Bravo Arianna,EMilia,Marsy,Pony,baby ,Violeta!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata fetele!

Despre noi va spun ca dormim si mancam...daca s-ar putea non stop la titi ar fi cel mai fericit...are un somn bun pe timpul zilei intre 2 si 6 eventual cu o pauza de papa si in rest doarme papa mai sta treaz si tot asha.

Despre spital: anestezia rahie (ptr Aadina) nu m-a durut nici cand mi-a facut, nu m-am miscat de data asta...la prima cezariana da m-am tras de vreo trei ori...acum a fost asha finuta doctorita ca n-am simtit nik si nici dureri de cap nu am avut...imi spusese de dinainte ca va folosi un ac atraumatic care e acum in uz si nu voi avea dureri.

Am stat o noapte la terapie, n-am putut dormi decat f putin cu tot somniferul lor, iar a doua zi la 8 m-au dat la salon si surpriza mi-au adus si bebelusul...asta a fost cu dus si intors ptr ca abia ma miscam, aveam dureri foarte mari. L-am pus la san, a supt putin si apoi completare. Problema e ca mi l-au lasat pana noaptea la 12 in conditiile in care abia ma dadeam jos din pat, a fost nevoie de multiple exercitii din astea, astfel ca seara eram terminata si nervos si de oboseala si de durere...in fine l-au luat si am putut dormi 3 ore...la 5 jumate mi l-au adus iar, fara ajutor fara nik si abia noaptea la 3 mi l-au mai luat in conditiile in care nu reusisem sa dorm deloc...mi-au zis foarte light ca mi-l aduc inapoi la 5.30 in conditiile in care ceasul se dadea inainte cu o ora...deci am dormit si in noaptea aia...abia asteptam sa plec de acasa...acu io am inteles ca multe mamici vor bonding cu bebe din prima clipa, dar mie una mi s-a parut extenuant...practic in trei nopti si 4 zile am dormit 10 ore...ziua nu puteai dormi ptr ca veneau peste tine ptr diverse chestii ca la spital nah...

sambata seara m-am enervat iar ptr ca al meu e mai papacios din fire...de exemplu sambata a papat la o masa 60 de LP si trebuia sa te duci dupa fiecare seringa de 10 ml sa o ceri...pe la 5 l-a apucat pe al meu foamea si cand ma duc dupa lapte imi spune ca scuele sunt la sterilizat si ca au ore fixe de facut LP si ca e valabil doar o ora si ca pacaleste-l cu niste glucoza si cu san...pai bine bine o ora de mamelit in conditiile in care nu-mi venise laptele nu mi se pare normal plus ca unde era sfatul lor ca 10 min la un san 10 min la altul sa nu faci ragade si plus ca cica da -i lapte la cerere...toate astea se bateau cap in cap...m-am enervat groaznic si sincer daca nu era sambata (duminica urma sa plec acasa) ii spuneam sotului sa-mi aduca o cutie de LP sa-i dau copilului sa manance nu s urle langa mine si sa ma simt ca ultimu rahat...am si plans un pic dar mi-a trecut.

In fine, m-am bucurat de numa ca am plecat de acolo...cezariana din 2011 a fost ok ptr mine...aveam ore de alaptat, mergeam, mergeam si intre, dar acum mi s-a parut prea de tot...bine nu stiu cat lapte ii dadeau atunci bebitei ca daca si atunci ii dadeau cu portia...

AM vb si cu doctorul desre aceste aspecte cu bebe in camera si mi-a zis ca toata chestia a pormit tot de la mame...zic bine bine, sunt de acord cu bonding dar atunci cand esti in stare, cand nasti natural si te poti misca cat de cat ok dupa, dar nu dupa cezariana cand nu poti sta nicicum.

In rest spagaraie peste tot, dar asta nu m-a afectat asha mult ca eram pregatita. Doar ca mai multa nesimtire... o colega de salon a dat 10 lei la o asistenta si i-au zis pe fata pai ce sa fac io cu banii astia ca suntem 2 asistente...asha si?????fiecare chestie oricat de mica era cumparata.

