cum putem iesi din impas

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

larasarit tot la fiecare program de stiri vedem copii batuti si abuzati de parinti. asa ca hai sa-i spunem sa ramana...
Nu i-a spus nimeni sa plece fara sa stabileasca niste pasi inainte. problema e ca ea nu vrea sa plece ci sa schimbe omul din dotare. asa ca solutia ta care este sa stea acolo, ca nu cumva sa o omoare ca pleaca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Solutia mea este ca n-am solutie.
Ce zice Salcia e cea mai logica solutie..baby steps si in astia baby steps trebuie sa gaseasca o modalitate de a minimiza conflictele.
Pentru a te reprezenta in 2 procese(ordonanta de urgenta pentru incredintarea copiilor si divort) avocatul iti ia 3000 lei, adaugam cheltuielile casei, adaugam nevoile copiilor, adaugam depresia care ii da tarcoale, sotul care la momentul actual nu ar accepta sub nici o forma o despartire si familia ei care nu vrea sa o ajute nici macar cu o vorba buna, oare cu mai mult ar fi dispusi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

La fel de bine, pe fondul consumului de alcool, se poate intampla si daca sta. Probabilitatile sunt procentual egale in orice situatie ...prezenta sau viitoare. Asta e ca si cu drobul de sare. Nu asta trebuie sa stea la baza deciziilor ei pt ca asta e un "autosantaj"...adica iti tai singur craca de sub picioare. Cred ca trebuie sa-si analizeze situatia la rece, a ei si a copiilor ei si da, cu pasi mici dar siguri sa faca ceva pt a schimba situatia in bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Ce nu inteleg eu este...de ce o "bagati" in depresie pe biata fata? E o certitudine? e ceva must have? Nu...ea poate aparea, la fel de bine poate sa nu apara....si mai ales, de unde certitudinea ca sotul n-ar accepta o eventuala despartire?
Da e un stres un divort...dar un stres infinit mai mic decat sa dorm cu frica, etc, etc (ca sunt multe pe care le traieste si nu e ok).
Cred ca nu-si au rol scenariile astea....nu-l cunoastem pe om si chiar daca l-am cunoaste, nu toate reactiile sunt previzibile plus ca prezentand atat de "morbida" situatia...apoi la cat e ea de nehotarata si la cate intrebari isi pune...numai sprijin nu se numeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

totusi lipsesc oarece elemente:
1. de ce s-au casatorit?cum erau el, odiosul si soacra odioasa atunci.e ceva ce le-a schimbat comportamentul?
2. cum decurge o zi obisnuita alturi d esoacra? e la fel ca soacra mea:urla,tipa,injura sau ar eis momente d enormalitate.
3. cand s-a luat decizia locuirii cu soacra,ana ce a avut de spus si cum a reactionat cand ceva car eincalca atat de grav initmitatea a avut loc?
4. soacra o ajuta in vreun fel?
5. cum si cat se implica in relatia lro parintii ei?
6.cum se poarta el fata de socrii si familia anei?
7.cums e poarta soacra fata de copil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Buna ziua .
Doamne ... dar cate controverse am iscat ...
Vin cu o mica noutate ... Aseara am prins un moment prielnic si l-am abordat pe sot . El discuta cu un prieten , tot marinel, trecut printr-o situatie similara ( divort) ... si ii dadea chipurile sfaturi juridice respectivului cu privire la pensia alimentara. A venit la mine sa imi aduca oarecum la cunostinta acest lucru ... si l-am abordat imediat spunandu-i ca inainte de toate sa acorde mai multa atentie relatiei ( situatiei ) lui. Stiti ce mi-a zis? ... "Ce... vrei sa divortezi si tu?" ... si i-am zis " Poate da poate nu ... cine stie ? ... ti se pare ca ne este bine ?" ... I-am spus pentru a treia oara ( cred) ca nu va mai exista o " data viitoare" cand voi mai ramane cu mama lui . I-am spus ca voi pleca din casa. Mi-a replicat " Pai si unde te duci? ca la casa cumparata nu sunt conditii?" ... I-am spus clar ca la apartament. Mi-a zis " ca o sa iti fie foarte greu" ... I-am zis " ca sunt constienta si accept" ... Si am mai venit cu o intrebare catre el " Pai bine ... dar tie iti place ce este la noi in casa ? .... iti place cum se poarta si ce face mama ta? " ... Stiti ce mi-a zis ? ..." Pai si eu ce sa fac? ... sa o omor?" ... Doamne ... ma gandesc eu ... daca el ca barbat ... daca tot pretinde ca are o anume autoritate ... de ce nu face nimic sa fie oarecum mai bine ? ... Nu vrea ... nu ca nu poate ... Daca nu a acceptat el sa ne mutam in noua casa , care este foarte aproape ... pe motiv ca nu este casa amenajata ... Pai la banii lui in doua saptamani o face de numa' numa' ... nu vrea si gata .
Asa ca eu am luat masuri ... Cu siguranta ma voi muta la apartament ... Am pus in vedere chiriasei sa se mute cat mai repede ... M-am interesat si de un avocat mai bun ... Acum nu trebuie decat sa stabilesc o intalnire ... lucru care este mai greu ... nu as vrea sa dau oarecum de gandit la o eventuala intarziere a mea acasa . As vrea sa fac lucrurile cat mai discret ... sa ma pregatesc pentru un eventual razboi ...

