Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Scoli, gradinite, crese, bone...

saptamana altfel

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina precedenta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 10
Jasmine
Jasmine
membru de baza

Donator desprecopii.com
 Romania, bucurestiBUCURESTI
5165 Mesaje
60 Prieten(i)
Trimis la: - 12/04/2013 :  18:03:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Jasmine un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu sunt chiar impresionata de ceea ce am citit la subiectul asta si recunosc cinstit ca va invidiez.Nu atat pe voi cat pe copiii care au avut o "saptamana altfel" frumoasa.

Noua ni s-a spus pur-si-simplu care este programul : absolut NIMIC.
Scurt si cuprinzator.Nu ne-a intrebat nimic,nu ne-a consultat deloc.Am primit un bilet in care scria sec : program de luni pana joi 9-11,vineri liber.Marti si miercuri sunt 2 concursuri,participa cine vrea.Cine nu vrea,sta acasa.Atat.

Invatatoarea nu s-a deranjat absolut deloc,a avut un super program (chiar asa,eu nici nu pot sa-mi imaginez cum ar fi daca o zi,o singura zi as avea program de la 9 la 11...) si i-a tinut in clasa 2 ore dupa care gataaaa,sa vina cineva sa-i ia acasa,ca ce e mult nu e bun.

Copiii n-au inteles absolut nimic din saptamana asta,n-a fost pentru ei nimic interesant,nimic distractiv si nimic educativ.A fost doar o saptamana foarte,foarte lejera pt doamna invatatoare.

E mare pacat ca unele cadre didactice asa isi inteleg menirea

Editat de - Jasmine on 12/04/2013 18:05:49
      De acord (1 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

claujro
membru de baza

Romania, bucurestiBUCURESTI
7827 Mesaje
16 Prieten(i)
Trimis la: - 12/04/2013 :  19:36:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiclaujro Adauga semn de carte la raspuns Trimite claujro un Mesaj Privat  Reply with Quote
Jasmine, imi pare sincer rau.

Baiatul meu (clasa a III-a) luni s-a jucat in clasa cu lego, in cadrul programului Junior Achivement, marti dupa concurs au fost la Plazza la The Croods, miercuri au avut activitate sportiva in sala de sport, joi dupa concurs au plantat copacei in curtea scolii si vineri in excursie la Cetatea Poienari, excursie din care a venit foarte incantat.

Fata (clasa I) luni a avut activitate de engleza in lab. de informatica, marti a vizitat o unitate de pompieri, miercuri a fost la televiziune la Digi 24 si joi la Institutul Astronomic al Acadamiei. Toate gratuite.

Poate n-ai gasit tu invatatoarea potrivita. Unii au facut activitati frumoase, altii nu...depinde de om.

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
AdiS
AdiS
membru incepator

Donator AndreiDonator  Mos Nicolae 2011
 Romania, Bucuresti
374 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 12/04/2013 :  21:46:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite AdiS un Mesaj Privat  Reply with Quote
"Saptamana altfel" a fost f ok si la noi.
Luni au fost la opera comica,
Marti au fost in scoala si au facut origami. Dar de fapt s-au jucat cu jucariile pe care toti si le-au adus.
Miercuri au fost cu autobuzul la Universitatea Dalles
Joi s-au jucat in sala de sport si a primit o revista cu exercitii de la canguras. Trebuiau sa mearga in parc la concursul Cangurasul explorator,dar a plouat.
Vineri a fost super misto, au venit cei de la BGS cu ambulanta si le-au aratat primul ajutor, apoi i-au plimbat cu targa si i-au lasat sa urce in ambulanta. Dixtractie. I-au filmat si le-au luat interviuri cei de la Antena 3. Apoi au fost la pompieri. Tot asa, le-au povestit o multime, le-au aratat costumele lor, cum se manevreaza furtunul cu apa, i-au urcat cu scara aceea inalta-inalta. Super tare. A, si ca sa ajunga la pompieri au mers cu tramvaiul dus-intors. Iar distractie.

Cand a fost sa plece prin oras au fost niste parinti voluntari care au mers cu doamna si clasa. Fiului meu i-a placut f mult. Nu au fost costuri exagerate, 10lei opera si 19 lei concursul acela. La anul cred ca o sa imi iau si eu o zi sa merg cu ei. De cand cu doamna care o are, ne-am imbogatit si noi cunostintele.

Cred ca cel mai mare castig este ca au interactionat cu totii, inclusiv cu doamna intr-o alta maniera. Au comunicat mai putin formal, fara grija temelor si a pauzelor/ore. Au legat prietenii intre ei, s-au cunoscut mai bine.

Saptamana s-a incheiat cu o excursie la munte sambata. Excursie la care am participat si parinti si copii, parte in parte. Ba unii copii aveau ambii parinti cu ei. Eu vad asta si un fel de socializare intre copii, parinti, doamna. Regretul cel mai mare a fost ca parca am fi ramas si peste noapte acolo. Excursia a costa 85 lei/adult si 115lei/copil cu masa inclusa + autocar + activitati gen: tras cu arcul, escalada pe perete, mers de-a busilea prin noroi (cel mai popular joc pentru copii), arme medievale, calarit, mers un pic prin imprejurimi, primul ajutor pe munte, metode de deplasare pentru un accidentat pe munte.

Noua ne plac excursiile facute cu clasa chiar daca ne costa. Doamna le povesteste (si noi parintii profitam din plin) ce cladiri , biserici, monumente, munti intalnim pe drum. Asa am aflat de biserica pictata de Nicolae Grigorescu pe langa care trecem de ani de zile :D, de povestea omului cu grenada din fata garii din Busteni, de locul unde s-a prabusit Aurel Vlaicu si tot asa trecem pe langa el bine mersi, denumiri de munti, casa lui George Enescu si tot asa. Nu stiu copiii cat au retinut dar noua, celor mari, ne place tare mult.

edit: valeu! cat am scris! in concluzia "saptamana altfel" a fost frumoasa

Editat de - AdiS on 12/04/2013 21:50:17
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Pagina: din 10 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com