Clubul "babelor" FIV-oase 78

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Velvet - mie mi se pare ca sotul tau are o spermograma f buna si saracu' se mai si indoapa cu de toate (asta-i f bine) ..

Cand ajung acasa o sa ma uit si eu pe spermogramele sotului ... dar stiu ca noi aveam si 2 mil forme ok si faceam inseminari ...

Nu te mai agita din cauza spermogramei lui .. pt ca o sa-l stresezi si vor scadea numarul gigeilor....

Eu tot timpul ma gandesc ca la barbati sunt buni si 5 gigei .. dar sa fie buni ... si este imposibil sa nu gasesti 5 agitati din cateva milioane..

Sunt f multe cupluri care au ramas natural cu 2-3 milioane...
Relaxeaza-te ...

Tu ai facut monitorizari? Ovulezi?

Eu de ex nu am avut niciodata 1 folicul natural ... am ovare f lenese ...

Si sa stii ca se gasesc ff multe clinici care sunt dispuse sa-ti faca fiv si fara analize .. dar nu cred ca ar fi ok sa faci un fiv oriunde, ramai fara bani si apoi iti va parea rau ca nu ai luat-o pas cu pas ..

Ari - spor la treaba ...

Didi - multumesc ... cand m'o apuca stresu te anunt ..

Gaby ... si eu vreau la padure ... o padure fara semnal, sa nu ne deranjeze nimeni .. ce bine ar fi ...
Dar slabe sanse .. la al meu suna tel ca la gara .. zici ca-i centralista ...

Sandy -



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Rezonez total cu tot ce a spus Sandy. Partea cu trompele si HCG nu e de neglijat. Initial am zis la fel, mergi pe IA, dupa ce faci HSG. Spermograma sotului nu e atat de rea. Apoi, am sustinut sa te tii de PK, daca tu chiar crezi in asta...dar cu riscul ca poate sa nu reuseasca fiv-ul din prima...Important e sa faci ceva, sa mai avansezi, sa mai tratezi...orice, doar sa nu stai pe loc, sa nu mai amani, ci sa mergeti spre scopul vostru.

Uitati spermograma tipului de care ziceam:
Concentratie 56,7 mil/ml
Nr total de spz in proba: 21 mil
Mobilitate 76%
Morfologie: forme normale 10%, forme anormale 90%
Diagnostic: teratozoospermie

Dupa ceva timp a repetat si au iesit 6% forme normale (dupa tratamente naturiste si nu numai). Ei, cu 6% forme normale, acum au un copil de o luna si ceva!
P.S.: cred ca e ceva in neregula cu valoarea de la numarul total sau la concentratie, ca nu se pupa, dar va faceti voi o idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

eu va multumesc la toate pt ajutor si sfaturi sunt confuza,se poate sa il fi luat pe NU in brate.cred ca trebuie sa ma linistesc si apoi sa vad ce mai pot face.eu consider ca am facut multe...dar trebuie sa imi schimb atitudinea.

va pup si mult succes in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Velvet,in legatura cu analizele in original, sa-ti spun si parerea mea:
La Sibiu, cand mi-am depus dosarul, nu mi-au trebuit decat FSH, AMH, adeverinta de la medicul de familie cu IMC, adeverinta de la casa de asigurari, plus alte copii:certificate, declaratii, etc. Din dosarul meu cu celelalte investigatii nu a oprit nimic, toate formularele au fost facute de medicul de la Sibiu.
FSH si AMH-ul le aveam facute la Synevo. Le-am listat acasa si am mers la ei, si mi-au pus stampila in original, desi acceptau analizele doar listate, dar am vrut sa fiu sigura si sa nu fac drumul degeaba pana la Sibiu. Asa poti face si tu, faci copii, mergi la laborator sau medic si-ti pune parafa si stampila si devin ca originale, si pastrezi un rand acasa.
La medicul de familie ,sigur iti da 2 adeverinte, la fel si la casa de asigurari.Asa ca, actele nu trebuie sa fie o problema, doar putina alergatura pe la laboratoare, medici.
Spermograma a facut-o sotul acolo la clinica ,in ziua depunerii dosarului.
Sa stii ca si barbatii sunt mai pacatosi decat femeile cateodata. Sotul meu nu a avut spermograme grozave niciodata, dar la toate cele 3 fivuri ale mele, spermogramele au iesit cele mai proaste cu putinta, asa ca nu ti-l stresa prea tare, ca se streseaza el singur.
Poate e bine sa ai depus dosarul intr-o clinica, chiar daca programul va incepe mai tarziu. Eu l-am depus in noiembrie, aprobat in decembrie, apoi blocat si lasat in asteptare, si abia in aprilie am reusit sa fac fivul.

