CONFUZIE

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta
Eu as incerca sa aflu clar care-i situatia, pe orice cai. Incertitudinea e o stare f distructiva si ea e cea care te tine in tensiune acum, nicidecum gelozia.


Ok - si cand nu este nimic prima reactie care apare: "Nu cred, nu l-am prins eu acum dar stiu eu ca e asa...". Asta e boala.

Tu nu vrei sau nu accepti ceea ce a scris?

"cand se intorcea la lucru si statea peste zi si noapte parca ceva ma coplesea din nou,imi dadeam seama ca iar s-ar putea sa fie cu respectiva"

E atat de relevant si clar si ce vrei tu - doar sa nu vrei sa accepti ca are o problema psihologica... Gata eu nu mai scriu ca e pierdere de timp pentru mine
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Marius, eu inteleg ca acest comportament al ei, aceste temeri au aparut dupa ce comportamentul lui a inceput, din nou, sa se schimbe si dupa episodul cu amanta. Daca ea era asa din prima zi de casnicie, fara nici un motiv, de acord , era problema ei. Asa e doar o reactie la atitudinea unui sot cu antecedente de adulter care prezinta din nou "simptome". Gelozia patologica de care vorbesti tu, apare in orice relatie de cuplu, fara exceptie, independent de partener. Adica poate sa fie omul imaculat, ca celuilalt tot i se pare. Aici nu e cazul. Si dupa cum se observa, subiectul nu e intitulat "gelozie" sau "mi-e teama ca ma insala."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Marius, CCC a fost acuzata ca sufera de gelozie, si ii era dezaprobata dorinta de a-l verifica pe sot, de a face (sau a angaja) un detectiv. El neaga ca are vreo aventura, dar se comporta rece si distant (fara sa spuna ce are pe suflet), iar ea "simte", mai ales ca omul are si antecedente.

De aia am zis, cu detectivi, fara, cu urmariri sau cum o fi, cel mai bine pe ea este sa afle cum sta! Nu zic acum sa-l tracaseze pe el continuu, dar sa fie in expectativa o vreme, chestiile astea mai devreme sau mai tarziu de afla.
Dar mai trebuie specificat si contextul general: daca exista telefoane ciudate, daca se fereste in mod evident, daca (ca prima data) cauta muuuulte pretexte sa iasa din casa... Nu numai ca face garzi noaptea, ca asta nu inseamna nimic, multi oameni fac ture de noapte......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

lo li ta, tot la limita dintre normal si patologic este fixarea in trecut, incapacitatea de a trece peste socul emotional, retrairea evenimentului nefericit la nesfarsit in asociere cu elementele care , in mintea respectivei,declanseaza fluxul evenimentelor negative.proustian.


spun asta in deplina cunostinta de cauza.
exemplul e asta;
cand am fost in travaliu mi s-a asigurat transferul la Giulesti,am refuzat, am mai povestit,maternitatea de la giulesti a luat foc, Ianu ar fi fost acolo.la asta adaug spusele asitentei ca Ianu sta intr-un incubator aflat langa o priza defecta,care paot elua foc.
visez asta periodic si am mari,mari retineri,inca in a folosi focul.
ieri gateam si deodata, am trecut cu mana pe langa flacara aragazului.nu am simtit durere, nu am simtit nimic,ci doar am vazut in fata un incubator si pot sa jur ca era real,desi stiu bine ca nu era.
desigur am mers la psiholog si nu ma domina situatia.
am momente cand il sun pe tata in 30 in 30 de minute sa vad ce fac eIanu, ba il bestelesc ca nu e in siguranta cu el, dar tata intelege saracul.

vezi,la acest prag emotional care trebuie retrecut in sens invers,anulat, asumat, acceptat fir-ar sa fie, ma refer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

monicabo - am scris pe prim pagina. Daca afla ca nu e cazul - se rezolva problema relationala? Nu. Orice ar face nu se rezolva problema. Va cauta in continuare "inamici imaginari", daca nu exista ii va inventa... este vorba de psihoza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Da, Marius, se schimba. Pt ca daca el are o alta amanta, sotia probabil va ceda, se va retrage. Daca de ex afla ca are probleme la serviciu, poate alege sa-l sustina, sa-l inteleaga, sa lupte pt o reapropiere, sa relationeze cu el intr-un mod pacifist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Marius, daca ea afla ca sotul nu o inseala, si are alte probleme (sper nu de sanatate), eu sunt sigura ca va fi asa de usurata si il va sprijini cat mai mult. Va inceta cu suspiciunile, i se va ridica povara de pe umeri si-l va ajuta inca bucuroasa sa scape de griji, de probleme.
Este un calvar sa stai asa, sa crezi ca are o amanta, el ar trebui sa-i spuna adevarul, el ii da motive ca ea sa-l suspecteze. Nu cred ca este geloasa din fire, nu sufera de gelozie, daca s-ar sti intr-o parte, s-ar linisti si ea. El greseste enorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Amandoi gresesc enorm.
Poate niste consiliere maritala i-ar putea face sa priveasca lucrurile fix asa cum sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Va pacaliti singure daca este sa ma exprim cumva. Un caz absolut egal in esenta este cek descris de mama_stefi. Asta e. Daca nu vrei sa crezi ceva nu vei crede nici daca o sa cada luna de pe cer. Asta e.


Da este o idee buna cea de consiliere pentru ca este o pozitie neutra si de specialitate.
Sau un psiholog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Marius, cazul nu este deloc asemanator cu cel descris de mama_stefi. Acolo, sotul ei o "potolea", o asigura ca nu are pe nimeni, avea totusi o discutie cu ea, in sensul asta. Adica se purta altfel cu ea, decat o face sotul lui ccc77. El nu poarta niciun dialog cu ea, nu vrea sa o linisteasca, sa-i dovedeasca ca nu are pe nimeni, din contra, se poarta suspicios, si nu vrea sa-i dea explicatii sotiei.
Si nu cred ca acum el ar dori consiliere...eu asta cred. Cu toate ca ar fi bine!
Mai ales acum ar trebui sa o linisteasca, stiind ca a mai calcat pe bec odata, sotia ce-ar trebui sa faca? Sa-si ignore sentimentele de neliniste si confuzie? Sa se prefaca? Saraca nu stie ce sa mai faca ca sa fie bine, este speriata. Nu te poti pune in locul nimanui si nici tu nu stii cum ai reactiona, Marius, daca ai fi in locul ei.

Mergi la inceput