Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *12*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mihaela,
Īn scutecele de unica folosinta sunt atātea chimicale, inclusiv clor si parfum, dioxine care cauzeaza iritatii. Chimicalul care e vinovat de sindromul de soc toxic la tampoanele interne se gaseste īn multe marci de scutece de unica folosinta. Un studiu independent din Germania a facut legatura dintre anumite chimicale din scutecele de unica folosinta si infertilitatea la baieti. (citat de pe kiddy shop) si trimiterea la studiu este aici:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/941174.stm

gelul care tine departe umezeala de pielea bebelusului este o chimicala, ii spune polyacrylate. Este o substanta noua, nu se stie exact ce efecte are pe termen lung. Stim insa ca acest gel poate provoca astm, iritatii de piele si alte reactii alergice.

In plus scutecele sunt pline de dioxina (o toxina provenita de la procesul de inalbire). Dioxina pare sa aiba legatura cu unele boli ale ficatului si cu slabirea sistemului imunitar. Dioxina este posibil sa se gaseasca in scutecele refolosibile, insa dupa primele 2-3 spalari dispare complet.(de pe adelle.ro: http://adelle.ro/6-motive-pentru-care-am-ales-scutecele-refolosibile/)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
sunt pe fuga dar vroiam sa stiti ca sunt in zona! :))
de-abia astept ziua de vineri!
pupici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mihaela, sunt foarte multe surse care povestesc despre pericolele scutecelor de unica folosinta. am sa le adun si iti fac un PM cand am timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Oana: In acest caz, vreau mai multe info despre scutecele lavabile daca se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Neata.
Din pacate cred ca vin cu niste vesti proaste.Spun cred, pentru ca inca mai cred ca o sa fie bine.
Ieri pe la ora 15 ma suna barbatul meu ca i s-a stricat masina undeva prin judetul Constanta si ca i s-a stricat pompa de ulei.Era fff suparat (la el masina e si obiectul muncii).Mi-a spus ca a chemat masina cu rampa (a dat 8 mil ca sa i-o aduca la Braila)iar piesa costa in jur de 30 mil (asta daca reuseste s-o aduca pana vineri .
El mi-a spus clar ieri la telefon ca nu mai mergem la munte (si din cauza banilor cheltuiti nepravazut si din cauza masinii care nu stim daca va fi gata pana vineri).Aseara a ajuns tarziu acasa si n-am indraznit sa-l intreb nimic.Era fleasca de suparat.
Eu ieri am vb cu tata sa ne dea el masina lui si a zis ca ne-o da.E un Logan cam obosit si lui Cristi i se pare ca nu prezinta siguranta ptr copii...........dar in lipsa de altceva.Nu i-am zis varianta asta.Astept sa-i treaca supararea sa-i expun si varianta asta.Cu masina sa zicem ca am rezolvat-o.Sa vedem cum facem de bani pentru cheltuiala ............ca stiti voi relele nu vin niciodata singure.Acum o saptamana am platit vreo 200 mil. la finante in urma unui control de la ei

Sunt atat de suparata............
Mi-as exprima si eu pct de vedere LP - lapte vaca, dulciuri dar acum sunt ...................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mihaela , povestea e lunga cu scutecele lavabile. Lena e as in asta. Un articol bun despre ele e aici: http://adelle.ro/tipuri-de-scutece-refolosibile-si-accesorii/

mie din tot ce am citit mi s-au parut cele mai comode AIO pentru ca au strat protector la exterior sa nu treaca pisu, au buzunar unde poti sa pui cate inserturi vrei (facandu-l mai absorbant) si stratul din interior care daca e de fleece -tine umezeala f bine la distanta de piele iar daca e de bbc e foarte sanatos (fiind tesatura naturala).

Lena e foarte multumita de scutecele astea: http://www.rumparooz.com/catalog.php?category=65
Zicea ca ar fi cam cele mai bune impreuna cu Charlie Banana.

inconvenientul...sunt destul de scumpe.

