Anul constructiei unui imobil...help !!!

Anul constructiei unui imobil...help !!! | Autor: geniest

Link direct la acest mesaj

Buna !!!
firma doreste sa-si schimbe sediul. Sediul gasit este o cladire care apartine RAPPS si care este intr-o zona cu cladiri contruite intre 1900 si 1944. In lista cladirilor cu buline din Bucuresti aceasta nu apare.

Cum as putea afla ??? Nimeni, se pare, nu stie..nici agentia imobiliara, nici reprezentantul proprietarului.

Multumesc anticipat,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

nu stiu cum s-a procedat in bucuresti, iti spun cum e in ploiesti : pe lista cladirilor "cu bulina" apar DOAR acele cladiri care au fost expertizate si incadrate intr-o anumita clasa de risc seismic. cele care nu au fost expertizate desigur ca nu apar in lista, dar toata lumea stie cam care sunt casele/blocurile/cladirile vechi si le evita atunci cand se pune problema unei inchirieri sau cumparari.

poti cel mult sa procedezi prin extrapolare : daca imobilele de jur imprejur au bulina, iar sediul gasit are cam aceeasi vechime/perioada de constructie, e clar ca este vorba despre o constructie veche, care nu ar rezista unui cutremur major, mai ales daca nu a fost consolidata de-a lungul timpului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

la primarie se afla o lista cu acele imobile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Pe lista primariei apar, asa cum spune si Corina, doar cladirile expertizate. Daca nu a fost expertizata, din varii motive, nu apare acolo, desi poate fi contruita in 1910, de ex.
Problema e ca imobilul apartine RAPPS-ului si am motive sa cred ca lipsa expertizei este intentionata, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Inainte de a apartine RAPPS-ului a apartinut altcuiva (cine stie cine plange acum dupa el)...in dosarul cu acte de proprietate nu exista un plan, o autorizatie de constructie ?

Sau poti incerca sa ceri la Primarie un extras de Carte Funciara pentru informare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

puteti cere voi o evlauare de risc seismic

Mergi la inceput