati, de genul Femibion, Medyn si altele...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

MeAlex, asta am zis si eu, ca Medyn forte si femibion sunt ok, acidul folic e cel care nu se absoarbe bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Didi, , scuze, am citit din 2 in 2 si am inteles pe langa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Fetelor, e bine ca nu mi-am schimbat semnatura, a tinut o saptamana bucuria mea.
Sarcina s-a oprit din evolutie.
Am mai facut ieri un beta HCG, si trebuia sa fie aprox 1000, dar era 237.5; am repetat si azi si e 224.2.
Si acum nu mai inteleg nimic.
Cu Clexane de la 4 sapt, aspenter, acid folic, utrogestan, vit C, no spa.

Acum da, trebuie modificata semnatura mea.


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 2 sarcini pierdute la 5-6 sapt.

Mergi la inceput