PFI

PFI | Autor: kim222

Link direct la acest mesaj

Se pare ca acest an imi este destinat sa invat despre contabilitate , securitate in munca..contractare etc..

La job suntem obligati sa ne transformam in PFI. Intebare: trebuie acum sa ma ocup personal de SSm si PSI?????
Cum sa negociez contractul, referitor la sarbatorile legale??Pentru ca stiu deja ..concediul de odihna platit..s-a dus..si multe deduceri..
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu exista sarabatori legale in contract. Va fi un contract intre doua firme daca iti este mai usor sa intelegi. Firma A presteaza servicii firmei B conform contractului negociat, emite factura fiscala pe care o incasaeaza. Cat despre PSI SSi si conexe nu te omora prea mult cu firea. Insa va trebui contabilitatea firmei plus declaratiile fiscale corerspunzatoare. Iti recomand sa iti faci semnatura digitala sa le depui online.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

In contract cu Casa va tb sa declari TU in ce zile de sarbatori legale vei lucra, iar dc vrei liber va tb sa le recuperezi sambata. In zilele libere in care nici casa nu iti cere sa lucrezi nu ai voie sa emiti nimic (nici PE, nici BT, nici CM, nada de nada), nu ti se recunoaste nimic, nici consultatii, nici domicilii. Ai nevoie in schimb de contabil neaparat, la inceput de an iti declari tu venitul estimat si pensia (ai grija ce venit declari la pensii, deoarece vei cotiza cu 30% din venit!!!!), vei plati tu la impozit, la sanatate, la pensii.

Pare un pic de groaza, insa eu prefer acest sistem de-o mie de ori decat angajat cu sefi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

P.S. Partea buna: numai tb sa contribui cu 0.85% la indemnizatii si concedii, caci chiar nu-i vad rostul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, se poarta din ce in ce mai mult aceasta forma de prestari de servicii fata de contractele de munca standard.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

P.S. Partea buna: numai tb sa contribui cu 0.85% la indemnizatii si concedii, caci chiar nu-i vad rostul.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


si daca ai nevoie de spitalizare o perioada mai lunga?...sau daca faci un copil?...mie mi se pare ca omul de rand pierde ....se alege cu mai multe obligatii , mai putine drepturi, protectie diminuata in raport cu ce poate incasa din partea angajatorului....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Contribui in masura in care am nevoie. Daca imi doresc copil, voi cotiza din timp si la fondul de indemnizatii. Sau poate voi alege sa nu stau acasa. Inca nu stiu.

Nu am inteles faza cu omul de rand care pierde. Eu nu am nevoie de CM caci nu mi-l deconteaza nimeni, nu am la cine sa-l depun. La sanatate platesc oricum, este obligatoriu, chiar nu am inteles interventia ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Contribui in masura in care am nevoie. Daca imi doresc copil, voi cotiza din timp si la fondul de indemnizatii. Sau poate voi alege sa nu stau acasa. Inca nu stiu.

Nu am inteles faza cu omul de rand care pierde. Eu nu am nevoie de CM caci nu mi-l deconteaza nimeni, nu am la cine sa-l depun. La sanatate platesc oricum, este obligatoriu, chiar nu am inteles interventia ta.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


tu nu, eu ma refer la cei care nu pot functiona atat de independent ca tine..tu esti medic, ai contract de servcii cu statul... eu ma refer la cei care vor avea aceste contracte de servcii cu fostii angajatori, altii decat statul

programatori, contabili, muncitori in cosntructii, operatori calculator...am avut catva ani un job suplimentar, era operator calculator, cand au fost obligati ca inlocuiasca conventiile civile cu contracte de munca doar angajatii au fost fericiti, eu nu cred ca e prea mult loc e negociat si cred ca angajatii sunt in pierdere

in fine, tot e bine, se pare ca romania va deveni prima tara populata exclusiv de patroni, in felul asta in cativa va dispare si somajul...sau va fi redus la ridicol...raiul pe pamant

Nina,mami de,

ps. erau niste nedumeriri pe care am simtit nevoia sa le exprim, nu am vrut sa tulbur topicul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

si eu pierd!...nici un medic din clinica nu vrea...
pierd concediul platit (21 de zile lucratoare), pierd sarbatorile legale, concediul medical, pierd 3/4 din contributia CAS (parte platita acum de angajator...ideea este ca in loc de 1000 ron/luna CAS eu nu-mi voi permite decat minimul ..245...deci pierd la pensie la greu)
nu am chletuieli deductibile pt ca nu am cabinetul meu!...raman tot cu patronul pe cap...si cu un contract de prestari servicii care poate fi anulat foarte usor...fara somaj evident...
Nu vad nici un avantaj pentru mine!
Sa vedem daca reusim sa ne mobilizam toti si sa refuzam in masa

Mergi la inceput