Pizza de casa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anuska22 spune:

Buna,
Si noua ne place pizza facuta acasa .Eu fac blatul la masina de paine , dupa reteta din cartea masinii si iese super .Ies cam trei blaturi si , daca nu le folosim pe toate, congelam ce ramane si le folosim cu alta ocazie .
Daca e graba mare, au la MegaImage un blat super, nu e congelat , il gasiti in frigiderul cu produse proaspete .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Sigur ati auzit de Adi Hainean.Are blog cu tot felul de retete .Am incercat si eu aluatul de pizza scris in reteta lui si mie imi place tare mult www.adihadean.ro/2010/12/pizza-de-casa-cu-blat-sub%C8%9Bire-%C8%99i-aromat/" target="_blank">http://www.adihadean.ro/2010/12/pizza-de-casa-cu-blat-sub%C8%9Bire-%C8%99i-aromat/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

o varianta rapida : micile brutarii de cartier vand aluat gata facut pentru blat de pizza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Eu fac blatul simplu din faina, drojdie, zahar, sare, apa. Il fac in 10 minute maxim-maxim. Lasat la crescut aprox o ora, apoi intins direct si pus in tava.
Sosul il fac din: suc de rosii de casa, 1/4 ceapa, 1 catel de usturoi, busuioc, oregano, patrunjel proaspete. Bag blenderul in ele, si atat.
Il pun crud pe blat, apoi topping-ul (mezeluri/ceapa/porumb/ciuperci/masline), cascaval ras din belsug.
20 de minute la cuptor, si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Inca o reteta gustoasa de pizza aici http://www.desprecopii.com/info.asp?id=11834

www.supereva.ro/info.asp?id=850" target="_blank">Super Eva - Carte inteligenta de bucate - Jurnal de sarcina - Despre dragoste - Nume de Copii

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Faina cu agent de crestere am vazut si prin supermarketuri (carrefour sigur, parca si prin kaufland), parca de la baneasa o varianta care se numeste chiar "faina pentru pizza" si inca ceva variante unguresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu fac intotdeauna aluatul cand vrem sa facem pizza. nu il las mai mult de 30 de minute la crescut decat daca e timp.
pentru 500 g de faina folosesc 300ml de apa, o lingurita rasa de zahar, o lingurita cu varf de sare, un plic de drojdie uscata sau 1/2 cub drojdie proaspata si vreo 3 linguri zdravene de ulei de masline.

cern faina, fac la mijloc groapa, pun drojdia frecata un pic su 2 linguri de apa calda si zaharul, las sa creasca asa. separat amestec restul de apa cu uleiul si cu sarea. cand a facut ceva bule drojdia incep sa amestec si adaug treptat amestecul de apa+ulei+sare. in 5 minute rezulta un aluat elastic si moale. acopar vasul cu folie de plastic si las la crescut.

apoi incing cuptorul la maxim - 250 de grade, presar tava cu ceva faina si intind aluatul subtirel subtirel- peste care pun sos de rosii. pun in cuptorul foarte incins pentru 10m minute apoi scot pizza si pun mozarella, salamurile/ciuperci/anghinare si mai pun in cuptor pentru maxim 5 minute.

iese ceva in halul asta :

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Io am facut reteta roxanei numai ca am pus apa minerala
La mine nu a crescut cine stie ce (la maica-mea a crescut demential) insa era f elastic la intindere. Cred ca am avut drojdia cam naspa.
A iesit un blat subtire. exceptionala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si eu fac pizza de casa dar folosesc jumatate apa, jumatate lapte...iese pufoasa.
aluatul dupa ce se aseaza in tava se intzeapa un pic cu furculitza.
ca sos pun ketchup cu busuioc pe deasupra.
nu se pun multe toppinguri pt ca ingreuneaza aluatul.
eu pun un pic aluatul la cuptor si apoi pun ketcup+brinza+toppinguri+brinza (din nou)


daca am timp va pun retzeta mea.

Mergi la inceput