Adolescentul meu Nu vrea sa invete!

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Dana, ideea e ca viata e frumoasa si trebuie traita cu placere.
sunt milioane de experiente de impartasit, fiecare alege ce-i place si traieste ce doreste.
ideal este insa sa ne asumam alegerile personale si sa nu le impunem altora, fie ei si copiii nostri.
da', daca tu alegi numai exemplele pe care le-ai dat si nu te intereseaza alte experiente, treaba ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

Mihaela, marea diferenta e ca pe la voi se poate trai din profesiile cu pricina. Si din multe alte joburi mici si marunte, pe care noi nici nu ni le imaginam.
Aici nu se poate, sunt foarte putini cei care spun ca profesia le asigura un trai decent, de unde si orientarea obsesiva (mai ales a parintilor) spre ele.


pai tocmai asta este meritul (si poate si dilema) zilelor noastre: nu-i impiedica nimeni pe copiii nostrii sa mearga si sa munceasca acolo unde meseria care le place lor le da posibilitatea sa traiasca linistiti.
In alta ordine de idei: nici pe noi nu ne impiedica nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Stiu pe pielea mea ce inseamna sa iti urmezi visul chiar daca mai tarziu. Dar sincer, as vrea ca ccc copiii mei sa nu treaca prin asta, daca e posibil.

Mihaela, faptul ca ai ales sa-ti urmezi visul mai tarziu arata o mare libertate interioara. asta nu e putin lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Eu vin si spun doar atat

e nevoie de disciplina interioara ca sa ajungi sa-ti urmezi un vis. ele nu pica in poala. si nici diciplina aia, decat in putine cazuri. in rest, e munca sau eternul branza buna in burduf de caine.

nimeni n-o sa se faca nici bucatar nici fotograf nici ingrijitor de cai nici decan al studentilor si nici sensei fara disciplina si munca

iara un act simplu de disciplina care poate fi practicat zilnic e sa-ti faci nenorocitele alea de teme. sau orice alta munca care are a face cu visul tau, dar in mod consistent. zi de zi cand intri in casa faci temele si apoi esti liber sa visezi.

altfel sa-i spuneti voi cui o vrea sa creada ca procrastinarea iti aduce cadou un job de free lancer sau constructii sau antrepernoriat sau ce mama lui peste prajit s-o mai inventa pt care nu e nevoie de studii universitare.

despre asta e vorba dupa mine. antrenezi copilul spre disciplina muncii sau il lasi sa-i putrezeasca creierul la tv ca o sa fie un taietor de lemne fericit la maturitate. In aer liber si implinit psihic.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui MariaG

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

Mihaela, marea diferenta e ca pe la voi se poate trai din profesiile cu pricina. Si din multe alte joburi mici si marunte, pe care noi nici nu ni le imaginam.
Aici nu se poate, sunt foarte putini cei care spun ca profesia le asigura un trai decent, de unde si orientarea obsesiva (mai ales a parintilor) spre ele.


pai tocmai asta este meritul (si poate si dilema) zilelor noastre: nu-i impiedica nimeni pe copiii nostrii sa mearga si sa munceasca acolo unde meseria care le place lor le da posibilitatea sa traiasca linistiti.
In alta ordine de idei: nici pe noi nu ne impiedica nimeni

Maria
Alex (6 mai 2004), Mihai (13 august 2009 - 30 august 2009 Ne lipsesti, pui drag ) si Ana (10 februarie 2011)
http://cealalta-realitate.ro/
http://www.copaculdehartie.ro/


Eu zic sa nu ne ascundem dupa deget!

Asa cum a spus Mihaela,exista prejudecatzi!
Nimeni nu-si va incuraja copilul in Romania sa faca o munca de jos,dor pentru ca asta e visul lui!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Stiu pe pielea mea ce inseamna sa iti urmezi visul chiar daca mai tarziu. Dar sincer, as vrea ca ccc copiii mei sa nu treaca prin asta, daca e posibil.

