Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *12*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Fetele care mergeti la munte cum procedam pentru masa de pranz? Gatim acolo cate ceva, mai ales pentru copii? Nu cred ca se va face gretar la pranz....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Sanatate strugurasi de May si Lali!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lali, foarte frumos si bine zici ce zici...mai ales la chestia cu dulciurile. sunt niste mici placeri de care eu una, nu vreau sa ma privez in totalitate si atata timp cat eu mananc si ma vede copilul mi se pare ciudat sa nu ii dau si ei macar sa guste. Daca scriam chestia asta pe un grup pe Fb in care am fost membru pana de curand imi sareau mamicile in cap:D

Asadar ..cu dulciurile cred ca trebuie sa fie vorba despre moderatie.


May, eu de exemplu ma asigur ca am mereu lapte de vaca proaspat in casa.:) si nu e greu deloc. Noua ne face rau laptele de vaca pentru ca nu mai avem lactaza ca sa il digeram corect. copiii mici o au...ea incepe sa nu mai fie secretata undeva spre 6-7 ani (care de fapt e si varsta de intarcare naturala din pricina inhibarii secretiei de lactaza). Acum, daca esti ok cu decizia ta de a-i da in continuare LP eu ma inclin. De as fin in locul tau as face lucrurile diferit. Sper sa nu te superi pentru ce am scris.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Nu ma supar dar nici tu sa nu te superi daca eu cred ca exagerezi.
Lapte proaspat nu am de unde, numai pasteurizat. oricum la care daca ma uit pe eticheta cine stie ce mai gasesc. Nu cred ca e o conspiratie impotriva tuturor copiilor si si au pus firmele de late praf in cap sa he intoxice copiii.
Merci pt informatie . Sper acum ca nu mi se va reprosa iar ca s o mama rea ca nu fac cum mi se spune.a


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Eu sunt de acord cu Oana in privinta laptelui. In plus laptele praf tot din lapte de vaca e, cu adaugiri. Copilul daca ar avea intoleranta la lactoza sau alergie, ar avea si la cel praf, in afara de cazul in care bea fara lactoza cum bea Dani al meu inainte de laptele de vaca. Adaugirile nu pot sa fie sanatoase fiindca nu-s ceva natural. In privinta fierberii, acum eu stiu ce sa zic? Cred ca laptele e un mediu propice f multor tipuri de bacterii "rele". Si sincer nu cred in imunizare prin expunerea la bacterii "rele" ci mai curand prin expunerea la viroze usoare. Deci eu prefer sa fierb laptele crud. Smantana, iaurtul, chefirul, daca sunt facute cum trebuie, contin bacterii "bune" care eu stiu ca le "omoara" pe cele "rele". Dar poate ma insel si in privinta asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hello fetele,

Gaska de munte: in primul rand, eu sper ca Anca si Razvan sa ajunga primii, Razvan se pricepe de minune sa pregateasca gratarul . Noi cred ca vom ajunge in jurul orei 16. De mancare ii iau borcanele lui Inez, laptele si cerealele. Foarte aproape este un supermarket, parca Mega Image, si putem lua de acolo pt gratar si pt dimineata. Sambata putem merge la vreun restaurant sa mancam. Eu zic deci ca nu are rost sa ne caram cu mancare pt cei mari dupa noi, ca gasim de toate acolo. Alte pareri?

Referitor la lp si dulciuri sunt de aceeasi parere cu May. Prefer sa ii dau inca lp, oricum nu ma vad cu oalele pe aragaz firband laptele, sa astept sa se raceasca, sa le tin prin frigider, ca in final....sa arunc cea mai mare parte. Am avut o tentativa acum un an si...nu- i de mine! Cat despre dulciuri, nici noi nu tinem asa ceva jn casa, nu prea mancam si chiar daca ne vede mancand ii ofer altceva sau ii distrag atentia. Prefer sa o feresc daca se poate si cat s.o mai putea. Daca stiu ca nu ii face bine, nu am niciun moti sa ii dau. Mai greu este cu Indra, pe ea omstapanesc mai greu. Nu se omoara cu orice dulce, doar ptciocolata are o mare pasiune

AMR 2 ZILE.

Va pup i va doresc o noapte linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza fetele!

Am intrat sa va as cafeluta!

Ativazut ca va fi frumos in we la munte?

Stiti cumva daca reteta din stanga paginii: kolokythokeftedes - se poate face si la cuptor? Ori trebuie cva adaugat su exclus din compozitie? Gospodinele!?

Sa aveti o zi superba!

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Poate o sa va ajute daca va spun cum fierb eu laptele. Pun la fiert o craticioara cu apa. In ea pun un biberon de sticla cu lapte. In el fierb laptele. Apoi il racesc sub jet de apa la chiuveta. Si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

May, nu ma supar:D. si eu am crezut despre alte mame ca sunt exagerate (evident despre cee care sunt mai capsate ca mine:D) si gandindu-ma mai bine o fac pt copiii lor nu pentru ce zice/crede lumea.

Ca idee...la 3 ani fratele meu a fost la un pas de coma intoxicat cu piatra vanata..era la bunici si devenise deja somnolent. Bunica mea nu il mai putea tine treaz ...ar fi putut sa il duca la culcare (si l-ar fi pierdut) crezand ca nu e nimic dar i s a parut suspect si l a dus la spital. Pana sa afle cu ce s-a intoxicat a fost intr-o stare critica. Noroc ca si-au dat repede seama..era toamna si in ziua respectiva bunica-mea stropise via...
Dozele din LP probabil sunt f mici ...dar la biberon dupa biberon...nu stiu ce sa mai zic..
Anyway..ti-am povestit chestia cu frate-miu nu ca sa te conving ci ca sa iti dai seama ca nu exagerez. am avut cazul in familie si e povestit cu lux de amanunt (mama e cadru medical si a fost acolo..)


Nanna, imi dau seama ca nici tu nu crezi povestea asta pentru ca altfel ai fi tratat LP ca si pe dulciuri.:D Gresesc?:)

Bottom line (ca sa o citez pe Lena)..exact ca si voi m-am amagit eu destul de mult timp ca scutecele sunt ok (astea de unica folosinta) ...acum nu mai cred asa de tare treaba asta.Am facut comanda de niste scutece textile si ca sa imi faca soarta in ciuda sunt blocate prin germania de vreo luna jumate..:( Murphy...

Gata, asta e ultimul post in care imi sustin teoria ca nu vreau sa deranjez mai mult decat am facut-o...:)

O zi minunata , fetele ! Plina de soare si plimbari lungi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Oana: Poti sa explici cum e cu scutecele de unica folosinta. Si noi mai folosim inca. Dani nu anunta cand face pisu sau caca. Si nu accepta nici sa stea pe olita.

Mergi la inceput