Clubul "babelor" FIV-oase 78

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Eu am intrat sa va urez weekend placut ... voi pleca la tara sa plantez floricele ... si sa ne aerisim ...
Nu am mai fost de la Craciun ..
CAnd este frig nu mi place sa ma duc .. dar primavara - vara si toamna imi place ...
.. si nici nu-i departe

Asa ca maine va fi ff cald .. deci toata va iesi din barlog ..

Mani - eu cand eram mica o ajutam pe sora bunicei mele sa scoata mierea din stupi ... apoi decapaceam ramele ... si le bagam la centrifuga ...
Si avea multiii stupi ... ufffff
Acum nu-mi mai place asa de mult .. prefer sa mananc mierea si fagurii ....
Insa .. probabil cand nu vor mai fi ai nostri .. ne vom duce noi si vom avea grija de gospodarii ..

Alex - si mama sta tot la o statie de mine, dar i-am spus ca-i las copii daca se duce cu ei la tara ... sa-i lase in curte sa stea desculti in iarba, sa traga pisicutele de coada, sa se urce in copaci , si sa faca nazbatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

loredana. - analizele tale mi se par ok .. m-am uitat comparativ cu ale mele .. insa nu ai trecut valorile normale de referinta la toate ... si fiecare laborator are un anumit mod de a lucra si interpreta rezultatele ...
Deci nu stiu ce sa-ti spun ...
Mi-a sarit putinel in ochi Follikelst.Hormon 7.3 mU/ml .. daca aceasta analiza = Fsh ... atunci mi se pare cam mare ...

dar ...conteaza si ziua in care le-ai facut ... Z2-3, 14 sau 21 ...si atunci ti se pot interpreta ...

Insa mi se pare ciudat diagnosticul sotului tau .. Kryptozoospermie ... nu am mai auzit

.... insa sunt fete documentate pe aici care sper sa scoata capul si sa te ajute ..

Weekend placut tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

va pup.

ce frumos povestiti voi despre viata la tara.
sotul meu a trait o asemenea copilarie...se ducea dimineata in cuibar si-si lua oul pentru mciul-dejun...se ducea in gradina si-si culegea rosia,ardeiul,castravetele etc etc.
tot la fel de insufletit imi povesteste despre toate animalele pe care le aveau,despre gradina de legume,despre livada cu pomi fructiferi in care se catara si manca fructe cat il tinea burta...despre cum se juca descult in iarba...pescuia,facea baie la garla,se ducea la sanius etc etc.
asta este visul lui si spune ca asa o sa imbatranim....retrasi la tara cu o bucata de pamant pe care sa cultivam legume pentru consumul personal...cu o livada mica si animale in jurul casei.

nah....mie imi suna idilic dar nu stiu cat m-as incadra in peisaj ca io-s oraseanca get-beget...copil nascut si crescut intre betoane din ambii parinti bucuresteni si bunicii veniti in Bucuresti de la 20 de ani.
tin minte si acum ca atunci cand incepea scoala...colegii povesteau despre vacantele lor minunate de la bunicii de la tara...le sorbeam fiecare cuvintel si Doamne,ce-mi mai doream sa am si eu "tara" unde sa-mi petrec vacantele.

cat despre alimente...am o colega care-mi aduce pui de tara,oua,curcani si am certitudinea ca mama ei nu le hraneste cu concentrate...branza mancam numai de capra si tot asa din sursa sigura...cumpar doar peste,porc si vita de la supermarket.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ihm, toate aveti furnizori de incredere, ce bine...ma pun pe cautat, gata...nu mai tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Salut babute si sa aveti un weekend minunat la tara sau la oras

Noi am decis sa schimbam putin in gradina (care momentan e doar decorativa) si pe o mica parte sa cultivam rosii, castraveti, ardei chestii d-astea, macar vara sa mancam din prod proprie nestropite si sanatoase

Loradana bafta multa! si mie imi pare FSH-ul tau un pic mare; ai facut si AMH-ul?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredana. spune:

Buna seara
am revenit cu completari la analize,le-am facut in Z3

Luteinisierendes Hormon 3.5 mU/ml (Follikelphase: 2 - 12 , Ovulat.Phase: 40 - 10 , Lutealphase: 1 - 12)
Follikelst.Hormon 7.3 mU/ml (Follikelphase 2 - 12, Ovulationsphase 10 - 20 ,Lutealphase 2 - 10,Postmenopause über )
Prolaktin 19.1 ng/ml (1 - 25 ,Postmenopause 1 - 19)
Östradiol 28 pg/ml (Follikelphase: 12 - 166 ,Ovulat.Phase: 85 - 498, Lutealphase: 43 - 211 ,Postmenopause: < 55 ,Kinder : 6 - 27)
Testosteron 0.50 ng/ml bis 0.8
Freies T4 13.5 pmol/l 7 - 17
Freies T3 4.2 pmol/l 3.1 - 6.8
TRAK (TSH-Rezeptor Ak) < 0.30 IU/L < 2
Thyreoglobulin Antikörper 15.1 IU/ml (< 33 IU/ml: negativ, 33-115 IU/ml: graubereich , > 115 IU/ml: positiv)

