Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *12*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Mihaela, dar de ce nu iei niste calciu, mg, multivitamine? In alaptare ar trebui supliment de calciu de cel putin 1g pe zi. Mai ales in diete deficitare sau asimilari deficitare. Si despre rarit supturile sa iti spun cum am procedat cu Zoe. Am plecat 4 zile de acasa, timp in care nu a crapat de urlete asa cum ne-am fi asteptat ci dimpotriva a dormit. Ea suge foarte mult noaptea ca ziua oricum sunt la servici. Bun, ne-am intors am facut program, culcata la ora fixa, mai devreme (in jur de 9) si dat apa daca se trezeste. Dupa aproape trei saptamani, la bilant, vad ca s-a trezit o data pe la 2.30, o data pe la 4.30, o data pe la 5.30 si restul de 18 treziri cam 6.30-7.30. Si o singura data a mancat de doua ori noaptea. In rest apa si pa si pusi, ca doarme si intelege foarte bine cind ii spun sa puna capul pe perna si sa doarma ca ii dau lapte dimineata.

Dar cum zicea si Lali, daca alaptatul deja e un chin prea de netrecut, se poate si intarca.

Si eu ii dau lapte bio de capra ca a mea e alergica la vaca si vad ca ii place, si-a adus aminte si cum e cu suptul din biberon. Insa peste noapte doar apa, nu lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Buna Ooka. Mi-ai lipsit :) Nu e un chin alaptatul. Nici trezirile nu ma deranjeaza. Nu-s asa de dese. Ziua sta agatat de mine mult si chestia asta imi place. Dar ma ingrijoreaza chestia cu amortitul degetelor. Deja sunt 2 saptamani si nu a cedat. Iau elevit si magne-b6. Am facut sambata analize ca sa vad care e situatia. Nu mai facusem de mult timp. Pe miercuri ar trebui sa vad rezultatul. Pana atunci oricum nu iau nici o masura. Dani la 9 fara ceva cere nani. Il duc la 9. La 9.30-10-10.30 adoarme, in functie de cat de obosit e. In weekend nu a fost destul de obosit seara si mi-a adormit la 10.30-11 noaptea iar. Dar nu si-a schimbat scularea de dimineata de la 6.30. Dimineata a avut niste ochi super umflati de somn dar nici nu s-a gandit sa mai doarma. Mi-a tras niste zambete, a tras de mine. Apoi s-a intins in pat si-a inceput sa loveasca salteaua cu picioarele. Apoi s-a rasucit, s-a jucat cu manutele, a mai tras nitel de mine. In cele din urma am vazut ca nu ajuta sa ma prefac ca dorm si am renuntat la ideea ca mai doarme un pic. Fetele tale ce mai fac? Tu scrii prea rar, macar scrie mai mult cand scrii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Mihaela, esti draguta . Dar cu gura mea bogata am spus ca mai bine stau in banca me.

Ce sa zic despre amorteli, eu am avut la picioare, insa senzatia doar, ca daca intepam durea, la amorteala clara nu prea simti nimic. Insa am luat magneziu foarte mult (de fapt Kal-mg d3) de la o firma imi scapa acum, ceva naturale. Am inceput cu magne b6 si calciu masticabil dar la mine nu a avut efect. Cu astea m-am reglat.

Pe mine ma omorau trezirile astea nocturne. Am si eu limitele mele si cu dus la servici si stat noaptea treaza eu nu rezist deloc. Imi venea sa o strang de gat si sa strang de git si pe cine batea apa in piua cu alaptatul. Si am ce am si pe aia cu purtatul copilului, in sling/wrap si alte timpenii.

Acum, a devenit o placere constanta. Mai ales ca cere singura. Si e haioasa cind cere. Suge alternativ din ambii sani si e mult mai riguroasa ca mine. Dar nici nu mai suge in disperare decit cind suntem acasa si probabil asta conteaza cel mai mult.