Si altceva vreau sa-ti spun, sa stii ca nu va fi usor sa-ti primeasca clinica dosarul. La mine s-a bazat f mult pe istoricul meu : 5 inseminari si 2 fivuri nereusite, dar un diagnostic clar nu am avut, a trecut infertilitate inexplicabila. Stiu pe cineva care nu avea proceduri facute in urma, si nu i-a primit dosarul, i-a recomandat, ca si tie, sa faca macar o inseminare inainte, sa vada cum rectioneaza organismul la stimulare, sa aiba mai multe date si apoi sa treaca la fiv. Conteaza foarte mult si recomandarea medicului.

Multa bafta in luarea deciziilor

Dragi babute va doresc o zi frumoasa, multe reusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

va pup dragelor.
sunt in goana cea mare catre sala.

sandy,eu am la sala un maseur...ii dau tarcoale de vreo 2 luni...tot il amenint ca vin la masaj dar deocamdata doar amenint
are referinte foarte bune baiatul...da-i asa de tinereeeeeelllll
acu' serios vorbind...este kinetoterapeut si pretul la masaj mi se pare foarte convenabil:300 de lei abonamentul cu 8 sedinte de 50 de minute.
dar nu este in Nordul capitalei ... e pe la P-ta Alba Iulia.

ne auzim disearaaaaaaaaaaaaaa......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Eu acum mi-am pus vopseaua in cap si astept sa ma fac bella blonda nu stiu ce-o iesi ca am amestecat 2 nuante de blond.

Am gasit ceva pt masaj in zona Floreasca si maine ma duc sa fac o vizita...si revin dupa cu detalii


Samira mie cel mai misto masaj mi l-a facut un orb cu ceva ani in urma pe o insula exotica; la tinerei nu prea am nimerit decat la un moment dat intr-o croaziera un roman, dar a fost fff OK.
Daca-i spui la Samiroi ca-i tinerel poate zice sa-ti pui pofta in cui ca te maseaza el

A si uitam Velvet evident ca ai facut multe in comparatie cu cineva care se iubeste seara cu sotul si a doua zi se trezeste gravida...dar nu uita ca aici esti pe topicul babutelor in FIV, unde majoritatea avem la activ mai multe FIV-uri si/sau IA si ani multi de lupta cu infertilitatea...poate de aia ni se pare noua ca stai pe loc... de aia poate ni se pare ciudat ca inca te mai gandesti la investigatii, ca inca nu ai gasit directia...
aici fetele au multa experienta si te pot ghida, dar nu pot actiona in locul tau...sunt sigura insa ca si tu vei actiona atunci cand vei fi pregatita. Acum probabil ca inca nu esti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Hello hello
velvet uneori e bine sa faci un pas inapoi ca sa vezi problema mai de la distanta si ai sa observi probabil unele aspecte care ti-au scapat. si eu (lupul moralist) zic ca e bine sa va depuneti dosarul la o clinica care a mai fost in program si are sanse sa fie in continuare, iar apoi sa va relaxati, va mai rezolvati din celelalte probleme. mie cand mi-a zis dr dupa sarcina naturala pierduta ca sa fac fiv am sustinut ca vreu intai IA, aristica imi spune aca pierd vremea, dar eu nu si nu, ca doar tocmai ce ramasesem natural si pe vremea aceea era si sotul cu toti gigeii intregi la cap. si a fost un mare sut in fund pt ca era 99% convinsa ca o sa iasa. pe urma intrasem in fibrlitatii de unde scot eu bani de fiv, ca aruncasem destui pe IA, dar carpind de ici de acolo, cu lista de cheltuieli zilnice si buget bine cotrolat + onor bancile si cardurile lor de credit ne-am adunat banii de fiv.
De Gugu ce sa mai zic, nu are noroc si pace de o nevasta. Numai ca si daca i-am aduce una nu stiu cum ar reactiona, el fiind f gay in aceasta perioda si in mari tandreturi cu sotul. in week-end-uri sta numai pe el si il pupa non-stop de a ajuns saracul (sot) sa imi ceara ajutorul sa mai iau pasaroiul de pe el ca nu mai poate
Aschiuta aseara de-a dat palpitatii. am ajuns tarziu acasa, Gugu a fost promt in comitetul de primire si l-a preluat pe sot si eu ma-m dus sa il verific pe Aschiuta. Sa imi pice ficatul pt ca nu era deloc in tarcul lui cat aproape jumatate de dormito L-am trimis pe sot in tarc sa il caute prin toate cotloanele, eu tremuram de pe margine convinsa ca il gasim intepenit pe undeva si ... propabil teapan. Lumini aprinse, foscaiala ... el nimic, mucles. Dupa 10 min de deruta toata pt ca nu intelegeam unde se putea volatiliza, il vede sotul pitit pe un raft, pe niste cutii, aproape lipit de raftul de sus, acolo intuneric, el negru, ciocul negru, tacea malc ... mi-a mai revenit putin ficatul, dar toata noaptea am visat numai pasaroi.
Maine ducem pasaroii cei mari in vizita (cu vase de mancare, craca, scarita ... tot bagajul) si noi o tulim putin din Bucuresti, inainte sa ne explodeze neuronul (intre un colocviu si o restanta ale sotului. Pt cei mici am instruit azi soacra cum si ce sa le faca. Am inca o list alunga de lucruri de rezolvat, e cam din pripa plecarea asta, dar daca le analizam si pregatim mult nu ne ies.
Se vede ca sunt cam nevorbita ... as mai avea de zis, dar am lista lunga si trebuie sa il scot pe Gugu din zorzoanele mele ca il aud daramand pe acolo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

