Bravo Arianna,EMilia,Marsy,Pony,baby ,Violeta!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Aruam, noi am facut toaleta bontului ombilical cu alcool alb de 70 de grade o data pe zi si a cazut in ziua a 8a, vreo sapt dupa mai facea mici cruste sangvinolente, dar apoi nu am mai avut probleme. Mai bine vb cu pediatrul. Bravo pt bebe grasun!

Emilia, la persoanele fara probleme de coagulare si fara clexane din timpul sarcinii, prima doza se face la 8 ore de la sfarsitul operatiei si urmatoarele la interval de 24 de ore de prima, cate una pe zi. La Filantropia protocolul era de 5 zile de clexane, apoi 10 de aspenter. Bafta inca o data pt maine!

Noi ne bucuram de vremea frumoasa, ne-am plimbat azi 2 ore pe afara si Tudor a stat cuminte desi in casa nu suporta sa stea in landou. In privinta greutatii, bebe a luat 1000 de grame in aceasta prima luna si de sambata am renuntat si la supliment ( oricum nu a primit decat pt 4 zile) insa m-am incapatanat sa sporesc productia de laptic si sper sa reusesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Aruam pentru ombilic noua ne-a spus sefa de la neonatologie sa-i dam cu azotat(nitrat) de argint. Si noi avem un ombilic care se vindeca mai greut acuma suntem aproape gata.
Emilia[majoreat]. Nu vreau sa te descurajezi dar nici cu naturala nu stiu daca iti da asa repede drumul.Oricum gandeste-te ca stai pentru bebe. Daca era pentru doctorul meu ma lasa si a doua zi, ca eu eram fresh, dar fetita a inceput sa se ingalbeneasca si a trebuit sa stam o noapte la lampa. Eu nu voiamm sa plec acasa, pentru ca voiam sa o vad bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc pentru informatii VeveMara. Eu am facut Clexane in sarcina si am probleme de coagulare si de la Fundeni mi-au zis tot asa adica sa fac tot doza normala de 0.4 la 8 - 10 ore de la operatie si pe urma in continuare zilnic pana ajung la ei sa fac analizele deci cam 3 saptamani estimez.

39+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Buna!!!!!!!!!

Wow Ariana,felicitari!!!!Recuperare usoara si mult laptic!Bine ai venit printesa mica,sa fii sanatoasa si fericita!!!!

Emilia o portie de motate

Am venit si noi de la medic,printul meu nu sa semne sa iasa prea repedeColul e lung si inchis,bebe are 3540gr,placenta gr.2.Daca nu ne apuca nascutul intre timp ne intalnim joia viitoare.

Ma duc sa fac ceva mancarica.O seara faina si multi pupici tuturor!!!!


Cosmi 38+ David Andrei
AMR max. 2sapt!!!
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Felicitari Arianna! Ce rapid si frumos si ce bine! Bravo!

Emi, Doamne ajuta sa fie bine! esti foarte pregatita si va fi grozav!

Fetelor, sa nu va faceti griji cu laptele, ca nu vine mereu din prima zi. In prima zi sunt cateva picaturi de colostru, iar laptele vine la 24-48 ore de la nastere de cele mai multe ori. Cu siguranta conteaza ca bebe sa incerce sanul cat mai curand dupa ce se naste si aici ma gandesc undeva la sub o ora :)

Eu n-am avut lapte in prima zi, nici nu stiam, ca am pus pustoaica la san si ea tragea ceva si adormea, deci parea multumita.Abia a doua zi, dupa ce tragea, mai plangea putin si n-am rezistat si am cerut sa-i dea formula, sa se sature. Regula era: o pui intai la san, trage ce trage si apoi ii dai formula. Ma temeam de dimesniunea biberonului, ca daca o sa curga prea usor o sa-mi refuze sanul, dar nu a fost asa. Dupa biberon, ea mai cauta inca sanul :) asa copil drag si bun!

Legat de biberoane, s-a nimerit sa-i dau cu Philips Avent si cu Tomee Tippee si am remarcat diferenta mare. Cu Avent bea lapticul in 3minute, cu Tommee bea intr-un timp de 3 ori mai mare, deci facea un efort sa obtina lapticul, ca tetina avea ceva spirala pe interior.

