Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *12*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

A iesit soarele!

Aveti dreptate e cam pustiu in ultima perioada pe aici. Asa ca m-am decis eu sa scriu un roman.

May, ma bucur ca si-a revenit Bea cu somnul.
Sunt cei mai frumosi, May, sunt exceptionali, strugurasii nostri!!!

Lui Andrei cred ca ii mai iese un canin sau o maseluta, nu ma lasa sa ma uit, dar sta cu degetul in gura si baleste rau de tot (parca mai rau ca la primii dinti).
Eu tot lapte de vaca folosesc la orez, gris sau alte din astea.
Cred ca ar fi util un document, in care sa punem linkuri cu cantecele si poezii :), articole despre diverse. Poate chiar pe prima pagina a formului.

Olita, la noi e mai mult pe post de jucarie. O folosim totusi seara, inainte de baiata, face pipi ca baietii si e tare mandru. Dimineata, nici sa n-o vada. Imi spune ca a facut kk exact cand incepe sa faca, asa ca nu mai apuc sa-l pun pe olita. Eu tot la vara vreau sa ma apuca de aceasta operatiune, sper sa functioneze, o sa fie mai dificil pentru ca toti cei cu care sta Andrei trebuie sa procedeze la fel ca sa putem face ceva.

Nanna, nasa mea are Tassimo si la fel mi s-a parut si mie cafeau cand am baut la ea. Imi doream si eu unul, dar mi s-a parut cam scump, asa ca incerc sa ma orientez catre o filtru de cafea sau un expresor ceva mai mic. Avem un filtru care are si expresor, dar nu prea mai functioneaza.

Mai avem o saptamana si mergem la munte! Abia astept! Stie cineva adresa pensiunii, daca este in Moeciu de jos sau de sus? Noi am fost vara trecuta la o alta pensiune tot prin Moeciu si am gasit-o cam greu.
Cum este curtea pensiunii? Are iarba sau pietris? E loc de joaca?

Despre dinti, noi avem 4 sus, 4 jos si 4 masele (2 sus, 2 jos). De vreo 2-3 saptamani au spart si 2 canini, dar nu se vad inca prea bine.
Parul...ce sa spun...este mare si cret, superb, asa par mi-as fi dorit si eu sa am. Noi facem mot, ca ii vine parul rau in ochi. Mai fac eu codite, foarte rar, ca ne cearta tati, zice ca e baietel, nu fetita.

Sei, in cursul saptamanii stati la mama ta sau o duci dimi si o iei seara pe Ela? Oricum sunt sigura ca Ela e foarte fericita la curte si aer curat.

Despre cuvinte noi, nu va mai spun nimic, ar fi prea mult, va spun doar ca a inceput sa lege cuvinte, ne uimeste pe toti din jurul lui.

Aseara m-am dus eu sa-l iau cu masina de la socrela, eram terminata de emotii, ca nu am mai mers cu Andrei, fara scaun, e drept ca l-a tinut socrela in brate, dar...ma simteam atat de responsabila. Vai ce ii mai comentam pe toti, care se bagau fara sa semnalizeze sau alte prostii din astea. Ce credeti, Andrei repeta tot ce spuneam, chiar si: "fuck". Trebuie sa ma abtin in fata lui, dar nu prea imi iese.

Dbunny, m-am tavalit de ras cu, puta :)))).

Voi le dati ciocolata sau prajituri de vreun fel din comert?

Vreau si eu o fetita . Am inebunit, cine sa ma mai inteleaga, vreau, dar nu acum, dar parca vreau acum...uuuuf, tare nehotarata sunt. Pe de alta parte nu fac nimic sa nu vine bb.
Cred ca mi s-a facut dor. Astazi am aflat ca o sa fim mosii pentru copilul unui coleg de-al sotului, prieteni cu noi, de fapt a fost o confirmare pe care am dat-o, ca stiam mai de mult timp. Ar fi trebuit sa fim nasi, dar au tinut nasii lor de botez sa fie (am inteles ca este o traditie). Sunt atat de entuziasmata. Parca as fi nasica :)))). Are termen pe 28 aprilie, deci mai e putin tare.
Cine stie traditiile privind mosii si ma poate ajuta cu informatii ca noi nu le stim? Cum se numeste copilul pentru mosi (la nasi, copilul este fin)?

