cum putem iesi din impas

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helen75 spune:

Draga Ana,
Singura trebuie sa iei hotararea.
Eu imi permit sa-ti spun o poveste : Mama mea s-a recasatorit cand eu aveam 6 ani, la un an a aparut pe lume sora mea. Cam de atunci tin minte to felul de mizerii si totul porenea de la bautura + femei.
Intr-o noapte de iarna, ne-a scos din casa in pijamale, sora-mea in pelinci ( anii 80) si am dormit in vecini. Si maica-mea l-a iertat. Si nu a trecut mult si din nou, si asa a stat 10 ani, cu batai groaznice, cu mancare aruncata pe pereti ( ca dorea altceva). A fost si plecata de cateva ori,dar la lacrimile lui de crocodil , s-a intors.
Mai incercau fratii sa-l potoleasca, dar se enerva mai tare.
Odata cu revolutia a inebunit de tot : urmarea file video, de groaza si vroia sa aplice in viata de zi cu zi ( a dormit o noapte cu toporul sub perna si a doua zi nu a recunoscut nimic ).Inainte de examenul de admitere la liceu, am luat-o si eu, pt.ca ma bagam sa o scot pe maica-mea.
In ' 91 s-a hotarat si a pus capat relatiei. Si acum o intreb de ce nu a renuntat mei devreme ? Ca vroia sa aiba tata la copii, ca nu avea unde merge, etc.
Cand a plecat, el a ramas in ap. de 4 camere si noi am stat 4 ani in chirie, in ce conditii : garsoniera, mansarda unei case, ap. la bloc cu inca o mama cu 2 copii. Avantaje : mancam ce aveam, dar era liniste, cand puneam capul pe perna , nu ne mai trezeam in urlete.
Si s-a descurcat dintr-un salariu sa ne poarte la scoala , sa ne imbrace, etc.
Urmari : sora mea daca vede un betiv pe drum, traverseaza sa nu treaca pe langa el; eu - sufar de fiecare data cand aud de copii si mame abuzate.
M-am intins, dar asta e asa pe scurt copilaria care am avut-o , pentru ca la fel ca si tine, mama a crezut ca odata cu trecerea anilor se va schimba ceva...
Iti doresc multa putere si minte limpede ! Si ai grija de copiii !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Ana, eu atat vreau sa spun: poti fara el.
Eu am plecat acum 8 ani din casa mea cu un copil de 2 ani si cu 2 randuri de haine pentru pitic.
Povestea e foarte lunga, dar pe scurt zic cam asa: alta casa nu aveam, acolo nu m-am mai putut intoarce niciodata si mi-am pierdut si casa, eram angajata de o luna de zile si fostul care era un nebun m-a dat si la ziar ca sa ma dea afara de la munca + zeci de plangeri la politie si multe, multe probleme.
Nu mi-am pierdut serviciul, am ramas fara casa e drept, dar am avut liniste, nu am vazut nicodata niciun leu de la el dar am crescut un copil cu mari probleme de sanatate din munca mea si m-am descurcat. Ba am mai facut si a doua facultate la batranete ca sa fiu sigura ca voi avea un loc de munca cat de cat sigur.
Daca esti sanatoasa, ai doi copii sanatosi, un servici si o casa, nu ai cum sa nu te descurci. Problema e felul in care te simti, increderea in tine, care nu mai e si el pe asta mizeaza.
iar increderea asta nu iti va reveni decat atunci cand nu o sa mai fii langa el, sa auzi zilnic cat e el de grozav si tu un nimeni.
Trebuie sa te rupi, Ana! E prea scurta viata ca sa suferi asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Buna ziua.
Ce as mai putea spune... destule... Chiar sotul meu mi-a spus ca el nu se poate adapta la viata de uscat ... Se vede clar ca este cu totul alt om cand este plecat ... si altul cand este acasa ... Eu inteleg ca viata nu este asa cum ne-am dori ... daca toate ar fi numai miere ... unde ar mai fi farmecul ... Dar de aici si pana la a cauta refugiu in bautura sau alte obiceiuri nesanatoase pentru trup si suflet ... Daca toti ne-am gasi rezolvarea in astfel de " solutii" unde am ajunge ? ... Se vede clar ca nu se simte in largul lui cand este acasa ... Pentru casa " a tras" ... a facut diverse lucruri , imbunatatiri ... dar a avut cu ce ... si a facut mai mult dupa placul lui . Cu copilul ... pot spune ca nu are tact deloc ... in multe cazuri il abordeaza aproape ca un adult ... La el joaca reprezinta " bataia de-a ursii , lupte cu perne , uneori desenul, diverse intrebari din cultura generala ...." ... El spune ca la 4 ani stia deja sa citeasca ... baiatul lui de ce nu ar fi destept ca el ... Dar uita sau nu vrea sa recunoasca ideea ca un copil are propriul ritm de dezvoltare ... sunt etape ale copilariei ... Eu daca stau mai mult cu copilul ma simt mai indreptatita sa imi dau cu parerea ... Plus ca mai sunt si multe alte aspecte la care nu prea ne potrivim ... Recunosc ... ca nici eu nu sunt o perfecta ... pana la urma toti gresim ... dar continuand sa stai in tensiune ajugi la un moment dat sa faci greseli si mai multe si mai grave .... Am incercat sa imi caut cate ceva de facut prin casa ... tot tot ma voi putea desprinde de starea asta de tensiune ... indiferent ce as fi facut ... ori el ori mama lui se gaseste sa ma conteste ... sa nu ma lase sa fac respectivul lucru in liniste.
Ma irita la culme atitudinea asta a lui de superioritate ... mai saptamana trecuta ... intr-un moment cand era baut afirmase ca " cine este tatal meu? ... n-a fost in stare sa stranga bani intr-o viata cat a strans el intr-un an " ... asta se intampla ... zic eu ... si pentru ca tatal meu il mai tachineaza uneori in ideea ca degeaba ai daca nu stii sa folosesti .
La divort ... v-am spus ... m-am mai gandit ... dar doar ca la o ultima solutie ... mi-e frica de mor de momentul cand as putea sa ii aduc la cunostinta vestea ... Nu stiu efectiv cum sa procedez sa minimizez cat se poate efectele negative ... atat pentru mine cat si pentru copil ... As putea ramane ... cel putin pentru o vreme fara baiat ... iar asta pentru mine ar fi un dezastru ... sprijin din partea parintilor nu cred ca as avea dupa cum am bagat de seama ... si credeti-ma ca este nevoie de asa ceva ... atunci cand faci un astfel de pas ...
Efectiv nu stiu cum sa procedez ... Prieteni sau prietene nu am deloc ... decat cunostinte de " buna ziua" si atat ... cu rudele ... alea putine ... imi este rusine sa vorbesc ... ma gandesc ca daca in parinti nu am un asa sprijin ... Ar fi un pas mult prea important sa il iau cu o asa usurinta ... trebuie gandit totul pentru a mai diminua posibilele consecinte negative ...

