Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *12*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna seara :D .

Nanna,eu fac galustile asa : trei oua separate,galbenus de albus , albusurile le bat spuma cu un praf de sare, galbenusurile le frec cu o lingura de ulei ,apoi le amestec, albusurile spuma cu galbenusurile, dupa care pun grisul in ploaie, le amestec usor, compozitia trebuie sa fie spumoasa si usoara . Apoi pun castronul in frigider,si il las acolo vre-o jumatate de ora,timp in care fierb legumele in apa, cu o bucata de carne de pui ( de obicei o pulpita,ceva, sau fierb carne pe care o fac ostropel,si cu apa aia in care au fiert fac supa). Dupa ce au fiert, pun galustile formate cu o lingura, dau focul mic, fierb 10 minute,apoi las supa cu capacul pus, pe aragaz,si galustile se mai umfla.

Sper sa te ajute .


Fetelor multumesc pentru urari,de acomodat m-am acomodat destul de repede,gata,mi-am intrat in ritm. Am dus de ieri copiii la socri,pe amandoi , pentru o saptamana. Nu va pot spune cat de goala este casa,si cat am suferit cand mi-a spus soacra azi la telefon ca au adormit foarte usor copiii aseara, nici nu s-au sinchisit de lipsa noastra... Au fost doi prieteni la noi in seara asta si le-au simtit si ei lipsa ,lipseau copiii nostri din bratele lor, lipsea Teodora cu peria de wc din mana ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Lali - multumesc mult! Am citit cateva retet, dar in niciuna nu zicea de sapararea albusului de galbenus. Voi facedupa retetata.

O saptamana fara copii wow! Stai linistita, sigur le e dor devoi, dar e bine din cand in cand sa mai schimbemediul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

buna seara tuturor,

lali, ma bucur ca te-ai acomodat cu noul loc de munca.
Te inteleg atat de bine cand spui ca e casa goala fara copii, acum o ora l-a dus sotul pe Andrei la socrela, pentru cateva zile, eu sper ca nu mai mult de 3.

May, nu prea stiu cum sa te ajut, nu am avut de-a face cu asta pana acum. Poate bona sa incerce sa nu o mai lase sa adoarma in carut si s-o culce acasa, nu stiu, ma gandesc si eu...

Iar am intrat intr-o mica depresie. Andrei a fost dus la socrela, iar eu in loc sa ma mobilizez sa ma pregatesc pentru maine si sa mai fac cate ceva prin casa, stau ca o cucuvea pe canapea si rontai seminte...uuuf

hai va pupicesc, sa aveti o saptamna minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza fetele,

Amintrat sa va las cafelutza fierbinte si aromata!

Ieri am facut cele mai bune galushti ever! Lali

Pupici pt mamici si pitici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Neata mamici,

Andreea, Lali cred ca va este greu fara puiuti. Eu nu am stat departe de el mai mult de cateva ore. Nici nu stiu daca ar sta cu altcineva in afara de noi si de parintii mei.

May copii cu cat cresc isi schimba si programul. Oricum faptul ca doarme toata noaptea si mai adoarme si in carut ...e bine. Edi nici cand era bebelus nu doarmea in carut.

Nanna si eu fac galustele ca si tine si-mi ies super bune. Nu bag compozitia la frigider insa o las sa se umfle putin grisul de-o parte pana fierb legumele.

Despre noi ce sa va spun: Edi vorbeste din ce in ce mai mult,am constata ca mananca mult mai bine in deplasare decat asa,mancarea altuia e intotdeauna mai buna . Cu somnul s-a mai reglat putin, se mai trezeste doar de 1-2 ori pe noapte ceea ce este minunat pentru noi, bine si cu exceptii anumite nopti.
Vineri am fost la gastro cu problema mea cu stomacul , am facut endoscopie si se pare ca am o gastrita cu multiple ulceratii asa ca am inceput un tratament drastic si regim

Pupici, fug la treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

salut fetele ..am citit pe diagionala


Nanna nu ne vedem ca ne-am mluat din 19, din 25 nu mai erau locuri, din 15 iulie nu voiam...
PINKY DA MERCUR Minerva , Noi am fost f multumiti, loc de joaca pt copii, hotel curat, mancare buna, plaja curata si intrare lina...
Mai erau si cateva contra, dar e ok
PRETUL 1800 2 pers , 6 nopti . .. demipensiune

LALI .. felicitari pt job... si acomodare usoara

DESPRE NOI:
ne-am muatat la ai mei, am inceput naveta..
Elena e f incantata , toata ziua e afara la hamham si mau.. urca pe deal culege flori..desenam cu creta.. a slabit de la atata miscare .. e rosie in obraji si doamre bine
Inainte sa ne mutam nu mai facea decat la olita, cerea pisu prin piss sau aducea olita.. ACUM.. nu mai cere si rar face.. ma asteptam , insa, ca e schimbare mare
Mananca prost, cuvinte tot atetea, dar ne intelegem fff bine

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatzaa.

merci pentru raspunsuri
ieri a dormit mai bine. chiar 2 ore juamte.
am fost cu ea pe afara si apoi a adormit in carut si am mutat-o.
n-a miscat in front...
probabil ca a avut ea cateva zile mai proaste... sper :D

pe mine m-au durut rinichii tot weekendul. si in dimineata asta am arsuri la stomac...
Of of mai mai....

ieri am facut rulada de ciuperci si mi-a iesit f aspectoasa si buna. Bibi a mancat doar din aluat :(( ciupercile le scuipa.
oricum cred ca o deranjeaza un dintisor ca nu mananca prea bine in ultimul timp.

azi are in program mancare de fasole verde cu vacuta. si niste bete de telina. sa vedeti ce le mamanca :D
sunt astea:
http://www.naturesfinestproduce.com/webshop/images/vegetable%20celery%20sticks.jpg
englezoaica o face mama :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

si am mai facut in weekend bulete de cascaval la cuptor:

http://artaculinara.com/bulete-cu-cascaval-la-cuptor-1024.html

Au iesit f bune. nu asa de umflate ca in pozele astea dar oricum misto. a papat Bibilicu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:


Mersi Nanna pentru cafelutza, delicioasa, de-a dreptul!

Trebuie sa notez si eu reteta ta de galuste Lali, nici mie nu-mi prea ies. Eu parca putem putin ceva, bicabonat sau nu mai stiu...

raluca050, sa ai grija de tine si sa respecti regimul si tratamentul. O sa fie bine!

sei, ce frumos trebuie sa fie, sa stati la curte, cred ca este Ela tare incantata. Cum este puiul meu cand da de verdeata si tot ce semnifica natura.

may, imi pare rau ca nu te simti bine. Bea niste ceaiuri, poate iti mai trec durerile. M-ai spart cu retelele tale Mersi mult pentru idei Fac si eu bulete din alea saptamana asta. Arata super bine.

Azi vreau sa incep sa sa ma interesez si eu de un sejur pe litoralul romanesc, cred ca Mamaia, mi-a placut ce am vazut pe net despre Minerva, sa vedem ce primesc si poate prin iunie mergem si noi.

pupici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Neata fetelor. Nici o activitate pe aici, pe unde sunteti?

Sa va povestesc ceva haios: ieri a venit o echipa sa ne puna pavele iar Edi cand i-a vazut in curte ca incep sa sparga cimentul si sa sape pentru borduri a inceput sa planga si sa-l strige pe tataie sa-i dea afara. Nu s-a dezlipit toata ziua de la geam , nu l-a lasat mama pe afara ca sigur nu mai lucrau nimic oamenii aceia.
Ce-o fi fost in mintea lui......

Mergi la inceput