In fine, acum acasa ne simtim mai bine, chiar daca is ramasa in urma cu somnu ca bebe nu are o noapte sa semene cu alta, dar macar ma pot odihni in rest.

Asta a fost povestea mea. Putea fi mai frumoasa, dar asta e...ne bucuram ca suntem sanatosi, luam in greutate, suntem dulci si frumosi.

Emilia - ce de par are bebita ta...tare frumoasa poza...se simte iubirea :)

Miha - sarcina usoara in continuare!

Ramonik - ma bucur ptr grasanelu tau...sa fie sanatos si sa mai stea la mami in burtica!

Iulia - somnolenta poate fi semn prevestitor da, dar nu neaparat. e bine ca esti in 37 de sapt...atat de aproape!

Va poop pe toate! Cine vrea tarife din spital sa-mi trimita un PM, raspund cu cea mai mare placere.

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si36+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

va las un link mai jos despre masajul bebelusului si daca intrati pe site mai gasiti chestii interesante pe acolo:

http:// dr.herdea.ro/medicale/44/masajul_bebelusului

pauza dupa cele doua slashuri

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si36+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Piscotel, imi pare rau ca ai avut o experienta asa neplacuta... dar vorba ta, bine ca sunteti sanatosi si frumosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Piscotel,cum spunea si Liza important este ca sunteti bine,frumosi,sanatosi si mai ales papaciosi. In privinta nesimtirii din spitalele romanesti nu ma mai mira nimic,mai mult chiar am ajuns sa ne simtim obligati sa dam spaga. Sa va spun o chestie haioasa,la inceputul sarcinii cand am stat aproape 2 luni spitalizata,din obisnuinta,prostie si nici eu nu mai stiu de ce am incercat sa-i dau unei asistente 5 euro,vai ce fata mi-a facut,dupa aceea am fost atat de jenata incat nici nu-mi mai gaseam cuvintele sa nu va mai spun ca in zilele urmatoare stia tot spitalul de isprava romancei,o cutie de ciocolata/bomboane este ok dar altceva.... :))))))
Iar la clinicile private este stipulat in contract(in cazul medicilor,nu stiu despre asistente sau personal auxiliar dar presupun ca este valabil si in cazul lor)ca atentiile de ordin material sunt sanctionate de lege iar daca te reclama un pacient nu iti va fi foarte bine dupa,comisii si toate cele iar in caz de recidiva desfacerea contractului de munca plus ca vor fi anuntate autoritatile.
Dar cum aici este aici si acolo este acolo comentariul meu este un pic de prisos mai ales ca acolo nu se va schimba foarte curand ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Ola fetele,
Ramonika,ai un grasun acolo in burtica,sa-ti pregatesti perineul daca vrei sa nasti natural :))
Eu am ajuns acasa,si spun doar eu,deoarece micuta a ramas in spital la fototerapie ca a facut un icter mai pronuntat si nu ne-a dat-o acasa :((Acum speram pe maine la pranz sa avem vesti bune de la analize si sa venim cu ea in sfarsit acasa ;)
Eu sunt inca obosita si o sa profit de noaptea asta sa ma mai odihnesc si eu.Chiar daca nu am avut colega de salon,tot nu am reusit sa ma odihnesc in spital


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Piscotel, cu aceeasi greata am plecat si eu din Filantropia. Incerc sa uit si important e ca suntem bine si noi si bebelusii. Daca mai fac un copil nu stiu unde as naste pt ca nici privatul nu prea ma incanta ( in caz de probleme sau bebe prematur te expediaza urgent). Insa deocamdata sunt prea proaspete amintirile ca sa ma gandesc la bebe nr 2, desi sotul meu isi doreste si o printesa mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Buna fete dragi

Eu care zilele trecute ma dadeam mare ca nu am nici o problema cu epiziotomia, dadui de ala cu coarneAm facut chipurile intoleranta la fire...care fire au picat de saptamana trecuta...cel putin asa a zis dr aseara.Vai ce dureri am avut alaltaieri noapte si ieri toata ziua de i-am zis lui barbatemiu sa ma eutanasieze ca mai bine mai nasc de 2 ori si tot nu ma chinui asa.De aseara sunt pe Augmentin care merge cu alaptarea si azinoapte am avut dureri groaznice,pana dimineata cand mi s-a drenat infectia ingrozitor, nu doresc nici la dusmani...