Ana, mamica lui Mihai Constantin nascut pe 24.05.2007
24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

fata mea, demnitatea, linistea ta, a copiilor tai nu au pret.
tot salariul lui pe 10 vieti nu iti vor vindeca deloc copii traumatizati!
tu ai decis sa iti bati joc de tine,de viata ta,dar ce drept ai sa decizi asta pt copii tai, pt ca esti slaba tu?pt ca nu ai unde sa te duci?pt ca ti-e frica de parinti? de gura lumii?
cine traieste in locul tau?
sa saruti un barbat care horcaie si care miroase a carciuma ieftina ?Dumnezeule! de ce te cobori atat?
crezi ca nu ar prefera linistea in locul banilor pentru care trebuie s aindure scandal, umilinta?
eu cred ca da.
daca de maine sotul tau s-ar lasa de meserie si s-ar angaja cu salar minim pe economie, ai mai sta cu el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_maria500
As putea ramane ... cel putin pentru o vreme fara baiat ... iar asta pentru mine ar fi un dezastru ...

de ce? il ia cu el pe vapor?

Citat:
citat din mesajul lui ana_maria500
sprijin din partea parintilor nu cred ca as avea dupa cum am bagat de seama ... si credeti-ma ca este nevoie de asa ceva ... atunci cand faci un astfel de pas ...
Efectiv nu stiu cum sa procedez ... Prieteni sau prietene nu am deloc ... decat cunostinte de " buna ziua" si atat ... cu rudele ... alea putine ... imi este rusine sa vorbesc ... ma gandesc ca daca in parinti nu am un asa sprijin ... Ar fi un pas mult prea important sa il iau cu o asa usurinta ... trebuie gandit totul pentru a mai diminua posibilele consecinte negative ...

