FIV Turcia - 7

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadali spune:

Nelay, felicitari bentu bebita si sarcina usoara si la termen iti doresc!!!
Sotul tau a urmat ceva tratament inaite de biopsie/puctie ? Sau ati mers direct la biopsie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

Fetelor eu cana am inceput tratament ul era Kurban Bayram#305;( cand se taie berbecul) Si Toata lumea la clinica era pe pozitii! Acolo bu este ca la noi- nu este inchis , numai birocratii au liber. #304;nainte de a pleca am intrebat daca va fi inchis si mi Au Spus ca NU, dar voi totusi intrebati !pup si Multa bafta fetelor- sunteti pe maini büne si mai ales LaBORATOr super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Nadali si eu sunt de aceesi parere cu Nelay. Eu consider ca la voi este tot obstructie pt ca in general o spermatogeneza defectuasa se reflecta in analize hormonale anapoda. Si chiar de ar fii nonobstructiva sunt sanse f mari sa se gaseasca cativa sp prin microtese. Se gasesc si la fsh f f marit. Deci uitati deocamdata varianta donatorului si incercati o micro tese la dr. Hakan - Acibadem. Daca ti e teama ca nu gaseste congelati ce gaseste si incepi protocolul luna urm. Noi desi nu stiam daca vor fi gasiti sp am inceput protocolul.
Sotul meu a luat vreo 4 luni inainte profertil 2 capsule pe zi, iar dr a zis ca a gasit f multi si de f buna calitate.
Se gaseste doar la sensiblue, costa vreo 200 ron/luna.
Sa va ajute Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelay_star spune:

Multumesc mult Nadali, iti doresc si tie acelasi rezultat
Nu am urmat nici un tratament , am mers direct la biopsie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Mi am citit postarea si la un mom dat sunt cam aiurita in exprimare " daca ti e teama ca nu gaseste, congelati ce gaseste..." am vrut sa zic sa faceti intai micro tese si apoi icsi cu proba congelata.
TURQOISE nu ai facut tu un pipi test asa de curiozitate? Tinem pumnii sa vii maine cu cea mai frumoasa veste!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinaddr spune:

Buna fetelor.

V aderanjez si eu cu o intrebare. Cumva voi stiti cand se face mai exact eco pt Bitest? Intreb pentru ca din cea mi-a scris dl Dr pe planul de tratament inteleg ca este in saptamana 12, dar ca in sapt 9-10 tb sa merg sa-mi fac BHCG si Pappa. este corect ce am inteles sau deja mi-au cedat neuronii?
si o seara frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelay_star spune:

Cristina , pe fisa de investigatii pt gravide care mi-a dat-o dna dr scrie asa :
Bi test : 11-14 saptamani.
Iar mie mi-a spus sa fac secretie vaginala + cultura col dupa sapt 10 sa nu afecteze cu ceva racaiala aia .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadali spune:

Dupa o biospie, in care se stabileste ca exista gigei in testicule, cat timp trebuie sa treaca pentru a efectua o alta biopsie impreuna cu fiv aferent.
Din ce am citit de la fete am inteles ca este mai ok biopsie + fiv cu gigei proaspeti recoltati, si daca DD ne da sanatate asa vrem sa facem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Buna fetelor! Am revenit si eu de la transfer de la Sibiu unde va spuneam ca mai am un embrion congelat. Va dau paste la ce am scris si pe topicul de Sibiu:

Intai sa va spun cum a fost la primul transfer.
In Z3 am fost sunata de embriolog si am fost anuntata ca avem 6 embrioni foarte buni si ca mergem pe blastocisti, sa ma prezint la clinica in Z5.
In Z5 m-am prezentat plina de incredere ca avem macar 4 blastocisti din cei 6 embrioni foarte buni.
Dar surpriza: inainte de transfer ma anunta embrioloaga ca mai am doar 3 embrioni din care 1 early blasto si doua morule si ca ma sfatuieste sa-i transfer toti 3.
Pai sunt la primul FIV, cum sa transfer 3 emrioni?? Ce ma fac daca se prind toti, mai ales ca sunt deja de Z5? Medicul iarasi incearca sa ma convinga sa-i pun pe toti 3. Eu nu si nu, punem numai 2, unul il congelam.
Asa a ramas.
Astazi merg la transfer si cand eram pe masa imi zice medicul: deci punem cei 2 embrioni.
Cummm????Nuuuuu, stati ca nu sunt ai mei, ati incurcat recipientele, eu am numai unul!!!!
Pai nu sunteti doamna x,cu datele de identificare bla bla bla?
Ba da, dar am un singur embrion!!!!!
Pai sa vedeti ca unul e slabut tare...si...asta e, dar sunt amandoi ai dumneavoastra.
Apoi mi-am dat si eu seama ce s-a intamplat.
Congelarea e gratuita la Sibiu si probabil nu vroiau sa-mi mai congeleze, si atunci nu mi-au zis nimic de cel slabut si au zis ca sunt doar 3 si au insistat sa-i pun pe toti. Daca au vazut ca eu insist sa congelam unul, l-au pus in acelasi recipient si pe cel slabut la congelat.
Ce ziceti fetelor, ati mai auzit asa ceva? Eu sincer nu :(
Partea buna e ca am 2 embrioni transferati :)
Partea proasa ca nu te poti baza pe ce iti zic ei ca s-a intamplat :(


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, FIV2 tot la Polisano - nereusit, urmeaza FET cu embrionul ramas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelay_star spune:

Wow Carla, ce poveste ...
Nu am mai auzit nici eu asa ceva si nici nu mi se pare normal ce au facut
Poate chiar cel slabut o sa reuseasca sau amandoi
Mult mult noroc

Mergi la inceput