Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *12*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

Buna fetele,

Noi o sa plecam pe la 12:00 din Timisoara deci pe la 17:00-18:00 cred ca ajungem !

Cu mancarica si noi fructe dimineata,apoi ceva la pranz,ceva cereale si iaurt sau Paula!

Pusici si ne vedem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

http://therebeccafoundation.blogspot.ro/2012/10/the-chemicals-in-disposable-diapers.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Salutare tuturor!

May, ce ai citit despre apa plata?

O zi cu soare!
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

Iancu bea apa plata, la fel si noi , nu stiu ce ar avea rau, dar nici nu stau sa o fierb.Revenim la partea cu comoditatea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

sa va zic ceva funy : de trei saptamani sotul meu cica e la cura , si in fiecare dimineata se cantareste.Asa ca de doua saptamani fiul meu isi imita cu stoicism tatal: se trezeste bea biberonul si fuge in baie sa se cantareasca .
Eu una care acum practic cunt la cura de ingrasare ma simt depasita de aceasta situatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Anca ce haios este.
Copii in faza asta imita tot ce este in jur. Edi al meu a inceput sa manance cu gura din farfurie pentru ca asa vede ca mananca catelul si pisica . Cum vede o scama pe jos, sau masina murdara, sau apa pe balcon dupa ploaie..... ne pune imediat sa facem curatenie, vine si cu mopul sau trage de aspirator pentru ca ne-a tot vazut pe noi ca facem curat una doua. Ieri s-a dus pana in fundul gradinii una planta tatal meu niste pomi sa-l traga pana in garaj si sa-i arate ca e murdar in masina.. I-am zis lui taica'miu care nu e prea ordonat de felul sau ca si-a gasit nasul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

salut,

am avut de citit nu gluma 15 pagini...

eu sunt fr ocupata cu proiectul meu si nu am timp de nimik, insa imi place mult sa fiu asa

multumesc care ati intrebat de noi, Lera e iar racita,mucita, ma dispera dintii astia, ca ea face viroze pe fon de eruptie dentara, iarasi avem explozie dentara ne iese 2 colti odata si inca doi stau gata gata. E cu muci, tuseste, are gitul rosu, face si conjuctivita pe acest fon, si am rezolvat-o in 2 zile cu tobrex...nu sunt deacord cu el dar nu am avut alternativa mai buna...

Eu nu vreau sa ma bag in discutii prea mult aici, ci doar sa va povestesc din proria experienta ce am facut eu ca am crezut ca e bine pentru fii-mea.

Dulciuri eu fac doar in casa, ca am o bucata de sot foarte duuulce, la dejun are nevouie cica de energie si numai prajiturele mele ii dau aceasta energie asa ca eu le fac in casa, folosesc indulcitor ca stevia sau agave sau zahar din trestie de zahar, niciodata nu respect cantitatile exacte ca in reteta, eu le injumatatesc, in lok de cacao folosesc pudra de roscove ca mie imi place la nebunie si gustul si mirosul, si fructe la greu, congelate sau proaspete (merele/dovleacul. Nu a mincat ciocolata, ca nu a atras-o dar daca ar dori i-as da sa guste
Fructele uscate ii plac dar face iritem la fundulet asa ca ii dau mai rarut dar ii dau.

noi bem doar apa plata si nu de la chiuveta, mi se pare oribila la gust si miros. Apa plata nu o ferb io dau asa sa bea.

Lp vs lapte de vaca...uite aici sunt deacord cu Oana si eu dupa ce am intarcat, i-am dat citeva cutii de lapte praf, apoi am mai cautat informatie pe ici colo despre el, am citit si eu articolul despre cupru sulfat si de atunci am renuntat, bruisc am trecut-o pe lapte de vaca, la inceput a mai strimbat din botic, dar acum il papa, ea bea fr putin pe zi undeva intre 200 ml. daca am prospat de vaca ii dau daca nu cumpar pasteurizat.

Despre scutece, am ft tentata si eu o perioada sa trec pe aceste scutece refolosibile, insa pentru ca am cumparat 2 scutece si am dat 38 de $ pe ele 2, apoi dupa prima utilizare fetita a facut un iritem de toata frumusetea ca nu dorea nici sa o ating, am zis sa las balta...ca mai sunt copii care cresc cu scutece de unica folosinta, etc nu mi se pare fr safe nici acestea dar nici refolosibile nu sunt safe dati cu rosii nu am nici o prb.

