cum putem iesi din impas

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

politia??
si tu mai stai acolo?si parintii tai?te reneaga sau ce?
ceva nuse pupa in ecuatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Intervin la raspunsurile conform carora ea ar putea sa isi modifice stilul de comunicare ca sa salveze ceva, sa zic doar ca dupa "blesteme, VIOLENTA FIZICA" nu cred ca sunt pertinente sfaturile de genul "ai grija cum ii prezinti situatia ca sa il faci sa procedeze ca tine". Deja relatia este la un alt nivel.

Parerea mea este ca ai 2 solutii:

1. pleci, nu neaparat imediat acum cat esti insarcinata, dar iti dai un termen si incerci sa te tii de el.

2. stai, in deplina cunostinta de cauza ca el nu se va schimba. daca vrei sa stai ( pt. motivele tale, desi repet, nu cred ca sunt suficiente sa te determine sa stai in conditiile expuse de tine ) incerci sa minimizezi efectele. Dar pt. copii va fi groaznic sa creasca intr-o astfel de familie cu blesteme si violenta. Fostul meu sot a stat intr-un astfel de mediu si din pacate l-a afectat iremediabil. Si el a recunoscut dar tot a suferit foarte mult si nici nu si-a putut schimba comportamentul desi a incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Draga mea, te aprinzi gratuit...te-a acuzat cineva ca ai fabulat, a insinuat cineva asa ceva? De la ce te-ai luat? Care e cauza care te-a facut sa obtii efectul asta la tine? (ca tot sugerezi, si o faci bine, ca trebuie cautata cauza). Ai cerut pareri, le-ai primit....de toate felurile, tu decizi pana la urma ce e de facut, nu sunt eu sau X sau Marius in locul tau, tu esti...tu suferi, tu te agiti, tu ai de-a face cu mojiciile alea, tu esti agresata emotional, fizic, verbal....ai cautat cauza lor (din punctul meu de vedere nu se motiveaza nici o cauza care duce la asa un efect si nici nu m-as obosi sa caut), dar tu nu esti eu. Nu este usor sa te concentrezi, sa te aduni....nici n-am sugerat asta, nici eu nu am batut din palme si m-am adunat...dar nici nu m-am "zburlit" la cei ce imi ziceau, cu bune intentii, ca e singura solutie ca sa pot sa iau o decizie inteleapta si matura. Eu as pleca fara sa ma uit inapoi...sa imi caut linistea, sa-mi cresc copii in liniste si armonie, sa dorm linistita noaptea fara sa-mi fie frica ca vine "aburit" si ma ia la ture, sa dorm in mirosul casei mele si al copiilor mei, nu de alcool...dar ma repat, tu esti tu...tu acum incerci sa te faci auzita...nici la noi nu 'razbati' asa cum ti-ai dori si te "infoi" devenind putin agresiva, de ce? Eu mi-as pune si intrebarea asta, pt mine, sa-mi raspund mie. Nu trebuie sa fii de acord cu noi, ai rabdarea si ne asculta macar ce avem de zis, daca tot ne-ai intrebat....si adunand de ici , de colo, la un moment dat, intr-un moment de sinceritate cu tine ai sa intelegi pozitiile tuturor. Eu iti doresc succes si sarcina usoara in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

A primit prea multe lovituri, nu fizice, de la cam toti din jurul ei..ca ea stie ca aveti dreptate..stie bine, ca doar la asta se gandeste dupa fiecare episod urat. Dar uite asa, s-a saturat si nu prea, vrea sa ii fie bine ei si copilului dar nu isi poate imagina cum arata acel bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ana,cand soacra si cumnatele m-au jignit, la sotul meu in casa, sotul a deschis larg de tot usa si a spus :voi trei (maica-sa,surorile lui) iesiti afara,cu ea raman.punct.si afara au iesit de 11 ani si crede-ma niciodata nu i-am cerut asta.

banii sunt f multi,soacra ta actioneaza cu tine ca si cu o sliga ce o ar ein casa din moment de fecior-su aduce atata banet.daca fecior-su te-ar respecta,ar face-o si ea.
tu nu intelegi ca oamenii astia never nu se vor schimba?
tu accepti pt bani, pt ca nu ai curaj si ei stiu asta.ce motive ar avea sa se schimbe,atata timp cat tu ai acceptat totul pana acum?