Din ce am citit al tau nu se trezeste peste noapte, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna si de la noi.
Fetelor noi ne-am simtit ffff bine la munte.Fetele sunt asa cum mi le-am inchipuit, barbatii au fost mai mult decat ok iar copiii niste dulci simpatici.Eu parca zic ca Eva a evoluat in zilele astea la vorbit, jucat.........parca s-a mai si ingrasat .
La intoarcere n-am avut probleme cu ea.A dormit pe serpentine......s-a trezit cand am ajuns la Ploiesti.
Fetelor sunteti minunate fiecare in parte iar copiii adorabili.Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Nanna ce draguta esti.Acum am vazut mesajul de la tine pe telefon.Multumim ca te-ai gandit la noi.Am ajuns bine si azi noapte a dormit Eva pentru prima oara in viata ei toata noaptea fara scanceala, treziri............sau am fost eu f obosita si n-am auzit-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Camady i-a facut bine iesirea la aer .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatzaaaa.

vrem sa vedem si noi pozeeeee
nu le puneti pe grup?

Ooka, nu vii tu si gura ta :P la intalnire pe 29 Aprilie?

Michella, Andreea, Anca, unde ne vedem pana la urma. Dristor sau Iancului?
La Dristor ar fi McDonalds si alta nu mai stiu. La Iancului e terasa mare exact in intersectie. Garduita si are si niste spatiu verde. Andreea o stie ca acolo ne-am intalnit cand eram gravide.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Ooka: Uneori se trezeste de 3 ori pe noapte, alteori deloc. Mai des deloc decat de 3 ori pe noapte. Cand se trezeste, suge cateva minute si adoarme la loc. Si eu m-am obisnuit sa adorm repede la loc. Cand era mic, sugea si o ora sau mai mult noaptea la fiecare trezire si nu eram nici eu antrenata sa adorm la loc repede. Asa ca imi strica noptile. Acum e parfum. Merg la munca si sunt odihnita cum nu eram inainte de Dani. Ca ma forteaza sa am si eu un program regulat de somn si cu mult somn. El doarme cu mine in pat si singur nu imi vine sa-l las ca mi-e ca se da de-a dura din pat noaptea. Sotul zice ca nu se va intampla asta dar e usor de zis. Eu l-am mai cules de la marginea patului, cu capsorul deja in aer cand se rasucea ca nu isi gasea pozitia.
Fetelor care ati fost la munte: sa va fie de bine iesirea! Astept sa citesc povesti :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hello fetele!

Eu azi am o zi de CO, sa ma odihnesc, chipurile. Defapt fac mancare, ordine prin sifoniere etc.

Aseara am stat cu grija fetelor care au venit de departe la munte. Cred ca ati picat lemn cand ati ajuns.

Camady - ma bucur ca a dormit bine Eva si ca i-a priit iesirea. Sa stii ca m observat si eu ca Inez spune multe cuvinte noi.

Raluca - imi pare rau ca a fost intr- un momentmai neplacut Edi. Chiar nu am apucat deloc sa stam la povesti. Bine, oricum am fost mereu dute- vino, toti. Noroc cu baietii ca au stat cu cei mici.

Noi ne-am simtit de minune, am si avut noroc de vreme superba, copiii sunt niste frumosi si niste inteligenti toti! Mai mare dragul sa ii vezi cum misuna unii pe langa altii. Oricum, s-au inteles extraordinar, fiecare cu preocuparea lui. Sunt minunate astfel de intalniri, noi suntem abonati permanenti!

Lali - speram si noi ca veti putea veni data viitoare

Va doresc o zi superba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

Buna fetele,

La munte a fost SUBERB!Sincer mi-ar fi placut sa stam mai mult ...dar poate data viitoare!

Toate sunteti exact asa cum credeam si copii sunt adorabili ...si eu cred k i-a priit lui Robert iesirea la munte!

Pusilici si ma documentez pentru urmatoarea iesire pe plaiurile banatene!

Cand gasesc ceva fain va trimit link-uri!



Mergi la inceput