Ana, mamica lui Mihai Constantin nascut pe 24.05.2007
24+

Nu inteleg de ce iti este rusine sa vorbesti
Inteleg de ce iti este greu si de ce esti dezamagita si de ce ti-e frica.
Dar de ce iti este rusine?
Nu tu iti trumatizezi sotul si copiii, nu tu bei pana nu mai stii de tine, nu tu umilesti pe cei din jurul tau.
Ti-e rusine ca ai nevoie de ajutor? - toti avem nevoie de ajutor la un moment dat. Eu ii repet copilului meu in fiecsre zi: rusine nu este sa nu stii, rusine este sa nu intrebi ca sa afli. Ai nevoie de ajutor - cere ajutor.
Ti-e rusine ca ai facut o alegere proasta atunci cand te- ai casatorit? - Intre timp te-ai desteptat si faci ceva ca sa indrepti raul.

Poti suna la fundatia pe care ti-a sugerat-o Corina.
Poti merge sa vorbesti la Autoritatea Tutelara din localitatea ta, pentru a afla care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmezi.
Poti gasi persoane care au fost martore la starile de ebrietate (banuiesc ca nu bea singur in casa si apoi se culca).
Poti scoate certificat medico-legal pentru fiecare vanataie pe care o ai din cauza lui.
Poti povesti colegilor de serviciu ce ti se intampla (ei pot fi ulterior martori la proces).
Poti vorbi cu educatoarea baiatului (banuiesc ca este inca la gradinita) despre eventualele probleme pe care le are baiatul (sa nu crezi nici macar pentru 3 sec ca nu este afectat de felul in care se poarta tatal lui cu tine).

Intr-adevar DEGEABA ai bani daca nu stii ce sa faci cu ei.
Tu inca mai crezi ca pentru ca are bani esti obligata sa stai acolo. Nu te-a cumparat. Nu are nici un drept asupra ta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

apoi, asa are statut social, are statut financiar si pt ele plateste cu copilaria copiilor ei.
sunt f dura, pt ca am trecut prin asa ceva si nici acum nu inteleg de ce mama nu a divortat.
nu esti in randul lumii si 100 de lei din buzunar e platita in umilinte.el te cumpara,el are constiinta ca banii sunt asul lui si asta , in mintea lui bolnava ii da dreptul si sa te violeze,se cheama viol domestic, si sa te bata, si sa te jigneasca si stii de ce? PENTRU CA TU ACCEPTI!
cum poate sa iti ia baitul atata timp cat el nu sta permanent int ara?nu are nicio sansa,iar parintii lui nu pot primi custodia atata timp cat tu traiesti si nu esti decazuta din drepturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ana, pana nu tu vei realiza ca esti o victima si nu vei dori sa scapi din inchisoarea in care traiesti si in care iti condamni si copiii sa traiasca, nu se va intampla nici-o minune si nu vei scapa de abuzator.

incearca sa iei legatura cu userul Eleni de pe acest forum. te poate sfatui ce sa faci, pas cu pas, pentru a iesi din aceasta relatie abuziva.

fa-ti curaj, discuta cu un avocat, intereseaza-te ce trebuie sa faci, ce dovezi sau martori trebuie sa aduci ca sa demonstrezi faptul ca esti abuzata, ca el este dependent de alcool, ca nu poate avea grija singur de copii. mergi si la circa de politie de care apartii cu domiciliul, incearca sa discuti cu cineva de acolo in legatura cu violenta domestica si abuzurile la care esti supusa. vezi ce sfaturi primesti si de aici.

vrei sa ajungi in situatia altei fete de aici de pe forum, care este violata aproape zilnic de sotul ei ? care trebuie sa accepte perversiuni sexuale si alte mizerii si umilinte, pentru ca nu vrea/nu poate/nu intelege sa se rupa din relatia respectiva ?

ana, atat de putin valorezi in ochii tai ? iti vinzi sufletul, fericirea si viitorul copiilor, pentru niste nenorociti de bani, o casa si de rusine ca ce-o sa zica lumea, rudele, vecinii, vanzatoarea de la coltul strazii ? wtf, ai o viata, si p-aia vrei sa ti-o sacrifici - pentru ce, de dragul cui ?

