Clubul "babelor" FIV-oase 78

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Elly, atunci nu prea trebe oala, decat la o pasare mai batrana. Ti-e mai utila tava.
Fetelor, va invidiez sincer, dar cu drag ca aveti de unde lua carne de tara de incredere, ca sa zic asa...As vrea o sursa de incredere, daca e posibil sa nu foloseasca furaje, daca nu, aia e, tot e mult mai bine decat ce e in comert.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

si eu tot pui din comert mananc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Alex - eu inca mai am o bunica batrana care creste pasari (inainte avea si oi si porci ...) si ne trimite .. de fapt, mama ia carnita si mai mult gateste ea ... noi consumam

.... bunica mea creste cate 40 de curcani si multe gaini ... dar pt uz intern .. nu vinde

... Si soacra mea are curcani si multe gaini ... dar ea mai foloseste furaje la pui prima luna ... apoi 1 luna le da mancare normala (ca sa elimine furajele) si apoi ne trimite la pachet ...

Eu am cumparat o singura data oua in toata viata mea ... pt ca am doar de la tara ...

Branzica .. nu au ai mei , insa ne cumpara de la o tanti de acolo si ne trimite ... deci nici branza nu prea cumpar ...

Laptic- am posibilitatea sa iau tot de la tara (dar nu prea iau pt ca al meu nu consuma) ...

Insa stiu ca prin comunele de pe langa Buc se gasesc produse de la tarani, insa nu stiu ce da sa manance la pasari/ animale ...

Insa nu prea cred ca-si permit sa cumpere furaje ...
Eu stiu de la bunica mea care are o pensie mica si nu cumpara furaje .. pt ca nu-si permite ...
Ea da sa mananca la pasari grau si porumb de la ea din curte ...

Eu am mare noroc ca soacra'mea are solar in curte si noi vara nu prea cumparam nici rosii.. ardei .. ceapa.. morcovi ....
Soacra este priceputa la bucatarie si ne face tot felul de sticle de rosii tocate/; intregi , buluion , suc ....
.. si nu pune conservant ... doar cate o pastila de aspirina deasupra sa nu fermenteze ....
.. le tine la beci si tin ff bine ....

Si bunica are in curte legume, dar ea nu prea mai poate sa faca decat bulion, suc de rosii si zarzavat la sticla ... dar ff bune...

Deci sunt norocoasa ca am rude la tara ..

Acum cateva luni ne gandisem.. eu si sotul sa cumparam cateva prepelite sa le ducem la tara ... pt uz propriu ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Luam rar de la CocoRico, dar in ultimul timp deloc, i s-a recomandat sotului sa nu mai manance carne de animal tanar (a avut creatinina marita usor). Tot rar luam curcan de la Penes. In rest, peste si porc, dar rar.

Elly, e super asa...socrul meu cultiva, dar f putin, el nu pune chimicale...restul rudelor se lauda cu ce pun...acolo e zona cu solare si e batalie, care scoate mai repede la vanzare produse.
Stiu ca sunt in jurul Bucurestiului, dar cum zici si tu, nu stiu daca-s de incredere...cei din satul bunicilor mei sunt la fel...trateaza tot...Pana ne apucam de sera, ma bazez pe Ari, poate scoate la vanzare din sera ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Si eu am mare noroc cu parintii mei.
De cand au iesit la pensie avem o mare, mare gospodarie cu multe pasari(gaini, curcani, ptr. tata rate, bibilici si hobby porumbei) 10 oi, vaca, porci. Deci aproape tot producem in casa. Si derivate lactate, branza, cas smantana, unt. De cand este Vlad se ocupa mai mult si de gradina si mai avem si o livada mixta. Deci noi putine cumparam. Avem chiar si lamai. A altoit tata doi lamai si permanent avem fructe. Avem si cativa stupi, nu ne acopera tot necesarul, dar avem de unde lua din sursa sigura. Speram sa extindem si noi in scurt timp stupii. Asa ca ma rog Domnului sa-i tina in putere.
Fetelor va urez w-e placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Many, esti modelul meu, ceva de genul asta as vrea. Nu hectare intregi, ci asa, cat sa se ocupe ai mei si noi, ca orienta catre activitatea asta. Poate ceva proiecte pt mine si sot, dar cu lucrat de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredana. spune:

Buna ziua
Sper ca postez unde trebuie,adica poate era mai potrivit topicul fiv europa,pentru ca am la activ 2 fiv/uri nereusite facute anul trecut la Kinderwunschzentrum GK ,dar am vazut ca acolo nu prea e activitate asa ca va deranjez pe voi;)...pe scurt povestea mea...eu 33 sotul 32:),casatoriti de aproape 10 ani(peste 2 luni vor fi 10ani)si de vre-o 6 ani incercam sa avem bb,dupa investigatii am descoperit ca ne luptam cu morile de vant,sotul avand probleme cu gigeii,la ultima spermograma din martie 2012 diagnosticul a fost Kryptozoospermie.
As vrea sa va cer parerea in legatura cu analizele mele,sunt cele de anul trecut pe baza carora am facut fiv-urile, si daca ar trebui sa cer sa mi se mai faca alte analize/investigatii suplimentare in ideea ca poate voi incerca anul acesta,inca nu sunt sigura