Jade, Hayat, Kora, Anca, Zubi, Pinky, LenaC, MARRYAN, pe unde umblati, nu vreti sa ne mai povestiti de voi?

Hai va pupicesc, am scris un roman, cum spuneam





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Andreea, te rog ai grija sa nu mai mergi fara scaun la copil.
eu stiu un caz si nu din auzite in care tata la volan, mama cu copilul de 11 luni in spate, accident nu din vina tatalui, copilul a zburat prin geam si a murit pe loc.
adultii au supravietuit ca aveau centuri. mama cu picioarele cu schije in ele, multe cicatrici. au trecut vreo 4 ani si acum au un baietel, dar... va imaginati ce le-a fost dat sa traiasca si cum traiesc cu vina de a nu o pune in scaun...
deci, va rog, nu faceti niciun compromis de acest gen!

Andrei este vorbaretul strugurasilor!

probabil ca mai sunt vorbareti dar daca fetele nu mai scriu...
si nepoata-mea la 2 ani vorbea fluent.
ea a inceput sa vb inainte de a merge :D
a mers tarziu pe la un an si ceva. si direct, fara busilea sau altceva.
iar cu vorbitul... pe la vreun an vorbea multe cuvinte, iar la 2 ani ii turuia gurita ca unui copil de 3-4 ani.

eu n-am niciun chef de munca....

abia astept concediul...

singura chestie e ca ma doare capul cand ma gandesc ca tre sa-i dau afara pe chiriasi si scandaluri, schimbat de chei, o sa trebuiasca sa platesc eu restantele pe la intretinere... offf...oameni neseriosi...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Da, May, stiu ce spui! Doamne prin ce au trecut oamenii aia..mi se rupe inima...e cea mai mare durere de pe Pamantul asta.
Nici eu nu sunt de acord sa merg fara scaun, dar nu aveam cum sa-l iau din masina sotului...cred ca mai iau un scaun si pentru masina mea.

Si la mine sporul de munca este null . Am de trimis astazi niste prezentari, poate, poate prind si eu un proiect, ca iar ma gandesc la target si ma ia durerea de cap.

May, nu ai contract cu chiriasii?

Dan Andrei a lui Pinky e si el vorbaret si or mai fi, dar nu am retinut sau nu ne-au dezvaluit inca.

Care este lista finala cu participantii la excursia de la munte?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

n-am contract...
oricum si daca aveam ce puteam sa fac?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

buna fetelor!!!!

noi suntem bine.
nu mai suportam sa stam in casa, sta numai pe langa usa sa iasa afara. Asa ca eu una ma conformez, vin de la munca si fug in parc cu copilul.Ca na din pacate bona e ff precauta iese cu el dar doar la plimbare, nu tu fuga prin iarba dupa catei, nu tu aruncat in cap de pe cel ami mare totpogan , nu tu dat tare in leagan.Deci trebuie sa compensez .

Noi nu vb aproape deloc , cred ca clar suntem codasi la capitolul asta, dar na si la stat in fund am fost la intors la fel, asa ca nu intru in panica.

La olita Iancu face , fara probleme, dar doar cand il prind , nu vine sa spuna ca face caca sau pisu. il vad ca incepe sa fac ii zic sa mergem repede la olita si fuge catre ea, dar de obicei juma in scutec juma in olita.Apoi admiram reusita .

Inca o saptamana si mergem la munte .

eu oficial nu mai am bani , dar pana atunci ne mobilizam noi .Am ajuns sa fac alergie la ziua de salariu.Azi iau banii maine dupa ce termin de facut aproape toate platile se duc banii. O sa dau la hr o lista cu platile lunare sa imi faca ei direct sa nu ma mai bucur ca iau salariu daca in 2 ore se duce .

Gata m-am plans .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Olita e pe post de bibelou in baie deocamdata...pana nu vine vara de-o tin in chilotei nu incepem proiectul.

Noa are 85 cm si 11,800

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Pai prin contract sunt obligati sa plateasca toate darile la zi si multe alte daca este cazul.
Avans ai?

Citat:
citat din mesajul lui May3

n-am contract...
oricum si daca aveam ce puteam sa fac?


