Carti de autoeducare

Carti de autoeducare | Autor: Selene_Bunny

Link direct la acest mesaj

Citat:
citat din mesajul lui Aqai
dar acum nu mai exista absolut nici o scuza cu toata literatura self help sa nu inveti sa-ti reglezi emotiile si sa gasesti alt fel de a te manifesta.


Ce carti de autoeducare ati citit si recomandati? Care merita citite, adica, si de ce?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Selene, nu stiu de carti, stiu insa ca exista cursuri de dezvoltare personala contra cost (prin Camera de Comert). Ma batea pe mine gandul la asa ceva, insa nu stiu daca merita 200 euro un astfel de curs.

Eu am probleme sa ma impun, sunt perceputa ca lipsita de autoritate si pe plan profesional si personal. Pe plan profesional chiar nu ma intereseaza cine stie ce, m-am obisnuit deja dupa 3 ani de profesie ca oamenii oricum fac ce vor si sa nu ma iau personal orice prostie aruncata in vant de unii si de altii.

Pe plan personal, in schimb doare cel mai mult. Are sotul un stil de-a ma injunghia pe la spate, exact cand mi-e cel mai bine. Cand mieros din vorbe, cand in urlete si usi trantite. Este familist convins, trage pt casa, dar cand reproseaza ceva, mama-mama sa te tii. Nimic nu-i convine, totu-i pute, doar el face r...l perfect. Nici ca muncesc in 2 locuri (nu sunt acasa, nu fac curatenie luna, nu gatesc 2 feluri zilnic, nu ma ocup de copil etc. etc) desi ziua mea incepe la 6 si se termina tarziu in noapte... Am avut o suspiciune de deficit hormonal la copil, bineinteles ca de ce nu am observat mai devreme, ce fel de medic sunt etc, etc. Iar el nu a stat cu noi prin spitale, pur si simplu ne-a dus ca orice sofer de taxi. De 8 Martie am avut prima iesire cu fetele in oras dupa atatia ani, m-a sunat sa vin acasa repede ca ce stau atata? Dar eu Doamne fereste sa-l sun cand este plecat de-acasa (la tenis, in oras la meciuri, la colegi), ca doar nu-i pampalau sub papucul nevestii...

Teoretic nu are motive de stress: are masina pe care si-o doreste, nu l-am mai batut la cap cu schimbatul locului de munca, acum are santier in casa ca vrea sa renoveze baia/balcon/debarale/beci si ce-o mai avea el in cap, trimit la mama'sa tot ce-mi transmite prin fi'su.

Nu stiu cand reusesc sa ma linistesc, am incercat si pe naturiste, si pe mai putina cafea, dar ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Selene, o rugaminte. Incepe tu pretty please cu ce carti ai citit ca sa nu ti le mai recomandam pe aceleasi. helf help inclusiv parenting

ca sa nu te asasinam cu lucruri pe care le stii deja, ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Nu am citit decat diverse articole din diverse reviste, Aqai. Pe teme ca: gestionarea tantrumurilor, gestionarea eficienta a timpului (timp de calitate), copii cu deficit de atentie, cum se schimba prioritatile dupa aparitia copilului, integrarea in colectivitate, de-astea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

ce ma ajutat pe mine enorm exercitiile de relaxare si respiratie care le-am luat de pe youtube, chiar adorm cu castile pe urechi le iau de aici

http://www.youtube.com/watch?v=Zh-klfBJlHc&list=SP9A333FE227FF8599

eu merg si la terapeut si mai fac biofeedback dar e cam acelasi lucru cu relaxarea , tot din cauza cas cam emotiva , si ce mia placut enorm e
selfhelp eckhart tolle, bine si emisunea lui oprah cu echart e superba
aici
http://www.youtube.com/watch?v=cAM5mWmRR8E
sant toate cele 8 clase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Depinde de ceea ce vrei sa imbunatatesti. Ce ai mentionat tu sunt legate de copil, deci pe partea de 'parenting'. Mai sunt muuulte alte domnenii: pentru relatiile cu partenerul, pe negociere si vanzari, comunicare eficienta, dezvoltarea increderii in fortele proprii, stil si tinuta.

Pe parenting gasesti multe recomandari chiar aici pe site.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Nu am citit decat diverse articole din diverse reviste, Aqai. Pe teme ca: gestionarea tantrumurilor, gestionarea eficienta a timpului (timp de calitate), copii cu deficit de atentie, cum se schimba prioritatile dupa aparitia copilului, integrarea in colectivitate, de-astea.



Selene, dar nu te-ai gandit niciodata ca ar trebui sa citesti si lectura de self help, nu de child help? :). Adica ceva de genul sa te cunosti mai bine, sa iti dai seama de ce reactionezi TU, nu cei din jur, intr-un anume fel in diverse situatii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Ma bag si eu in seama, mai greu spre imposibil sa te autoeduci dupa ce citesti carti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

pitzinuca, nu. Am preferat discutiile. Am incercat sa citesc "Femei care iubesc prea mult", nu am retinut absolut nimic din paginile pe care le-am citit (nu e vina cartii), m-am enervat si am lasat-o balta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Selene_Bunny,
cred ca inteleg ce vrei sa spui, si eu am citit cartea , femei care iubesc prea mult, teoria o inteleg dar cand e vorba de practica e alta treaba navalesc emotiile la emotii trebuie sa lucrezi, cand am invatat sa ma relaxaz prin respiratie am reusit si emotional sa ma echilibrez
poate exista si alte metode de self help nu stiu poate alte fete stiu astept si eu raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Ma bag si eu in seama, mai greu spre imposibil sa te autoeduci dupa ce citesti carti.

cartile te ajuta sa intelegi ce se intampla cu tine. nu cred ca te poti "vindeca" complet doar citind carti, insa tot folosesc si ele la ceva.

Mergi la inceput