Piscotel bine ca acum sunteti acasa si va desfasurati cum va vine voua bine

Arianna bine ca a facut fetita icter in spital si nu acasa,dar tu nu ai mai putut ramane inca o zi cu ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Arianna daca te referi la acel masaj folosind degetele mari de la maini si facand nu stiu ce (tras, sucit, impins,etc)... nici nu ma atrage nici nu as putea. ma limiteaza burta la maxim, nici ovulele pt candida, cu tot cu aplicator nu reusesc decat cu mult chin. de masaj nu se pune vorba, si din pacate nu am sot/iubit sa ma ajute. sper doar sa nu fie asa grasun, sper ca aceea eroare care mi-o da eco, 3350 gr +/- 490 sa fie mai mult - decat + :)) dar vom vedea. Pana acum, dupa toate dificultatile, stresul si problemele mele am reusit sa duc sarcina pana aici, sa fie cum vreau, adica bebe sanatos, sa semene pe mine, sa pot naste natural, etc. Asa ca sper si ma rog in continuare sa nu fie prea rau nici in ziua cu pricina.

Mara, din cate stiu Arianna a nascut la privat, si probabil a venit acasa ca i s-au terminat zilele incluse, iar sa stai si tu cu bebe in pluc costa destul de mult, asa numai bebe e mai putin, banuiesc ca asta e motivul pt care a venit ea acasa.

Eu sunt fericita, azi noapte am reusit sa dorm relativ normal, adica noaptea, chiar daca in 3 reprize, am luat somn intre 1 si 4, 4 jum si 8 si 8 si 10 jum. ceea ce a fost wow pt mine :))

Fetelor si l voi in ultimele sapt burtica a fost mai pietroi? eu ma si trezesc cu ea beton, nu ma doare, nu am treaba, numai ca e f f tare, in special in jumatatea de sus.

va pup, ma duc sa pap ca am o foame de lup in mine!
luni facem 37 sapt si am trecut de toateee!!! poate sa vina bondocelul cand vrea sufletelul lui!

36+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMR maaaaaaxim 4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Piscotel, imi pare rau ca nu ai avut o experienta mai placuta, dar vorba fetelor important eca sunteti bine si acasa, in curand vei uita momentele neplacute caci vor fi acoperite de clipele minunate cu ingerasii tai.
Eu am intrebat la spital cum e cu bebe, si au spus ca e strict la alegerea mamei, daca vrei ti-l lasa non stop, daca nu, nu. mi s-a recomandat macar noaptea sa il predau asistentelor sa ma odihnesc. Cand am fost sa vad spitalul, la basteri naturale, nu am vazut nici un bebe cu mamica lui si era aprox ora pranzului. Acum vom vedea cum va fi.

Mara imi pare rau de complicatiile avute, ma sperie putin pt ca am avut si eu intoleranta o data la un fir ce se absoarbe, am avut o interventie minora si la o luna dupa a inceput sa imi puroieze intr-un capat al taieturii si a tinut-o 2 sapt pana am eliminat efectiv firul intreg. eu nu am luat antibiotic, am stors doar puroiul cu grija si am tot pus betadina. Dar la mine a fost altceva si durerile erau minore. sper sa nu fie cazul si acum, caci nascand natural sigur voi avea si eu epiziotomie. Refacere rapida!!!

36+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMR maaaaaaxim 4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Ramonika, sper sa nu aveti niciuna problema mea si cred ca nu e regula ca daca odata ai avut prb sa ai si acum.Eu la Robert am avut acelasi tip de fir resorbabil si nu am avut nici o prb.
Contractii BH am avut si eu iar in ultima parte a sarcinii fff des.Eu am avut tratament cu scobutil si nospa din s 32 pana in s37 cand mi le-a oprit dr sa se poata instala travaliul.Asa ca este normal, organismul tau se pregateste de nastere.

Mergi la inceput