Cand a venit laptele, undeva dupa 24/36 ore de la nastere, aveam deja prea mult. Si acum curge in nestire din san si nu stiu ce sa mai fac. Bebelina doarme si cate 3 ore si aproape 4, si chiar de ar dormi mai mult, o iau usor si o schimb de scutec, se trezeste si vrea san. tampoanele de san nu mai fac fata...o fi doar o perioada, ca altfel tre sa gasesc o varianta mult mai absorbanta pt sani decat tampoanele Tommee Tippee, ca pe astea le am acum.

Buricutul bebelinei nu da semne sa cada, desi e uscat 3/4, insa mai vad inca mucus verde vascos. Il dau cu o compresa cu spirt si apoi baneocin, de fiecare data cand schimb scutecul(scutec pe care l-am decupat in zona buricului). Sper sa-i cada, ca suntem deja in ziua 8...o sa am rabdare, dar abia astept sa cada, sa i pot face baita ca lumea, fara sa ma tem.

Va pupacesc cu mare drag!

Mamica fericita de Maria bucuria, 25.03.2013

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Multumesc fetelor pt sustinere!!!
Noua inca nu ne-a venit laptele,nici macar colostru :(Sunt destul de dezamagita de faza cu lapticul dar mai avem rabdare.
Si ca sa fie tacamul complet,a revenit si tusea si haraitul in gat mai tare decat pana acum si nu trec cu nimic,este minunat sa tusesti si sa mai fii si cusuta pana la fund
Emilia,motate pentru tine si printesa :


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Emilia multa multa bafta iti doresc! bebe sanatos si mamica fericita!


Arianna FELICITARI!!!! iti doresc multa multa sanatate, recuperare rapida si bebita sanatoasa si mancacioasa! Cand am citit povestea ta am zis da! asa as vrea si eu sa nasc (de rapid si usor :))) Marisoara etita ta, cred ca daca ajungeai cu ea la termen avea lejer 4 kg. Ma bucur pt voi, si eu astept cu emotii momentul care se apropie incet si sigur.
Vroiam sa te intreb cum te simti cu epiziotomia? cat de rea e?

Eu nu mai pot de arsuri, nu dorm noptile, iau rennie dar degeaba, plang de dureri, parca imi toarna cineva acid sulfuric in stomac si esofag de cateva zile ma lupt si dureri de bazin, mai de burtica dar mai rar, astept controlul de joi sa vedem cum stam. Grasunu meu e vioi, da din picioruse toata ziua (si noaptea) nu stiu cand mai doarme, daca nu se misca, isi impinge funduletul de zici ca imi iese un grapefruit din burta :)) Dar tare drag mi-e de el si desi de multe ori ma doare, imi vine sa il pap!

va pup mamicile si bafta burticilor ca nici noi nu mai avem mult

35+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

am schimbat si eu semnatura, caci de ieri am implinit 36 sapt...Doamne cum trece timpul incredibil!

emotii emotii emotii!!!

36+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMR maaaaaaxim 4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Neata fete dragi!

Emilia bafta,asteptam sa aduci vesti bune

Arianna, imi pare rau ca nu te simti mai bine ,stiu cum este sa tusesti cu asa frumusete de cusatura,eu tusesc de a doua zi de cand am nascut si pana in ziua de azi.
Lapticul stai linistita ca vine el.La carte scrie ca lactatia se instaleaza intre ziua 3-5 bineinteles cu exceptiile de rigoare,poate tu esti ca la carte

Elena,felicitari pentru laptic mult
Eu Marei i-am luat biberon Tomee Tipee anticolici din acela cu tija in interior (cu care iy dau ceiut de fenicul)si suge f repede si sa nu zic ca trage si o gramada de aer, nu mi se pare deloc eficient, pacat de banii investiti...bine ca ai laptic sa nu mai trebuiasca sa-i dai din bibe.

Ramona, incearca cu iaurt cand ai asa arsuri, la mine era singurul care avea efect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Ramonika,pe mine m-au taiat cam 1 cm si restul m-am rupt pana la fund dar nu am simtit nimic.Durerea de la epiziotomie e foarte mica si apare in general cand te intorci de pe o parte pe alta sau la ridicare.Ce ma doare pe mine dar iarasi,nu foarte tare,sunt oasele care inconjoara noada fundului(inclusiv noada)din cauza pozitiei de pe masa de nastere.
Oricum si daca ai un travaliu dureros si mai lung poti cere epidurala si atunci stai linistita si fara durere pana la nasterea propriu zisa.
In rest ma misc normal,mananc normal chiar am facut si dus.Daca nu ar fi jena de la epiziotomie nici nu as sti ca am nascut.


Mergi la inceput