La capitotul dezvoltare, nu vreau sa scriu ca sa nu ofitc pe cineva dar am o fetita fr despteapta care vorbeste absolut tot la virsta ei,unii copii nici la 2 ani nu vorbesc asa. Imi da intrebari de genul "Ce face catelul" 'ce ii place sa manince papao' (e papagal) si multe altele, are o pronuntare corecta in afara de litera 'r'

Cit a ft micuta i-am cintat cintece din cutiuta musicala, iar acum ea le ingana pe toate, daca ii incepi ea termina fraza, strofa, e fr haioasa, obtine tot ce vrea, e zina cazaturilor prin casa are o gramada de vinatai pe picioare si mini, se catara peste tot deja numai pot ascunde de ea nimik.
Partea mai proasta e ca e fr atasata de mine si cind vine cineva la noi in vizita sau mergem noi, ea se agata de git si incepe sa plinga si zice "mama mea", asta ma doare mult ca e fr lipicioasa de mine, dar cred ca va trece si perioada asta.
cu mincarea nu stam fr bine, ca nu prea accepta multe lucruri noi care i le introduc, asa ca noi papam cereale dimineata si seara iar la amiaza supe de orice fel ii gatesc, iar intre mese, doar mere coapte maninca si banane cit vrea, aaa si maslinele ii plac fr mult, ca am ajuns sa i le coc sa ii dau, mi se pare prea de tot sa ii dau zilnic din cutie asa ca sunt cam saratele. Eu ii mai dau si biscuiti pentru bebelusi ca ei ii plac fr mult, cind nu am timp sa ii fac in casa ii dau de la heinz, dau ce am.

eu cred ca noi mamicile toate ne dorim cel mai bun pentru copilul nostru, si mi se pare fr okay ca fiecare sa isi spuna punctul sau de vedere, alta chestie este ca fiecare o primeste diferit si crede in ofensa sau convingerea ca nu face corect.

mie imi place vorba sotului cind ma vede fr stresata imi zice "Relax" totul este bine

pentru fiecare si fug mai departe sa lucrezi.


p.s. noi azi facem 1.8 an nici nu imi vine sa cred cit de repede a zburat tipul dupa un anisor, cine spunea acest lucru acum ii dau dreptate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Andreea nu ma pune sa dau linkuri ca am citit demult tare.
Ideea era ca mineralele din apa plata n-ar fi bune si ca mai bine apa de la chiuveta.
Erau pareri sau articole pe siteuri in engleza.
Am luat hotararea sa-i dau de la chiuveta. Dar nu stiu daca e cea mai buna...

Marryan, wow, ce de vorbeste fetita ta!

Anca, ce simpatic! :))

Oana, te marcheaza intr-adevar sa citesti articole de acest gen. Dar,cum am spus, intr-o lume ideala i-as pune scutece textile, totul organic si lapte de la san. Cred ca o sa incep mai devreme cu olita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Buna fetele!

Camady - sper sa rezolvati si sa veniti, oricum, urata intamplarea. Indra ar fi distrusa daca nu mai ine Razvan! Adia asteapta sa il cunoasca pe el si pe Teodora Michellei! Oricum, daca nu mai veniti, cand vei sti sigur, va trebui sa suni sa il anunti pe proprietar.Asteptam vesti bune!

Michella - chiar ma gandeam ce faceti! Voiam sa te sun azi, dar nu am mi apucat!

Anca - deci sunt mari sanse sa ajungeti primii F simpatic Iancu! Si Inez ne imita si ef hazlie!

Oana - imi pare rau de intamplarea cu fratele, insa clar erau altele datele problemei, nu cred ca e cazul de a extrapola cu lp. Refolosibile eu nu as folosi nici daca le.am primi degeaba! Mi.e groaza sa bag la masinatoate mizeriile si apoi sa le folosesc iar. Plus ca nu cred ca se dezinfecteaza la masina. In fine...nu e cazul de justificari, cum zicea cineva. Fiecare se "streseaza cat vrea si pe ce tema doreste!

Marryan - ce vorbareata e Lera! Multe lunite si ani inainte! Chiar, a facut si Inez 1 an si 7 luni! Hehehe!

Se pare ca vremea va fi ok, chiar daca arata putin ploaie. Nu prea stiu ce hainute sa ii iau...Voi luati si caruciorul?

Noapte buna si linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza fetele!

Gata cafeaua! Sa aveti o zi minunata!

Mihaela - spuneai ca fierbi laptele in biberon direct. Restul de lapte nu il fierbi cand il cumperi? Eu stiu ca se firbe imediat tot laptele.

Anca - siropelul de linistire pt Iancu l-ai luat de la farmacie?

Va pup!

Mergi la inceput