capul drept si fruntea sus, singurul lucru de care ar trebui sa-ti fie intr-adevar rusine este acela ca sacrifici copiii pe altarul unei mizerii de casnicie. nu merita sa faci asa ceva, tu trebuie sa-ti aperi copiii, nu sa-i lasi prada abuzatorului si familiei lui ciudate.

un serviciu ai, vei avea indemnizatie de CIC, casa ai, baiatul iti va fi incredintat tie cu siguranta, el va trebui sa plateasca pensie alimentara pentru copii (sper sa nu-ti faca vreo faza si sa afirme ca fetita nu e a lui, ca de fapt il inseli cat e plecat in curse si alte aberatii).

daca parintii nu te ajuta, nu-i bai. o sa fie mai greu, dar nu imposibil. considera ca locuiesc la sute sau mii de km sau sunt plecati in alta tara, iti va fi mai usor sa suporti lipsa lor de ajutor.

poate cu timpul isi vor da seama ca te-au judecat gresit, vor intelege cosmarul prin care treci si te vor ajuta din nou.

nu mai sta pe ganduri ! timpul lucreaza in defavoarea ta, a baiatului si a fetitei care creste in tine.

nu actiona haotic si impulsiv, ci pe baza unui plan bine pus la punct, astfel incat sa nu-i lasi "odiosului" posibilitatea sa te prinda pe picior gresit si sa-ti faca viata amara. nu te trada, nu lasa sa se afle sau sa se auda ce vrei sa faci. ai grija cu calculatorul si cu accesul la el, delogheaza-te de fiecare data cand iesi de pe forum, sterge istoricul de accesari din browser-ul de cautare - ca sa nu-si dea el seama vreodata ce fel de informatii cauti pe net sau ce site-uri accesezi.

daca nu ai o prietena, o confidenta, bazeaza-te pe noi, fiecare te va ajuta dupa puteri - un sfat, o recomandare, ajutor material.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Multumesc mult pentru sprijin.
In ultima vreme sunt fara chef, fara vlaga , fara putere de concentrare ... poate sa fie si de la sarcina ... poate o fi si vreun pui de depresie ... Imi este greu sa ma adun ... Am zis sa mai stau vreo luna, doua, sa vad cum mai evolueaza lucrurile ... Imi este putin teama si de momentul nasterii ... eu am ceva probleme si cu sarcina ( artera uterina infundata, defect de sept ventricular la inima bebelinei , placenta mica ) ... am optat sa-mi urmareasca sarcina o doctora de la un spital particular din Bucuresti pentru ca aici la noi poti muri cu zile . Imi este putin teama pentru ca voi avea cu siguranta nevoie de sprijin cand voi naste ... Eu sper ca nu vor fi asa de mari problemele dar trebuie sa iau in calcul si asta ... Imi fac planuri peste planuri ... scenarii si scenarii ... Cu un avocat am vorbit deja ... dar nu mi s-a parut prea bazat ... plus ca ulterior aceasta avocata am aflat ca urmeaza sa se casatoreasca cu mosul baiatului ... mos care este bun prieten cu sotul ... va dati seama ce ar iesi daca s-ar ajunge la urechile sotului de posibilele mele intentii... Trebuie sa ma gandesc bine ... nu in pripa ...
In fine ... ce mai pot spune ... speranta moare ultima .
O zi buna in continuare ... tuturor.

Ana, mamica lui Mihai Constantin nascut pe 24.05.2007
24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ideea e ca tu nu ai nicio idee de divort .
nici macar nu iti doresti asta.
divort=lipsa sigurantei sociale, materiale.
calitatea vietii, calitatea ei spirituala, calitatea vietii copiilor=banii adusi de sot+bataii,certuri,jigniri ca e super oferta,la pachet.
iarta-ma,dar copilasii tai nu au nicio vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Mamaaa ... Histamina ... esti o dura ... cred ca stii ce vrei de la viata ... si si incerci sa actionezi in consecinta ... ai si umor ... Sau macar incerci sa combini oarecum lucrurile ... sa rezisti ...
Eu de felul meu sunt mai slaba din fire ... sunt mai familista de fel ... si cred ca mai conteaza si cum ai trait in casa parintilor ... atmosfera de acolo ... ce educatie ai primit ... vorbesc acum la modul general . Dar asta este ... daca am stii dinnainte ce ne-ar astepta in viata am actiona cumva sa reglam unele treburi.

Ana, mamica lui Mihai Constantin nascut pe 24.05.2007
24+

Mergi la inceput