Mihaela, faptul ca ai ales sa-ti urmezi visul mai tarziu arata o mare libertate interioara. asta nu e putin lucru.



nu ca n-o admir pe mihaela pt ceea ce face, au contraire are respectul meu, dar cred ca ce spui tu buli e insuficient.

nu e nevoie doar de libertate interioara. e nevoie de hotarare, de rezistenta, e nevoie sa poti sa treci peste momentele in care sa-ti vina sa arunci totul pe geam sa prinzi o noapte buna de somn si sa nu alergi bezmetic intre o slujba copii si scoala.

e nevoie de o conjunctura fericita financiar, nu in ultimul rand. si visul meu e sa fac un PHD si am o maaaaare libertate interioara. Nu am insa vreo 200,000$, cam atat se traduce in cost de oportunitate pt mine visul asta. da, imi va aduce mult mai mult decat atat, insa intre timp nu stau in loc nici ipoteca, nici dorintele copiiilor mei.

de aceea, la subiect, e bine ca lucrurile sa nu fie amanate. pentru o persoana care abia a terminat studiile - lanivel de master - si incepe cu un salariu rezonabil de incepator, costul ala de oportunitate e jumatate. pt salariu minim, devine vreo 40-50 k/ an. pentru o persoana care stie clar ca vrea un traseu academic si asta urmeaza si nu-si pune problema de a se angaja, PHD-ul devine sursa de venit. cam 20 K pe an.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

pai pana la urma sa ajuns la buba problemei "procrastinare"sau ca ei nus invatati sa munceasca si sa tot amane,
pai aici e buba, in orce faci sa inveti sa muncesti sau sa inveti sa inveti, eu cred ca sa ajuns asa la o boala a lenei lasa ca merge si asa, si a mea mai tot incearca marea cu degetu da nui merge

bine eu recunosc ca generatia ei este talentata da .....putina rutina nui strica, iar sportul ii prinde bine si extra teme de weekend ,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Cosmarul oricarui parinte...povestea o colega programator acum cativa ani ca baiatul ei de 15 ani i-a inchis gura cu frazele "uite mama la Becali cati bani are...tu ai facut scoala si acum te chinui sa platesti ratele la apartament!"

www.sci.ro/aid=22.phtml" target="_blank">http://www.sci.ro/aid=22.phtml

Dana & Amelia (21.06.2011)


Ei, la chestii dintr-astea trebuie sa fim si noi parintii destul de informati, sa cautam si pe internet adevaratele "povesti de succes" ale acestor oameni bogati....de ex Gigi becali, da, are multi bani, dar familia lui era bogata:

"Tase Becali (tatal lui Gigi) a reu#351;it s#259; fac#259; aici avere din oierit. Era un furnizor frecvent de carne de oaie #351;i produse lactate pentru marile hoteluri (Intercontinental, Athénée Palace), iar sute de oi erau vândute unor cet#259;#355;eni arabi din Romania. Pentru a nu fi deranjat de autorit#259;#355;i, Tase obi#351;nuia s#259; le ofere gratuit brânz#259; #351;i carne unor personalit#259;#355;i influente din Securitate #351;i Mili#355;ie"

iar cand era tanar, Gigi Becali " În primele luni ale lui 1990, a abandonat munca #351;i s-a lansat în afaceri. Cu cei 200.000 de dolari primi#355;i ca mo#351;tenire #351;i cu al#355;i 100.000 de dolari împrumuta#355;i de la Hagi a început s#259; importe TIR-uri întregi de blugi, #355;ig#259;ri #351;i s#259;punuri din Turcia" .........asadar, Gigi Becali avea bani multi pe mana cu care sa se "lanseze in afaceri" , nu asa tam-nisam, din aburi, din nimic, si neinvatat pe deasupra

Articolul integral:

http://www.click.ro/sport/fotbal_global/Becali-Oi-fotbal-bogatie-victor-gigi-giovani_0_1206479453.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

asa cum ziceam in mesajul initial, nu inteleg de ce trebuie sa se discute numai in extreme.
de parca intre doctorinceva si gunoier nu ar fi nimic.

asa cum nu inteleg de ce trebuie analizata o fraza scoasa din context si nu pot fi citite si eventual intelese mesajele in intregul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
Nimeni nu-si va incuraja copilul in Romania sa faca o munca de jos,dor pentru ca asta e visul lui!


Nimeni nu-si va incuraja copilul in Romania sa faca o munca de jos,pentru ca in Romania nu poti trai decent din venitul dintr-o munca "de jos".

Mergi la inceput