bau...am ajuns acasaaaa.
astept soata cu capsunelele ca l-am rugat sa se opreasca el sa-mi cumpere ca la magazinul de langa noi avea unele...mucegaite

sandy,da...asa este...cel mai bun masaj mi-l facea si mie tot un tip nevazator.Un an de zile am mers la el,la Policlinica RATB-ului.
Este incredibil cum ma simtea.De multe ori cand ma duceam Lunea....imi spunea de cum punea mana pe mine..."aaaaaa....ai mancat in weekend"
Avea niste maini de aur.

Samiroiu meu...ce sa spuna???
sa va pove o intamplare de pe 1 Martie:sala la care merg eu este impartita in 2...intri pe mijloc..in dreapta e sala de aerobic,vestiarul fetelor,sauna umeda si masajul iar in stanga este sala de fitness,vestiarul baietilor si sauna uscata.Pe mijloc e intrarea,receptia si un bar cu cateva mese.
Fetele si baietii nu ne intalnim decat la receptie/bar...in rest fiecare e in treaba lui.
De 1 Martie asteptam sa intru la ora mea,venisem doar eu si stateam la una din mesele de la bar.A venit un baiat din sala de fitness...mi-a pus ceva pe masa si a dat sa se intoarca sa plece.Eu...tuta absoluta am zis ca-i un individ din ala care vinde diverse chestii si am impins pachetelul inspre el,zicandu-i:NU VREAU,MULTUMESC.Baiatul il impinge inapoi spre mine si zice: E PENTRU TINE.SA AI O PRIMAVARA FRUMOASA.Si a plecat.Am desfacut pachetelul...inauntru era o bratara din fir textil,rosu cu alb dar foarte frumos lucrata.Mi-a placut foarte tare si mi-am pus-o la mana.In fine...mi-am facut ora,am ajuns acasa...mi-am facut treburile si seara ma intreaba Samiroiul:
-de unde ai bratara aia???-el stiind ca eu nu port martiosare-nici macar pe cele din aur...bratarele etc.
-de la un baiat...zic eu
-ce baiat???
-...de la sala...
-si v-a dat martisoare tuturor???
-...nu!!!doar mie.
-Samiroiu m-a tintuit cu privirea cu spranceana ridicata pe deasupra laptop-ului pe care il avea in poala
-....pai eram doar eu la bar si de asta mi-a dat doar mie...zic eu.
-AHA..................si dupa o pauza de vreun minut:am sa te rog sa-ti pui verigheta inapoi pe deget.


V-am povestit eu ca m-am umflat rau de tot cand am intrerupr Prednisonul si mi-am dat verigheta jos ca mi se umfalsera mainile si ma strangea.
Dupa ce m-am desumflat am uitat sa mi-o pun inapoi pe deget si uite asa a avut loc aceasta discutie a noastra in data de 1 Martie.
m-am dus la bucatarie si am ras pe infundate de situatie si de dialogul nostru....asa ca presupun ca ar avea de comentat si despre maseurul tinerel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Sami
...si eu imi mai dau veregheta jos cand imi dau cu creme pe mine si uit sa mi o pun ..
Si se ia sotu de mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

asa elly...las' sa nu cumva sa le intre in cap ideea ca daca suntem maritate nu mai putem fi...competitive

Mergi la inceput