APC-Resistenz 3.5 > 2.2
TSH-S 3.27 uU/ml 0.27-4.20
dupa discutia cu cei de la clinica a trebuit sa scad TSH-ul,sa fie intre 1 si 2 , si dupa 1 luna de tratament cu Thyrex 50 cate o pastila pe zi am reusit sa-l cobor la TSH-S 1.33 uU/ml

a-TPO (mikrosomale Ak) 21.5 U/ml 0-34
Luteinisierendes Hormon 3.5 mU/ml
Follikelst.Hormon 7.3 mU/ml
Prolaktin 19.1 ng/ml
Östradiol 28 pg/ml
Testosteron 0.50 ng/ml bis 0.8
Freies T4 13.5 pmol/l 7 - 17
Freies T3 4.2 pmol/l 3.1 - 6.8
TRAK (TSH-Rezeptor Ak) < 0.30 IU/L < 2
Thyreoglobulin Antikörper 15.1 IU/ml < 33 IU/ml: negativ

denumirile sunt in germana,mi-a fost mai simplu sa dau copy/paste din contul meu de la laborator,asa ca daca nu se inteleg toti termenii imi cer scuze
O sa revin cu informatii referitor la protocoalele urmate
Va multumesc si daca nu am postat bine ,rog moderatorul sa mute postul meu unde trebuie
O zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Mani - si noi avem stupi vreo 15 .. insa nu avem livada si sotul meu vroia sa cumparam acum niste pomisori sa ne ducem sa-i pantam maine ... insa majoritatea pomilor sunt infrunziti in magazine si am inteles ca daca i plantezi infrunziti nu se prind

...pe aceasta tema ne mai documentam ...

Mie imi place ff mult sa ma duc la tara .. sa pun flori ...
... am cumparat acum trandafiri- crini albi si rozi - si gladiole in 2 culori ...

Ma fascineaza gladiolele cand le vad ... bunica mea cand eram mica planta gladiole si se ducea la piata si le vindea inainte de Sf Ilie .. ca sa aiba sa ne dea si noua banuti sa ne ducem la balci (targ) ...

Ce drag mi-e de ea ...
Bunicul meu a murit cand eram micuta si ea ne-a crescut singurica .. parintii mei erau la munca si nu avea cine sa stea cu noi si ne ducea la buni...
Si eu daca voi avea copii ii voi lasa mamei mele (sau/si soacrei) sa se bucure de ei ) ... si sa le faca toate poftele ...

Voi incerca sa nu fiu posesiva si egoista ...

Vad cat de mult se bucura soacra mea de nepoata din partea celuilalt baiat .. si nu prea are parte de ea ... pt ca nu o duc sa o vada ...
Si vad cat isi doreste nepoti ...
Poate ne ajuta si pe noi DD ... si ne vom bucura suflete cu copii mult doriti ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Da, si stupi vrem! Stiu ca nu e asa idilic cum pare, dar cred ca e o alternativa la viata asta nebuna.
Eu as lasa copchilul la bunici, dar ai mei stau la o statie de mine...radeam cu mama ca il trimit in vacanta la ea sa varieze...ca noi stam la 4 etaje si ei la 8...o sa zica: wow, ce blocuri inalteee!!!
Dar vreau sa ma si bucur de el...nu vreau sa ii facem chiar toate poftele...asa, doar pe alea mai putin nocive...zic si eu, ca plan, ca ce o iesi, mai vedem.

Noi am tot plantat pomisori cativa ani la rand si nu aveam frunze din ce imi amintesc...anul trecut am mancat 5 cirese din productia proprie! Marul deja face vreo 10 kg. Merge treaba...greu, dar merge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Noi avem livada impartita in doua locuri. Una mostenita de tata, pe care avem multe, adica meri de la cele timpurii pana toamna, pruni, nuci si ce o mai fi iar tot locul asta este delimitat, asa ca un gard de rugi de mure si acolo avem faneata ptr. animale. Nu va spun ce fragi si capsunici culegem. In cealalta livada, care este tanara, infiintata de sotul meu (cred ca vreo 3 ani s-a chinuit cu niste caisi, pe care oameni rai intentionati ii rupeau si ce scumpi mai sunt)avem vreo80 de caisi, nectarini, gutui, visini &co, toti cumparati de la o ferma din Afumati. Anul trecut am cules primele caise dintr-un pomulet, foarte gustoase, dar care se pateaza repede nefiind stropite. Pe pamanutul de la aceasta livada tanara, punem mazare si fasole verde si fasole boabe, din care congelam si punem la pungute ptr. iarna.Anul trecut ptr. ca rosiile cherry au avut un rod fantastic, am pus la pungute la lada frigorifica si toata iarna am gatit ciorbe cu ele.
Alex imi place ca ai scos capul. Sa stii ca eu am crescut cu stupi si fiind in umbra tatalui meu permanent, am participat tot timpul la scosul mierii. Sa spun drept ma fascina sa port masca aceea cu palarie, imi imaginam ca am voaleta , nu am fost atacata nici odata, este drept ca eu caram numai ramele incarcate cu miere pana in incaperea unde era centrifuga,deci nu eram prea expusa.
Despre copii si bunici, greu de pronuntat. Si ai mei sunt disperati dupa Vlad, fiind singurul nepot, insa nu l-am lasat la ei singur. in primii 2 ani am stat de primavara pana toamna acolo cu mici exceptii. Dupa ce am inceput eu serviciul, mergem cat de des putem, insa fara noi copilul nu a ramas. Nu am avea nici noi liniste si am senzatia ca mama nu raspunde cerintelor lui Vlad, sau cred ca mai repede ale mele. Ea tare isi doreste, o viata intreaga a lucrat cu copii, invatatoare fiind, dar nu stiu cata rabdare mai are acum cu toanele lui Vlad care sunt multeeeeeee.
Hai ca m-am lungit

Mergi la inceput