Deocamdata atat ... sper sa fiu din ce in ce mai motivata pe viitor ... si sper sa fi ales calea ce buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Da, lipsesc multe date esentiale din "fisa de evaluare" a relatiei, a familiei (alta denumire n-am gasit ) si asta s-a vazut dupa "chestionarul" de ieri...deci clar, ea are alte valori decat mine, tine, altii, are propriile ei valori...nu e rau asta, deloc , daca nu afecteaza pe altii, dar in momentul in care ii afecteaza pe proprii tai copii, e tragic. La urma urmei nu trebuie sa ne dea noua toate aceste date, ei trebuie sa si le dea si sa le si ia in considerare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@ Ana:
Acum imi placi. Nu ca ar conta asta.

Te vei descurca in mod sigur. Curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

citind detaliile date de ana, inclin sa cred ca ea are nevoie foarte mult in acest moment de sfaturi din partea unui profesionist - si aici ma refer la psiholog. a avut depresie, s-a tratat, a renuntat la tratament, acum e insarcinata, hormonii isi fac de cap, are probleme "cat casa", e clar ca nu se indreapta nicidecum spre o stare "zen", ci mai degraba spre "praf si pulbere".
ana, incearca sa gasesti un psiholog bun, sa discuti, sa vezi si sa intelegi unde anume gresesti, cum ar trebui sa gandesti si sa reactionezi. in primul rand trebuie sa-ti ridici stima de sine din haul unde ai lasat-o sa cada. pana nu te vei iubi, aprecia si respecta - tu pe tine - nu vei rezolva nimic.
oarecum off-topic : ti-ai facut analizele pentru toxoplasmoza ? pisicile sunt deparazitate/vaccinate, stau numai in casa sau ies si pe afara ? eu, cu o singura pisica in casa si devenisem obsedata de par, sa-l adun, sa nu vad un fir; plus ca pisi a mea nu intra niciodata in bucatarie, era teritoriu interzis pentru ea...nici nu vreau sa-mi imaginez cum e sa imparti locuinta si cu 10 pisici lasate sa bantuie peste tot...dar asta e cea mai mica dintre problemele tale, ca sa zic asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

" Pai si eu ce sa fac? ... sa o omor?" ... Doamne ... ma gandesc eu ... daca el ca barbat ... daca tot pretinde ca are o anume autoritate ... de ce nu face nimic sa fie oarecum mai bine ? ... Nu vrea ... nu ca nu poate ... Daca nu a acceptat el sa ne mutam in noua casa , care este foarte aproape ... pe motiv ca nu este casa amenajata ... Pai la banii lui in doua saptamani o face de numa' numa' ... nu vrea si gata . "

Adica dupa replica asta tu ai gandit doar atat, te-ai limitat la a-i reprosa in gand ca nu a facut nimic....cand el, de fapt, te-a intrebat de o solutie....no coment

in rest...indepartandu-te de soacra,e ft bine,....ce vei face dupa, sa fie strict decizia ta, fara influente.

Mergi la inceput