Protocolul la primul Fiv + ICSI a fost :
Marvelon 21 de zile,dupa 4 zile am avut cm si am inceput stimularea cu:
Gonal-F 112,5 in primele 5zile
125 in urmatoarele 4 zile + Cetrotide 1 inj (nu stiu unitatile,le trec asa cum imi imi apar)
Punctia in ziua 12, 7 ovocite mature ,2 embrioni(8 si 10 celule)transferati amandoi in z3
Pt sustinere Decapeptyl in a 3-a zi de la et si Utrogestan 2-2-2

Fiv + ICSI nr 2 :
in ziua21 de cm Enantone,dupa 14 zile am inceput stimularea cu:
Menopur 2 fiole 9 zile
3 fiole 7 zile
punctia in a 19 zi,10 ovocite mature ,2 embrioni(9 si 12 celule)transferati in z3
pt sustinere am avut la fel ca si la primul
Am ramas dezamagita total dupa al 2-lea fiv,deoarece aveam sperante mari,avand in vedere ca nu am avut niciodata probleme cu ovarele,uter,chisturi etc..asta e...speranta moare ultima
elly_me poate ca in lb.romana se numeste altfel,eu am scris exact cu e pe spermograma,tot ce stiu e ca sunt ffooarte putini gigei,sub 200mii,si tendinta e sa scada,in urma cu 3 ani au fost 1,5mil,ma bucur totusi ca au gasit cativa buni pt ICSI,am cerut sa ne faca P-ICSI si mi s-a spus ca nu se poate face pentru ca sunt prea putini

Sandy2707 de la clinica am primit o lista cu analizele pe care trebuie sa le facem si doar alea le-am facut,de aceea m-am hotarat sa scriu aici si sa va intreb daca ar trebui sau daca mai sunt analize pe care ar fi bine sa le fac, sunt sigura ca stiti si sunteti mai in tema decat mine

Va doresc o seara placuta si o duminica minunata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

doamnelor si eu va pup.

am mers azi de mi-au sfarait calcaiele.
acum am ajuns acasa si sunt plecata de la 9 dimi de acasa.
printre altele am fost si la BabyBoom si GATA!!!!...pot sa spun ca am terminat cumparaturile pentru botez.Sunt satisfacuta deplin de tot ce am cumparat

va las....
seara placuta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

sandy majoritatea s-au prins (am pierdut un pom si nu stiu inca ce face megnolia, dar oricum vreau sa mai plantez una in toamna)
alexut daca te babzezi pe legumele mele, o sa ramai complet nemancata

Pup toate babutele pline de speranta si voiosie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ari,, ma bazam macar sa dai tonul...ca sa ne mobilizam la anul si sa ne instalam sera...sper ca pomii fructiferi sa nu fi fost afectati anul asta...mai ales ca ai nostri sunt mititei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Ari ma bucur pt gradina ta
Magnolii mei sunt Ok, dar cateva tuie dau semne de uscare, desi parusera OK dupa iarna; am senzatia ca nu le-a priit ultima zapada sau ploaie? Sper totusi sa isi revina


Loredana poate mai bine testezi o alta clinica fie din Viena fie din alta tara.
E greu sa dai sfaturi de clinica dar mi s-a parut ciudat respunsul lor ref PICSI; pai PICSI tocmai atunci e de folos ca sa alegi cei mai buni spermi din putini; daca ai destui buni nu ai nevoie de PICSI...
Analizele tale in mare par OK; poate pt sotul tau e nevoie d epunctie pt ca poate are vreo obstructie partiala si nu trec destui spermatozoizi prin canale, sau poate are vreo infectie nedescoperita care ii afecteaza productia;
productia ii mai poate fi afectata daca are diabet sau tendinta, daca fumeaza sau manaca dulciuri sau daca e sedentar si nu face deloc sport sau daca manaca mult fast food sau alimente conservate;

Deci cred ca ar trebui sa va testati amandoi pt posibile infectii si mai cred ca ar fi bine sa isi faca sotul testele genetice, inclusiv microdeletii cromozom y.

Tu ai putea sa iti faci nalizele pt trombofilie 2.

O sa mai revin daca mai imi aduc aminte, dar azi sunt cu neuronii mai in pauza ca e duminica si in plus am fost aseara la un spectacol care m-a scos din atmosfera FIV-oasa.

Fetelor va pup si va doresc o duminica superfaina




Mergi la inceput