Montare policarbonat pe gard!

Montare policarbonat pe gard! | Autor: inbox

Link direct la acest mesaj

Avem un gard facut de vecini din panouri de plasa ( nu stiu cum le zice exact), ideea este ca am discutat cu vecinii, fiindca vroiam sa inlocuim panourile de sarma cu lemn, ei nu vor, ca lemnul este mai greu de intretinut etc. Asa ca am ajuns la solutia de compromis, sa punem panouri din policarbonat peste cele din plasa. Vrem in we sa facem operatiunea, insa nu stim cu ce sa le prindem de panourile din sarma- nu vrem sa dam gauri in stalpii de fier, vrem sa fie fix pe panourile din sarma.
Gardul arata exact asa http://iovocomeximserv.infoconstruct.ro/anunt_385999-Plasa+sudata+garduri+(oferim+plasa+sudata+pentru+imprejmuire+garduri).html

Va rog sa nu-mi spuneti cat de urat este policarbonatul ala ca stiu deja, dar alta sansa nu am sa fac ceva pentru a nu ma mai vedea cu vecinii de cat ori ies din casa :D.!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

metoda de prindere nu stiu sa-ti dau, insa iti pot recomanda ca atunci cand montati policarbonatul, sa-l puneti cu "dungile" pe orizontala, nu pe verticala. de ce ? pentru ca am observat la mai multe porti/garduri, unde este montat cu "dungile" pe verticala, faptul ca iarna intra zapada/apa in acele canale si cand ingheata se fisureaza. nu stiu daca si voi veti folosi acel tip de policarbonat, cu canale pe interior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Multumesc CorinaDani, asa ne-au spus si cei de la care vom cumpara, plus ca, zice sa dam gauri in foaia de policarbonat cu o surubelnita incinsa, ca altfel plesneste daca dau direct cu surubul sau sa fac gauri cu filetanta.

Noi ne-am gandit sa-l prindem cu asa ceva http://www.acvento.ro/consumabile-ventilatie/206-coliere-plastic-bride-.html dar oare tin?, a mai prins cineva cu coliere din astea?

Ce am studiat noi pe la garduri, sunt prinse fie direct in stalpi, fie cu niste benzi metalice cu surub....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Solutia eleganta pt montaj este cu suruburi, dati gauri in policarbonat, confectionati niste placute mai mari decat ochiul plasei sudate si prindeti cu saibe panourile de policaronat. Adica un fel de senvis panou/gard/placute. Solutia amatoristica, rapida, este cu "soricei", care sunt niste cureluse de plastic cu zimtisori de le folosesc electricienii sa prinda cablurile manunchi. Se gasesc pe mai multe dimensiuni.

Ca sa nu intre apa/praf/mizerie in celulele de policarbonat sa gasesc canturi speciale dar cam costa. Solutie provizorie ar fi banda adeviza din aia gri, de instalatii, "duct tape", din cea pe care le-o pun criminalii pe gura victimelor in filmele americane . Rezista la umezeala si ar tine vreo 2 ani estimez eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

oare ce se intampla cu placile astea cand vine vreo furtuna/vijelie de vara ? nu se rup, nu le ia vantul ?

n-ar fi mai bine sa puneti material din acela din care sunt confectionate bannerele pentru reclamele stradale ? macar acestea au perforatiile facute, astfel incat sa nu le umfle vantul si sa le rupa.

intr-o revista cu fel de fel de chestii am gasit varianta gardului artificial de iedera/vita de vie, am vazut montat la o casa si arata ok dupa aproape 2 ani.

despre asta vorbesc, in partea de jos a paginii gasesti si alte produse similare :
http://dmail.allshops.ro/produs/376089/Gard+viu+sintetic+-+VERDECOR.html

cat despre astupatul celulelor, n-ar merge oare si cu silicon transparent, pus cu grija si rabdare ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Da, acum ne spunea cineva, ca placile alea din sarma sunt sudate de stalpi, si la o vijelie cica s-ar desprinde gardul din sudura.
Asa ca vom cauta alta varianta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

stiu ca nu vrei un raspuns ca asta, dar eu tot ti-l dau, pentru ca anul asta asta vom face si noi: dublam gardul de sarma al vecinilor cu un gard la noi(ca sa nu avem discutii) si plantam pe langa el iedera ca aceasta:
http://www.gradinamea.ro/_files/Image/articole/original/ivywall.jpg
In drum spre serviciul meu e un gard exact cu plasa din link-ul tau imbracat in iedera si, iarna, tulpinile ei fac o retea destul de deasa. Incerc sa promit ca luni vin cu poza gardului pe timp de iarna.
eu cred ca iedera asta creste duf de repede si in 2-3 ani e ff potrivita pt pastrarea intimitatii!

(la noi e si mai rau: acolo au gaini/gaste si vara gastele se scalda in praf a.i. la noi e plin de fulgi )
P.S. nu i-ati putea convinge pt varianta plantat la voi iedera care sa urce pe gardul lor?
Mai e o varianta de iedera ce sta si iarna verde dar cred ca e verde pt ca se agata de pomi si se hraneste din coaja lor, nu cred ca ar rezista pe gard, mai ales vara, in plin soare.

asta e cea vesnic verde(si cu ea ma intalnesc zilnic, dar e agatata pe un plop batran):
http://decostyle.mayra.ro/intretinere-gradina/amenajarea-gradinii/iedera-planta-cu-frunze-vesnic-verzi/135/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

si eu as vota pt planta cataratoare (chiar daca iarna nu mai e asa bogata, totusi nu petreci asa mult timp afara ca sa te deranjeze, zic eu). Pe langa aspect (urat la policarbonat) eu cred ca e si problmea de aerisire - care o sa fie lipsa daca puneti panourile alea. E important sa circule aerul (din punctul meu de vedere).
Poti sa pui si lonicera si glicina din loc in loc si ai si parfum.
Policarbonatul se urateste relativ repede si inseamna cheltuieli periodice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

puteti dubla gardul cu inca un rand de plasa,la o distanta de 20 cm,iar intre ele sa bagati spartura de piatra alba(sau ce piatra va place).
ulterior,puteti decora gardul,din loc in loc,cu jardiniere cu flori,cu iedera,alte plante de rocariesau ce flori doriti voi.
nu stiu daca e o solutie pentru voi,noua ne-ar fi placut,dar ne-au impiedicat costurile,mult mai ridicate decat cele pt un gard de lemn
sa ne anunti la ce v-ati decis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Am amanat lucrarea caci nu mai stim ce sa facem! Trebuie sa discutam si cu vecinul: deocamdata adunam idei sa avem ce sa-i propunem. El va pune vita de vie pe partea lui. Chestia la plante, este ca dureaza pana se formeaza gardul viu..dar pana la urma, cred, ca asta va fi varianta...noi am studiat si un soi de tuja care poate fi tuns, din pacate ne ia mult spatiu din curte, care si asa este micuta.

Daca va mai vine vreo idee sa mi-o ziceti!

Pana acum inclinam spre o plasa verde sintetica pe care sa o tinem pe gard pana creste verdeata! Totul insa depinde si de ce zice vecinul! Din pacate, nici nu e genul cu care sa poti discuta omeneste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Madalina, acum am citit cu atentie, este buna ideea cu un gard paralel pe care sa pun eu sa se catere ce vreau.

Mergi la inceput