Buna sunt in impas.....

Buna sunt in impas..... | Autor: dee_eduard

Link direct la acest mesaj

Ma numesc Dee Eduard Emanuel, fac 34 de ani in iunie si locuiesc in Calan. In urma unei discuti cu o amica, m-a sfatuit sa scriu si sa va spun ploblema, ca poate ma puteti ajuta.
Am tretapareza spastica, de la nastere. Am fost insurat si am un copilas pe nume Dee Eduard Stefan. Mama lui ne-a lasat in urma cu 3 ani. Am o pensie de 297 ron si alocatia copilului. Sunt in inpas si nu stiu cum sa mai imi platesc chiria si intretinerea. Nu vreau sa renut la copilul meu nici macar pt o zi. Din acesti bani trebuie sa platesc caminul copilului 200 ron si restul ajunga de mancare. De tratamentele mele nu mai pun discutia pentru ca am renuntat de mult la ele. Boala a inceput sa mi se agraveze. Anul trecut am iesit de la urgenta pe semnatura. Am refuzat internarea din cauza ca nu aveam cu cine lasa copilul.
Peste saptamana nu e o ploblema prea mare, pentru ca copilul mananca la gradinita. E la program prrelungit, asa imi este si mie mai usor.
Mama lui nici nu o intereseaza soarta noastra, daca avem sau nu avem. Mereu am ajutat pe cei de langa mine, dar acum sa intors roata si am ramas singur.
Va multumesc.




INFO:
http://deeeduard.3x.ro/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Am primit documentele cerute de regulamentul DC. Sper sa il putem ajuta cu ceva pe Eduard.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Eduard inteleg din mesaj ca ai nevoie de suport financiar insa daca ne dai cateva detalii cum ar fi varsta copilului poti primi ,daca ai nevoie bineinteles,hainute sau ce mai aveti voi nevoie.Sunt sigura ca aici vei gasi ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

tu ai nevoie si de mancare si de haine si de toate pentru cel mic si de medicamente pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dee_eduard spune:

Baietelul meu are 5 ani jumate. Sunt cu el decand era inca in scutec. pana acum 2 ani jumate ma ajuta tatal meu, dar el a murit si nu mai are cine ma ajuta. Facea foarte mult pt. mn ajutorul lui.
Am tretapareza spastica gradul 1. Stiu ca trebuie sa lupt pentru acest copil pentru ca el imi da putere sa merg mai departe.
Ma simnt ca o leguma si nu imi vine sa cred ca am ajuns sa apelez la persoane care nu le cunosc.
Am incercat sa imi gasesc un job dar bine inteles ca am fost refuzat din prima, fara sa se uite cineva in C.V.-ul meu.
Sau uitat la mine si mi-au spus ca nu mai fac angajari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Spune mai detaliat de ce ai nevoie pentru cel mic si pentru tine.La medic ai mai fost?e medicamente luai?Se pot da compensat?Cred ca poti primi pentru ca banuiesc ca ai pensie de la DGASPC,CUPON ALB,CORECT?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dee_eduard spune:

Pentru cel mic am nevoie de hainute. Pentru mine este nevoie de tratament cu vitamina B1, B6 vitamina E calciu, aspacardim Lucetam, Milgamma.
Si ar trebui sa fac o cura de balneo pe undeva dar nu imi permit sa visez la asa ceva pentru ca nu am cu cine lasa copilul daca ar fi sa ma internez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Lucetamul are ca substanta de baza piracetamul.Trebuie sa citeasca mai multa lume subiectul si sigur poti primi medicamentele.De ce nu iei reteta de la medic?
Toate astea trebuiesc luate intr-un anume fel,banuiesc ca stii.Ar trebui sa mergi intai la un medic,apoi,macar o parte din medicamente ti le pot da eu,dar pe cele cu substanta de baza.
Copil de cinci ani?Poate te baga Alinuk la campania de paste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Daca-mi dai pe pm masurile baietelului te pot ajuta eu cu hainute de la cel mic al meu,ma rog,cel mic e doar un mod de a spune ca la 1.30 si 33.4 kg numai mic nu e :).
La varsta ta cred ca stii deja ca deseori niste "straini" te ajuta mai degraba decat altii.
Nu vom fi straini pt mult timp,te vei simti ca intr-o familie,sper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dee_eduard spune:

Copilul are 114 cm 28 kg poarta la papuci marimea 32.
Am fost la medic, nu iau pastile dupa ureche. Am reteta cu tot cu schema cu trebuie luate medicamentele. Daca e nevoie o scanez, e stampilata si semnata de medic.
Multumesc pt ca ma primiti in "familia" voastra si va multumesc pentru tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Din pacate am aflat ca nu se compenseaza ce ai tu de luat.Vitamine si piracetam pot sa fac eu rost,dar milgamma...nu stiu,stiu ca e destul de scump si nici nu se compenseaza.Intreaba medicul cu ce din schema compensata s-ar putea inlocui.Eventual ce se poate da pe reteta.

Mergi la inceput