adica tu ai avea o medie de 2000 de euro pe luna pensie alimentara si in contextul asta tu mai stai cu el????/ca tot vb de bani.toat einstantele din lume tie iti vor da copii.ia pleaca tu si vezi schimbarile ce vor veni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Buna ziua.
Inainte de toate ... imi cer scuze daca ... si sigur ... am fost mai agresiva ... este rezultatul a atatia ani de trecut prin momente mai grele ... timp in care efectiv nu am avut pe nimeni care macar sa incerce sa ma inteleaga si sa imi arate intr-o maniera eleganta cum este mai bine sa procedez ...fara sa imi impuna sau sa puna conditii. Am facut greseli ... ca este omenesc ... si in prezent sunt rezultatul evenimentelor prin care am trecut ... Dupa cum am spus nu mai am rabdare ... simt asta ... si de aceea caut in disperare de cauza solutii pentru a iesi din impas ... fie ca se poate remedia problema in familie ... fie ca va trebui sa plec ... caz in care va trebui sa o fac " cu cap" ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

maniera eleganta fata de unii care te trateaza ca pe o carpa,care te blesteama, te bat si sunt betivi?

insistenta cu care tu cauti o maniera eleganta,arata,de fapt incapacitatea ta de a te rupe.
uite cum s ao faci cu cap:
pleci,iei copii, bagi instant actiune de divort.punt.ceri pensie alimentara 30% din venitul lui,rezisti presiunilor si gata.
pt asta te vom ajuta, sprijini si aici vei gasi ajutor de la fete care au fost puternice si s-au rupt din iad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Tot ce iti lipseste tie acum este o strategie. Asta inseamna sa nu te arunci ca un berbec ci sa stai si sa pui pe foaie cum se zice... Ok sa vedem cum stam

A. puncte foarte bune
B. Puncte bune (de pastrat)
C. Puncte aproape bune (de corectat in sus)
D. Puncte slabe (de corectat in sus)
E. Puncte foarte slabe (de eliminat)

Apoi vezi din 100% cat sunt toate si cu bune si cu rele cam cat la % spui ca reprezinta fiecare in parte?
Atunci ai o radiografie rece seaca dar utila asupra vietii tale
Acum daca punctele C si D pot fi corectate imbunatatite si stii cum sa faci asta si daca dupa ce le faci A+B+C+D reprezinta cel putin 75% satistactie atunci DA poti sa mergi pe acest plan
Daca insa poti sa corectezi partial din punctele C si D si stii cum DAR D+E reprezinta 45% sau mai mult din total atunci consider ca este mult mai corect sa iti reproiectezi viata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Mai bine hai sa facem o lista cu ce iti trebuie: martori, orice fel de alte probe, avocat bun, bani, bani si iarasi bani (ai zis ca deocamdata ai doar datorii pe card si mai vine si bebe..), minte limpede, sprijin nu doar de pe un forum si mai trebuie sa gasesti o modalitate sa te aperi de nebun, nu stiu care..
Histamina, divortul si restul s-ar putea sa dureze ceva timp..
Acum, gravida te-a lovit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

mai fata draga, ana_maria, nu-ti mai pune in fata bariere de genul "ca daca s-a ajuns sa te bata sotul inseamna ca si tu ai o vina"
N-ai. Nici una. Punct.
Indiferent ce ai facut (ce lipsa de respect i-ai aratat tu sotului care aduce bani in casa) nu are nimeni dreptul sa te blesteme, sa te bata sau sa te faca sa iti fie frica in caminul tau.

Acuma, doar tu stii ce e la tine in casa. Pune-le pe hartie (arunca hartia dupa ce ai terminat de facut ordine in ganduri, daca vrei sa fii sigura ca nu o vede sotul), dar pune-le pe hartie. Daca stai sa le invarti asa in cap la tine o sa te ia cu ameteala si o sa renunti.
I-ati un pahar mare de suc, o foaie, un creion, o ora-doua pentru tine si fa-ti un plan. Daca banii sunt importanti pentru tine, pune-i in pe locul unu pe lista si treci mai departe la lucrurile urmatoare.
Cand pui lucrurile astea pe lista vezi sa fie cat mai specifice. Spre ex: daca pui "sa ne fie bine", "sa ne respectam", "sa ne intelegem" - pui degeaba; daca pui "vreau X euro pe luna pentru cheltuielile casei la dispozitia mea" - asta e ceva specific, poti sa-ti dai seama daca se intampla sau nu.


Si mai tine cont de un lucru: singura persoana pe care o poti determina sa se schimbe esti tu. Pe sotul tau nu poti sa-l schimbi si sa-l faci sa se poarte altfel, pe soacra ta, pe parintii tai, pe nasii vostrii, politia, vecinii, cunoscutii - nu.
Singura persoana pe care poti sa o schimbi esti tu.
Pe restul ii accepti (sau nu) asa cum sunt.



Mergi la inceput