cum putem iesi din impas

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Intotdeauna vei mai gasi ceva dupa care sa te ascunzi
Dupa ce vei naste va fi fata mica, apoi va fi cine stie ce raceala, o rubeola, clasa intai, primul an de gradinita, clasa a doua, clasa a V-a, samd

Pana te dezmeticesti tu baiatul e mare si tot ce va stii el despre copilarie si vise si inocenta si demnitate va fi ce-i oferi tu (batai, jigniri, umiliri). El va putea face doua alegeri: sa urmeze modelul tatalui (ce mandra vei fi atunci .... cand baiatul tau isi va umili sotia/prietena) sau sa se rupa de modelul tatalui dar pentru asta trebuie sa fie constient de mai multe lucruri printre care si acela ca TU nu l-ai protejat desi ai fi putut.

Apoi cum te-ai simti sa iti vezi fata violata si umilita de sotul ei (asemanator cu al tau) pentru ca si ea ori va urma modelul matern ori se va rupe de el - in aceleasi conditii ca si baiatul.

In cazurile fericite in care copiii tai nu vor urma modelele voastre tu vei fi judecata si vei iesi vinovata si (cu dreptate) nu vei fi iertata. De copiii tai.

Gandeste-te ca avem alaturi de copii cam 12-14 ani de copilarie, inainte ca acestia sa devina din ce in ce mai independenti si mai constienti de ce e in jurul lor si de greselile noastre ca parinti. Pentru baiatul tau jumatate din anii astia au trecut deja!!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Ana din ce ati povestit tu si histamina proveniti cam din acelasi tip de mediu familial.
Ea a ales sa se rupa de model, tu nu.
Gandeste-te acum la aceste doua variante pentru fata ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ana, scuza-ma,dar timpul meu se scurge altfel.
ok. de trei zile stau pe net,ca am calcat in strachini,ca proasta si ma simt absolut infect cu sanatatea,dar mi-am facut-o cu mana mea.
timpul meu e altfel si nu il dau decat pe fericire,decat sa dau fericire, bucurie, macar o vorba buna, un zambet,si,da, din cauza asta,cateodata imi permit sa spun ce cred.

sunt impacata cu mine.
stiu ce am ales, stiu ce alegere am facut.ii multam lui Dumnezeu ca-s femeie sovietica,psihic de Siberia.ma iubesc teribil de mult, sunt frumoasa,despteapta si iubesc ,si asta, iubirea asta e cea mai mare avere a mea si ea se cheama Ianu.

daca m-as intalni cu mine pe strada, m-as imprieteni.

si daca sotul m-ar insela,o data as ierta,as vedea unde am gresit eu, iar la repetare, as divorta, insa nu as uita sa ii multumesc pentru clipele minunate pe care mi le-a daruit in acesti 11 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Ana, inca nu ti-a ajuns cutitul la os.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

ana dar tu ne-ai spus daca el isi doreste acest al doilea copil sau e o *gresala*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu am impresia ca tocim tastele degeaba...nu il va parasi niciodata! e multumita de partea financiara, restul nu o mai intereseaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ita2v

ana dar tu ne-ai spus daca el isi doreste acest al doilea copil sau e o *gresala*


ce relevanta are? el oricum nu iubeste pe nimeni inafara de el insusi si bautura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Of ... Giulia ... cine vrea sa toceasca tastele le toceste ... cine nu ... nu . Nu am obligat pe nimeni la nimic si nici sfaturile primite nu ma obliga pe mine la ceva ... Am vrut sa impartasesc aceasta experienta cu voi ... cei interesati ... in speranta ca pot gasi unele raspunsuri ...Suntem oameni printre oameni ...

Ana, mamica lui Mihai Constantin nascut pe 24.05.2007
24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

ai dreptate... nu ai nici o obligatie fata de noi...dar ai o obligatie fata de copiii tai...cred ca raspunsurile le-ai primit deja, dar nu vrei sa le accepti...nu cred ca se va gasi careva sa te mangaie pe capsor si sa iti aprobe alegerea de a ramane alaturi de acest om...s-au umplut pagini, toate cu aceleasi sfaturi: pleaca! nu stiu ce raspunsuri mai astepti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Oameni buni...Ana e gravida. Chiar nu are sens s-o haituiti asa, s-o bagati in colt, s-o divortati si s-o aruncati pe drumuri chiar de maine.

eu nu zic ca ceea ce spuneti voi nu este calea de urmat. Sigur ca asta este. Dar trebuie sa fie si ea pregatita s-o parcurga. V-a spus foarte clar ca inca nu este pregatita. Ca o aruncati din colt in colt, nu ajuta. Poate un terapeut ar putea sa o ajute, sau o consiliere de specialitate.

trebuie sa ajunga singura la niste concluzii relevante pentru viata ei si a copiilor ei..

Mergi la inceput