CONFUZIE

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ccc77 spune:

Eumada,l-am inteles pe Marius,e punctul lui de vedere si cred ca e bun venit,desi putin cam exagerat si pus prea repede sa categorizeasca o persoana,sa o incadreze intr-un anumit tipar.Cum am zis cred ca multe femei ar simti ceva asemanator intr-o situatie la fel ca a mea.Eu cred ca fiind nelamurita ,e justificata disperarea mea,gelozia etc (ma rog asa cred eu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu,impresia asta a fost la prima citire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. De cat timp apreciezi ca relatia dintre voi nu este in regula? 1 luna doua 1 an 2 ani mai multi...
2. De cat timp ai observat ca este mai relaxat si ce crezi ca determina relaxarea?
3. Care crezi ca ar putea sa fie 10 puct care ar depinde strict de tine pentru a realiza o atmosfera mai relaxata?
4. Consideri ca o pozitie de forta, de sacaiala continua poate sa ajute sau sa distruga o relatie intre doi oameni?
5. Consideri ca sotul tau trebuie sa stie absolut orice despre tine fie ca vrei fie ca nu vrei acest lucru?
6. Consideri ca ai putea avea dreptul sa ai spatiul tau privat lucrurile doar ale tale amintirile doar ale tale sau ceva similar care sa fie doar al tau? Ai putea avea acest drept personal?
7. Daca tu i-ai spune sotului tau ceva consideri ca el ar avea obligatia de a te crede 100% fara nici un fel de rezerva posibila in tot ceea ce i-ai spune?
Adica este obligat sa te creada indiferent ce ai spune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

2.il vedeam nefericit,cum am zis parca era preocupat de altceva,in ziua cand l-am urmarit la lucru am plecat si din tara cu copii si bunicii pt 2 zile,unde de altfel ne-am simtit bine alaturi de copii cu toate ca eu incepusem sa-l sacai ,sa-l tot intreb unde a fost si ce se intampla de fapt,sa-l fortez sa ia o decizie daca are pe altcineva sa fie sincer si a.s.m.d,el zicea ca el e hotarat ,ca vrea cu noi.
3i-am reprosat ca nu stiu unde a fost,ca clar era undeva, sa ma lamureasca si am tinut-o tot asa cateva zile bune,ca doar,doar l-oi determina sa spuna ceva,dar fara rezultat.
sincer, tie asta ti se pare ok?
nici macar cand va simtiti bine nu e bine?daca e trist,are amanta,daca e cu tine si copilul ,are amanta.
ce zicea marius nu e deplasat deloc.
indiferent de comportamentul lui, al tau e la fel.parerea mea.
si daca a fost acum 4 ani,gata, pt Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccc77 spune:

Histamina,ne simteam bine cu copii,dar dandu-mi seama in aceeasi dimineata ca el ascunde ceva, starea de bine data de copii si iesirea in sine era stirbita de nelamuriri,pt.ca era clar ca-mi ascunde ceva din mom ce nu are raspuns si nu poate sa ma lamureasca,de fapt nu vroia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccc77 spune:

Sunt constienta ca daca nu i-as mai zice nimic legat de subiectul in sine ar fi mai bine pt. el,(eu as ramane cu nelamuriri,pe care el oricum nu mi le va clarifica pt ca nu vrea sau nu are sici un interes).Stiu ca nu aduce nimic bun sacaiala decat distruge relatia,dar ma simteam atat de neajutorata,vroiam lamuriri si adevar oricare ar fi fost acela(mi se pare o mare lasitate sa nu poti spune clar lucrurilor pe nume si sa lamuresti lucrurile,el ste motivat sa nu o faca,din pct. lui de vedere).Si mai stiu ca nu a fost ceva curat la mijloc,simt asta,dar nu am dovezi, de aceea am inteles ajutata de voi ca cel mai bine e sa ma relaxez si sa vad cum decurg lucrurile,altfel nu ajung la nimic decat la inrautatirea situatiei pt. noi ca familie.
Pe el il simt mai relaxat dupa discutia dintre noi legata de lipsa lui,nu stiu(cred ca am mai zis)daca incearca sa para altfel,in urma reprosurolor mele sa nu dea de banuit ceva sau chiar asa este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

ce ai face concret daca ai afla ca are amanta?
prima data ce l a determinat sa renunte la ea? insistentele tale , copiii , vointa lui ?
pentru ca e clar ca odata ce s a intamplat suflii si in iaurt ,dar eu zic ca o relatie se repara doar cand vor amandoi .. nu cand unul e constrans de ceva sau de cineva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Raman intrebarile la are nu ai un raspuns formulat:
1. Care crezi ca ar putea sa fie 10 puncte care ar depinde strict de tine pentru a realiza o atmosfera mai relaxata?
2. Consideri ca sotul tau ar trebui sa stie absolut orice despre tine fie ca vrei fie ca nu vrei acest lucru?
3. Consideri ca tu ai putea avea dreptul sa ai spatiul tau privat lucrurile doar ale tale amintirile doar ale tale sau ceva similar care sa fie doar al tau? Ai putea avea acest drept personal?
4. Daca tu i-ai spune sotului tau ceva consideri ca el ar avea obligatia de a te crede 100% fara nici un fel de rezerva posibila in tot ceea ce i-ai spune?
Adica este obligat sa te creada indiferent ce ai spune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

larasarit - nu ajuta cu nimic persiflarea. Parerea mea desigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

ce simt eu din ce ne-a spus ccc77:
ea nu e implinita in casnicia pe care o are (nimic anormal, multe dintre noi ar fi plecat de mult) dar nu vrea sa-si asume finalul ei, asa ca asteapta ca el sa si-l asume si sa fie "din culpa lui".


Acuma, nu e gresit sa vrei sa ramai intr-o casnicie (cu bune si rele). Dar e bine sa stii ce astepti de la ea si ar trebui sa discuti cu partenerul tau referitor la asteptarile tale si daca lui i se par firesti asteptarile respective. Si el, pe de alta parte, are asteptarile lui si tu ar trebui sa stii daca i le poti implini sau nu.
Dar, responsabilitate pentru fericirea si multumirea noastra este la noi in curte, nu la sotul nostru in curte.

La fel, nu e nimic gresit in a verifica fiecare pas al sotului tau DACA pe el nu-l deranjeaza verificarea respectiva. Exista chiar barbati care isi doresc sa fie intrebati. Sunt rari, dar exista.


Mergi la inceput