saptamana altfel

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Eu sunt chiar impresionata de ceea ce am citit la subiectul asta si recunosc cinstit ca va invidiez.Nu atat pe voi cat pe copiii care au avut o "saptamana altfel" frumoasa.

Noua ni s-a spus pur-si-simplu care este programul : absolut NIMIC.
Scurt si cuprinzator.Nu ne-a intrebat nimic,nu ne-a consultat deloc.Am primit un bilet in care scria sec : program de luni pana joi 9-11,vineri liber.Marti si miercuri sunt 2 concursuri,participa cine vrea.Cine nu vrea,sta acasa.Atat.

Invatatoarea nu s-a deranjat absolut deloc,a avut un super program (chiar asa,eu nici nu pot sa-mi imaginez cum ar fi daca o zi,o singura zi as avea program de la 9 la 11...) si i-a tinut in clasa 2 ore dupa care gataaaa,sa vina cineva sa-i ia acasa,ca ce e mult nu e bun.

Copiii n-au inteles absolut nimic din saptamana asta,n-a fost pentru ei nimic interesant,nimic distractiv si nimic educativ.A fost doar o saptamana foarte,foarte lejera pt doamna invatatoare.

E mare pacat ca unele cadre didactice asa isi inteleg menirea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Jasmine, imi pare sincer rau.

Baiatul meu (clasa a III-a) luni s-a jucat in clasa cu lego, in cadrul programului Junior Achivement, marti dupa concurs au fost la Plazza la The Croods, miercuri au avut activitate sportiva in sala de sport, joi dupa concurs au plantat copacei in curtea scolii si vineri in excursie la Cetatea Poienari, excursie din care a venit foarte incantat.

Fata (clasa I) luni a avut activitate de engleza in lab. de informatica, marti a vizitat o unitate de pompieri, miercuri a fost la televiziune la Digi 24 si joi la Institutul Astronomic al Acadamiei. Toate gratuite.

Poate n-ai gasit tu invatatoarea potrivita. Unii au facut activitati frumoase, altii nu...depinde de om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

"Saptamana altfel" a fost f ok si la noi.
Luni au fost la opera comica,
Marti au fost in scoala si au facut origami. Dar de fapt s-au jucat cu jucariile pe care toti si le-au adus.
Miercuri au fost cu autobuzul la Universitatea Dalles
Joi s-au jucat in sala de sport si a primit o revista cu exercitii de la canguras. Trebuiau sa mearga in parc la concursul Cangurasul explorator,dar a plouat.
Vineri a fost super misto, au venit cei de la BGS cu ambulanta si le-au aratat primul ajutor, apoi i-au plimbat cu targa si i-au lasat sa urce in ambulanta. Dixtractie. I-au filmat si le-au luat interviuri cei de la Antena 3. Apoi au fost la pompieri. Tot asa, le-au povestit o multime, le-au aratat costumele lor, cum se manevreaza furtunul cu apa, i-au urcat cu scara aceea inalta-inalta. Super tare. A, si ca sa ajunga la pompieri au mers cu tramvaiul dus-intors. Iar distractie.

Cand a fost sa plece prin oras au fost niste parinti voluntari care au mers cu doamna si clasa. Fiului meu i-a placut f mult. Nu au fost costuri exagerate, 10lei opera si 19 lei concursul acela. La anul cred ca o sa imi iau si eu o zi sa merg cu ei. De cand cu doamna care o are, ne-am imbogatit si noi cunostintele.

Cred ca cel mai mare castig este ca au interactionat cu totii, inclusiv cu doamna intr-o alta maniera. Au comunicat mai putin formal, fara grija temelor si a pauzelor/ore. Au legat prietenii intre ei, s-au cunoscut mai bine.

Saptamana s-a incheiat cu o excursie la munte sambata. Excursie la care am participat si parinti si copii, parte in parte. Ba unii copii aveau ambii parinti cu ei. Eu vad asta si un fel de socializare intre copii, parinti, doamna. Regretul cel mai mare a fost ca parca am fi ramas si peste noapte acolo. Excursia a costa 85 lei/adult si 115lei/copil cu masa inclusa + autocar + activitati gen: tras cu arcul, escalada pe perete, mers de-a busilea prin noroi (cel mai popular joc pentru copii), arme medievale, calarit, mers un pic prin imprejurimi, primul ajutor pe munte, metode de deplasare pentru un accidentat pe munte.

Noua ne plac excursiile facute cu clasa chiar daca ne costa. Doamna le povesteste (si noi parintii profitam din plin) ce cladiri , biserici, monumente, munti intalnim pe drum. Asa am aflat de biserica pictata de Nicolae Grigorescu pe langa care trecem de ani de zile :D, de povestea omului cu grenada din fata garii din Busteni, de locul unde s-a prabusit Aurel Vlaicu si tot asa trecem pe langa el bine mersi, denumiri de munti, casa lui George Enescu si tot asa. Nu stiu copiii cat au retinut dar noua, celor mari, ne place tare mult.

edit: valeu! cat am scris! in concluzia "saptamana altfel" a fost frumoasa

Mergi la inceput