Bravo Arianna,EMilia,Marsy,Pony,baby ,Violeta!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Buna fetelor. Salut toti bebicii.
Noi n-am mai aparut demult pt ca Edward ma solicita f mult. Totul a inceput frumos cu somnic si papic. Apoi au aparut colicile. Infern. Si in general intre 10 si 2 noaptea. Are si ziua dar mai usoare. Ii dau infacol dar nu functioneaza. Si e ciudat cum incep colicile. Sau mai bine zis cand. Fiind la biberon ( papam formula) dupa 50-60 ml de lapte incepe circul. Da din maini si din picioare de zici ca e un carabus cazut pe spate. Se inroseste, icneste, da tetina afara, suceste capul dreapta-stanga gata gata sa se " desurubeze". Si o tine asa pana termina laptele si eructeaza. Daca eructeaza. Daca nu continuam asa pana eventual regurgiteaza o cantitate impresionanta de lapte sau ma apuca pe mine depresia. Glumesc. Dar clar sunt obosita. Dorm in medie 4-5 ore pe noapte.
Referitor la o metoda de contraceptie eu m-am gandit la implant. Am citit multe pro si contra dar altceva nu ma incanta. Steriletul mi se pare o masura prea invaziva, iar pilulele nu-mi fac bine. Prezervativele... hm...Ar mai fi o metoda: vasectomia. Dar sotul e ingrozit de idee asa ca...
Va pup fetelor. Va doresc nopti linistite lipsite de colici ( de parca ar exista asa ceva si burticilor le doresc nasteri usoare si bebei frumosi, sanatosi si papaciosi.

Mami fericita Edward 26-03-2013

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Neatza!!!!

O zi minunata si usoara!!!!



Cosmi 39+ David Andrei
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Buna fetele,
Noi am ajuns luni cu micuta acasa si incercam sa ne obisnuim.Noaptea e mai agitata si o mai doare burtica dar momentan o calmam cu Gas bimbi.
Fetele,voi cate grade aveti in casa si cum tineti bebeii imbracati?le dati si caciulita?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Aaa,apropo,ai vostri copilasi cat mananca deoarece a mea la 8 zile mananca deja 100ml de lapte la o masa(nu tot timpul,dar aproape)-lapte de la mine +completare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Arianna, si a mea mananca destul de mult, cam la o saptamana si ceva i-am facut testul cantarului sa vad cat, si am constatat ca 130-140ml. Probabil nu la fel la fiecare masa. Acum nu mai stiu cat mananca, n-am mai avut curiozitatea, ca oricum o vad ca a facut falcute.
Temperatura in casa e intre 24 si 25, nu ii pun caciulita nici dupa baie, verific nasul si urechile sa nu fie reci. De obicei ii pun body si pantaloni sau pijamaluta si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Edward nu mananca prea mult. 70-90 ml la trei ore. Azi mergem la cantarit. A stationat cam 1 sapt. din cauza icterului acum sper ca are macar greutatea de la nastere.
In casa avem 20-21 grade. Fara caciulita. Body cu maneci scurte si unul cu totul. Plus o paturica sa ii tina picioarele linistite cand doarme. Dupa baie caciulita pt 1 ora( de fapt pana mergem la culcare). Asta pt ca pe timpul zilei stam toti in living unde e galagia de pe lume iar in jurul orei 8:30 seara mergem in dormitor unde lumina e mica si liniste. Asta pt ca Edward sa inceapa de timpuriu sa faca diferenta intre zi si noapte. .

Mami Edward 26-03-2013

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Dani la ce implant te referi ca metoda contraceptiva?

Noi azinoapte am dormit cam de la 1.30 pana la 04.De fapt eu ca ea a mai dormit si intre dar la mine in brate.O sa fiu as in ceea ce privesc emisiunile tv de noapte.

Voi ati recurs pana acum la suzeta?La noi sta treaba cam asa:mancam, atipim, ne trezim si ne agitam,isi suge manutele cu foc, eu iy bag iar titi in gurita ,suge putin apoi il da afara si tot asa un cerc vicios, sunt constienta ca nu fac bine, dar nimic nu pare sa o linisteasca in unele momente.
I-am luat o suzeta, sterilizat frumos, infatisat in fata ei cu minunea si na minune ca da sa vomite numai cand o simte.I-am pus pe ea o picatura de sab-simplex si chipurile am pacalit-o si printre plansete si vaiete a reusit sa adoarma singurica cu suzi in gurita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Mara, implantul se cheama Norplant si e o chestie mica ce se introduce subcutan dupa ceva anestezie locala la 8-10 cm deasupra cotului. E pt 3 ani si inhiba producerea de ovule. Sunt ceva contraindicatii, de ex ovare polichistice. Cel mai bine da cautare-implant-si citeste mai multe despre. Problema e ca nu toti dr-ii pot administra acest tip de contraceptie( asta spun englezii).

Mami fericita. Edward. 16-03-2013

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Edward foloseste suzeta cu succes. E tare buna cand dupa ce mananca si n-are somn sau cand se trezeste si eu trebuie sa fug sa-i fac laptele.

Mami fericita. Edward 26-03-2013

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

noi nu folosim suzeta iar la o masa mananca 120ml. cu Sab simplex-ul o scoatem la capat dar are si momente cand imi scoate peri albi ca-l apuca racnetele pe la 1.30 noaptea si desi nu-l in mai mult de 5 minute ... trezeste tot blocul . De cand am trecut la Baby love bio scaunul e mai tarisor dar parca laptele e mai satios fiindca doarme mai mult intre mese. Noaptea are program :1.30, 4.30, 7.30, deci teoretic reusesc sa dorm cat sa nu pic pe sub masa ziua. Problema este ca la fiecare suspin al lui eu ma trezesc si atunci ...se cam duce odihna.La Galati nu prea au fost zile senine si pe afara n-am reusit sa-l scot decat de 2 ori. La noi in dormitor sunt 22 de grade si eu il tin cu caciulita tot timpul.
Emilia sper ca sunteti bine amandoua!
Cosmi

Mergi la inceput