Lena a luat si cu 90 ron bucata ...dar ea are cate in luna si in stele. toate marcile, toate culorile, toate tipurile:D . E addicted:D.poate intra ea si iti mai povesteste.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

Oana poti sa ne povestesti linistita despre toate chestiile pe care le afli, nimeni nu se supara.
Eu una ii dau lp ca mi-e mai comod, si cu dulciuri nu il invat tot din comoditate, la fel si cu scutecele .Copilul meu nu stie de kinder si alte alea si asa ca pot sa trec fara nici o problema pe langa rafturile cu dulciuri fara sa ceara nimic (deci clar sunt rea).In schimb daca vede raionul de stfide, curmale si alte alea sunt obligata sa cumpar ca alfel la cat e de pofticioas ii curg balele in gura .
Despre scutece, momentan spal zilnic minim o masina de haine , si ma bucur ca sunt la zi cu spaltul ca ma bona, altfel as umbla jegoasa , daca ar mai fi sa spal si sutecele .
Bine astea sunt motivele mele, care nu sunt o justificare, dar cum am zis suntem aici ca sa impartasim pareri nu ca sa ne justificam

Nanna noi plecam pe la 12 (ma duc sa il iaupe sot de la munca) deci cred ca ajungem pe la 14-15.
eu lui Iancu ii iau borcanele pt la pranz , dimineata ii blenduiesc niste fructe si seara ne delecta m cu un iaurt.In rest ciuguleala de pe la noi.

camady imi pare fff rau de chestia cu masina , si eu am 1000 de draci cand trebuie sa bag bani in masina , dar apoi na ma gandesc ca tot ea ne scoate din multe.
Cu muntele ar fi dragut sa rezolvati, daca nu ramane sigur pe data viitoare! Oricum daca va hotarati ca nu mai merget cred ca ar trebui sa anulam rezervarea pt camera (aici Nanna stie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatzaaaaa

Oana, exact cum zice Anca, nu-i nicio problema daca expui aici ce informatii ai gasit sau ce pareri ai.
Singura chestie e sa nu le judeci pe celelalte ca nu fac ca tine si in general sa nu pui la zid.

Imi pare rau de fratele tau cu intamplarea cu piatra vanata, dar in mod sigur era o concentratie f mare, ca doar era de stropit via.
Pe cand laptele praf este verificat si ras-verificat de diverse body-uri.

In privinta scutecelor, spor la spalat :)
eu una sunt prea comoda. fii-mea n-are nicio iritatie. in curand o sa o bag la olita.

intr-o lume ideala i-as da numai lapte de san, scutece din carpe si mancare din gradina mea.
pe de alta parte nici nu stiu cum e mai bine. ii feresti de toate relele si ajunge sa fie ultra sensbil. organismul se lupta cu diverse. daca nu ii dai sansa sa se lupte, nu ajungi in acelasi punct?

eu am alta problema.

apa din Anglia este foarte dura.
am luat un filtru cu bazin de 8 litri , dar nu o filtreaza ca lumea, parerea mea.
pe craticioara sau pe biberoane ramane albeata.
am cautat apa imbuteliata pentru bebei si n-am gasit.
am tot citit ca apa plata nu-i bunapentru copii si mai bine de dat apa de la chiuveta.
asa ca o filtrez, o fierb, o racesc si asa ii dau...
dar nu-s impacata deloc cu acesta situatie...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

may, sunt prea obosita sa ma judec si sa ma pun pe mine la zid ca nu fac totul corect pt copilul meu ca sa mai judec si pe altii..:)

eu ii dau apa plata sau din put. cu cea din put fac si mancarea...e destul de dura si la mine dar ea bea putin deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Neata la pranz si de la mine.

M-a luat durerea de cap mai fetelor cand vad cate probleme va faceti cu scutecele cu LP......
Scuzati-ma dar nu cred ca produc scutece toxice sau LP toxic care sa faca rau copiilor indiferent ce se spune pe x site-uri. Oricum sunt argumente pro si contra si e marketing , parerea mea ..........
La mine s-a rezolvat simplu cu laptele de vaca ( am o vecina de la care i-au saptamanal) pentru ca nici macar nu gusta, deci am ramas la LP.

Camadyimi pare rau pentru masina, cred ca e greu cu cheltuielile, sper sa puteti totusi ajunge la munte, m-as bucuca tare mult.

Nanna noi ajungem sambata pe la ora 14. Pentru pranz probabil ca iesim undeva sa mancam, Edi nu manaca borcanele deci ii trebuie mancare zdravana . Pentru dimineata iau de acasa iaurt, branzici... iar seara sigur va fi abonat la carnea de la gretar .

Pupici

Mergi la inceput