...........................................
mamica de www.youtube.com/BeatriceAna2011" target="_blank">Beatrice-Ana - 26.09.2011
..........................................
zebraroz.ro


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

slutare, fete dragi!
sunt prin zona, v citesc dar nu prea reusesc sa scriu ca de pe tel nu mi-e deloc la indemana si laptopul il deschid rar, cand doarme Maria,ca altfel e calare pe mine si pe el si nu mai vreu sa o las deloc sa puna mana pe el.
noi suntem ok, mai am o zi de vacanta, Maria are ceva muci pe care ii tratam cu aerosoli cu ser fiziologic, am fost cu ea in excursie la Moeciu, adica doar eu cu ea si o gasca de adolescenti nebuni de 18-19 ani, am avut emotii, i-am spus sotului sa fie pregatit sa vina dupa noi daca nu va dormi pe acolo. a dormit insa de a rupt desi au facut copiii aia un tambalau de neimaginat pana pe la 3-4 dimineata, a fost foarte fericita, a stat numai printre ei, a dansat, s-a jucat, i-a placut la nebunie.
in rest , toate cum le stiti, nu prea mancam, tzitzi la greu cand ma prinde, tot 10 kg avem , nu stiu lungime, avea vreo 82 cm acum vreo 2 luni. are o groaza de dinti, masele, caninii. acum cred ca ii mai iesse o masea ceva, ca sta non-stop cu mana in gura si baleste la greu.
la olita nu face, pune doar plusurile in ea. spune destule cuvinte, intelege tot asa cum spuneti si voi, imi aduce lucrurile pe care i le cer, isi ia si pune singura pe masa farfurii, stiluta cu apa, ne pupa si ne striga toata ziua, face prezenta de dimineata (mama, tata, mamaia, tataia, nana -femeia care sta cu ea) :))
vineri am luat-o cu mine la scoala ca am plantat pomi cu copiii si a cazut cu fundul intr-o balta. bine ca am avut schimburi, am anticipat ca va lua la rand toate noroaiele din curtea liceului. oricum i-am cumparat cizme de cauciuc si combinezon impermeabil si acum se tavaleste ca un purcel prin toate baltoacele.
par avem des dar scurt, cred ca e strugurasul cu cel mai scurt par.
va pup pe toate si toti strugurasii de un milion de ori!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

mikka, scrie mai des
ne bucuram sa avem vesti de la voi.
tare mi-ar placea sa mai vad si poze cu Mariuca, doar stii ca e preferata mea

andreea, am abans chiria pe o luna jumate, dar nu acopera. mai alesc ca intretinerea o sa se mai afiseze pe inca vreo doua luni...
greseala a fost a noastra, trebuia sa-i dam afara de prima data c and au facut restante nu sa lasam sa se ajunga aici... dar am fost ocupati, n-am avu altii... nici acum n-avem, dar mai bine il incui si il las gol decat asa...

acum tot citesc pe net de contracte de inchiriere. ti-e si frica naibii ca te poti trezi ca nu mai vrea sa plece din casa ta cu un contract de asta...
nici nu stii cum e mai bine.
eu n-am facut din comoditate, pt fatul ca au fost prin cunostiinte...
nu ca n-as da bani la stat, ca nu depindem de banii aia de chirie.
nici nu stiu incotro sa o apuc acum... cu apartamentul asta...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Anca, asa si bona mea e foarte precauta.
trebuie sa te pui si in pielea ei, ca nu-i copilul ei. daca iti vine cu un cucui te uiti urat la ea, nu? :D
a mea e f precauta cu Bibi, dar e cam aeriana la traversat strazi.
astia pe aici sunt f civilizati in trafic si opressc la trecere, nu auzi claxon, dar ea cand e de traversat merge asa de incet incat imi vine s-o bat :D
de fiecare data cand e cu mine strig la ea sa traverseze mai repede. mai ales ca mai traversam prin alte locuri decat trecere si o vezi ca merge agale si se apropie cate o masina. strig la ea si ea: lasa, ca opreste. Pai opreste, dar n-are nicio obligatie!
Mor pe ea la faze de astea. am pus-o sa-mi promita ca nu face asa si cand iese cu carutul. dar nah, de unde sa stiu ce face...

in rest trebuie mereu sa ii spun s-o lase si pe gresie in bucatarie, chiar daca e mai rece, s-o lase sa experimenteze diverse. acum e mai putin stresata, dar acum cateva luni era super protectoare...


Mergi la inceput