CONFUZIE

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ccc77 spune:

Cum as putea sa nu fiu geloasa daca imi da motive.Tu spui sa renunt la relatie,fara a incerca sa mai fac ceva? Crezi ca nu se mai poate repara nimic? Este vorba de doi copii la mijloc,ne-am facut planuri de viitor,ne-am planificat concediul pe vara ,chiar si toamna,adica nu e total lipsit de interes fata de familie, doar ca il vad mai distras, ,distant, poate nefericit(sunt convinsa ca nici lui nu-i place cum este atmosfera),imi tot reproseaza mie ca sunt prea geloasa,posesiva, absurda zice el.Eu vad comportamentul meu doar ca o consecinta a faptelor sale si uite asa este un cerc vicios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu nu te cunosc si am sesizat exact acelasi luru ca si sotul tau. Din pacate(sau din fericire) oamenii nu sunt de vanzare si nici obiecte.
Eu nu spun sa renunti la relatie eu spun ca nu exista o relatie. Daca poti face ceva?
Da poti, pentru tine. Controleaza-ti posesivitatea scoate-ti din cap ideea ca cineva ar putea fi obiectul tau. ca e sotul ca sunt copiii nu conteaza. Vezi-ti de viata ta zi de zi, de problemele tale personale de copiii si nu te mai fixa pe cei din jurul tau.

Daca nu iti faci ordine in felul in care procedezi nu cu sotul tau ci cu oricine, niciodata nu vei avea decat de pierdut pentru ca nimanui nu o sa-i convina sa aiba in preajma persoane posesive.

Asta ar fi ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

planificarea concediilor de vara si toamna are vreo mimportanta?planurile facut eimpreuna au vreo importanta?
categoric NU,atata timp cat mintea si sufletul lui sunt in alt aparte.
lupta pt el pana la limita unde incepe libertatea lui de a alege, buna sau rea alegerea,morala sau nu..........si cei doi copii vvi i-ati dorit amandoi.daca va despartiti nu inseamna ca nu va mai fi tatal copiilor tai sau ca nu ii va mai iubi.

eu,una, sunt de aia care nu ar merge mai departe asa. sa stau cu frica in san ca ma inseala?ok,o data iert,dar la nesfarsit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Trebuie sa-ti definitivezi..."din exterior asa pare" sau "asa este"? Pt ca nu e una si aceeasi....sunt 2 afirmatii contradictorii iar eu, cred ca chiar asa este nu asa pare.
Degeaba incerci doar tu...o relatie se compune din 2, deci amandoi ar trebui sa aiba aceleasi interese.
Asa...si daca ai 2 copii ce? Te ascunzi in spatele copiilor motivandu-ti actiunile. Copii sunt o bucurie, un dar al vietii....copii nu sunt o povara, o piedica in refacerea vietii, o piedica in a vedea mai departe decat ceea ce avem (la tine o "relatie" bolnava). Daca iti imaginezi ca stand intr-o relatie bolnava copii tai iti vor multumi sau vor creste mai frumos, te inseli amarnic...stand asa, te "intoxici" pe tine, le dai copiilor tai un model de viata total nesanatos care ii va afecta mai tarziu, vor crede ca asa trebuie sa fie, asa e normalitatea, ai sa ai niste "palme" de la ei de te va durea toata fiinta ta.
Cresterea copiilor nu trebuie sa fie un sacrificiu.
Si da....nimeni nu e proprietatea nimanui, nici macar copii tai.
Mie nu mi se par motive de gelozie, mi se par motive care sa imi deschida ochii, mintea, creierul...daca el atata vrea, atata poate, eu pot mai mult, vreau mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Daca ai ajuns sa-l urmaresti e grav.
Nu te mai ascunde dupa copii,incearca sa traiesti viata cu ei impreuna...
O relatie se cladeste in 2,nu cere de la sotul tau ce nu poate da ,te minti rau.
Incearca sa-ti incepi ziua fara sa o mai fc pe detectivul sau sa cauti imediat mutrisoara sotului sa vezi azi cum mai e..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Si apoi mi se pare ca ai facut deja prea mult pt relatia asta:ai iertat odata o relatie confirmata deja.
Acum depinde de el.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Greu...
Sfatul meu este sa nu renunti la el, nici nu cred ca ai putea in momentul acesta. Este clar ca tu il vrei langa tine.
Depinde mult cum a fost relatia voastra dupa ce el te-a inselat. Ce-ati discutat atunci? De ce-a facut-o? Cum s-a desfasurat relatia voastra dupa? Tu stii raspunsurile. Ce promisiuni v-ati facut? Cat v-ati tinut de ele?
Eu cred ca ai motivele tale acum sa-l banui din nou. Ar fi ceva de nedescris de dureros sa afli ca te inseala din nou.
Ar trebui sa discuti cu el, fara cearta, sa-i spui ca vrei adevarul, ca nu poti trai in incertitudini. Sa-l faci sa poata sa se deschida in fata ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui ccc77
sa fiu calma, sa-l las sa faca ce vrea...

Da, exact asta trebuie sa faci.
Apoi te intrebi daca ce face el (adica ce face el cand face ce vrea) este si ce vrei tu. Si daca da bine mergeti mai departe. Daca da rau, va vedeti de drumurile fiecaruia pentru ca fiecare e liber sa faca ce vrea atata timp cat nu calca peste libertatea altcuiva de a face ce vrea.
Copiii sunt copiii vostri chiar daca voi nu mai sunteti sot si sotie. Daca va despartiti civilizat (de dragul copiilor, dar de data asta serios nu la nervi) aveti foarte mari sanse sa fiti niste parinti extraordinari.

Parerea mea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu stiu de ce aduceti in discutie despartirea.
Este o relatie care scartaie din toate incheieturile, da se poate termina acum sau mai tarziu, dar nu asta era ideea.
Marius are dreptate, trebuie sa vezi exact ce este intre voi, ce inseamna relatia asta, daca o mai doriti, ce puteti face pentru ea.
Eventuala aventura a sotului este doar un efect.
Din pacate, nu ne spui nimic despre ce anume a dus la aventura dovedita, ce anume ar putea duce la o noua aventura acum. Ce-i lipseste sotului tau? E doar un afemeiat incurabil (si atunci te decizi daca poti trai cu lucrul asta) sau ceva il impinge catre aceste relatii (si atunci te uiti putin in ograda proprie).
Este normal sa te deranjeze adulterul, insa ar putea foarte bine sa nu aiba nici o alta femeie si sa se poarte mizerabil. Conteaza pentru tine mai mult?
Deci poti incerca sa afli ce ascunde, insa asta nu-ti rezolva absolut nimic din problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

El e medic?

Spui ca ti se pare tie ca emai distant. Si mie mi s-a parut ca prietenul meu e distant, si lui ca eu sunt, aveam atunci pur si simplu prea multe pe cap si prea mult stres. Poate e aceeasi situatie si la el.
Cert e c tu nu mai ai incredere in el si asta pe buna dreptate, dar gandeste-te ca nu veti putea avea o relatie normala daca nu exista incredere.Daca l-ai iertat, iarta-l de tot, deci poarta o discutie cu el in care sa ii spui ce ti se pare si ca nu mai vrei sa treci inca o data prin ce a fost.

Mergi la inceput