Primavara inutila (rondeluri vesele de pinguini)

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Neata buna si de la mine …

Azi e ultimul hop greu in ceea ce priveste inchiderea de luna si trimestru …ca orice corporatie care se respecta si are business prin toate tarile lumii, ne scarpinam la urechea stanga, cu mana dreapta, pe dupa cap, pe baza de procese si proceduri fixe, riguros documentate …adica fiecare tara are sistemul propriu de gestiune a business-ului (SAP in cazul nostru) si ca sa raportam cu totii corporatiei, avem un sistem comun financiar, evident altul decat SAP … deci facem dublu munca, dupa ce inregistram, reconciliem analizam totul in SAP, o luam de la capat in celalat sistem …doar nu credeti ca exista vreun soft ceva care sa faca transferul floare la ureche ? Nooo, din 100 de motive, nu conteaza care, drept urmare, bagam de mana, mai exact copiem in alta prezentare, datele din SAP si reconciliem si acolo, dupa regulile noului soft.

Azi noapte am avut insomnie … nu stiu de ce … dar nu m-am plictisit. Am luat Ipad-ul si m-am apucat sa citesc in urma jurnalele ghetarului … mi-a placut foarte mult, e foarte frumos aici la noi si acum inteleg de ce ne citeste atata lume … ce nu inteleg este cum de se pot abtine sa ne scrie si de ce unii ne-au invidiat.

M-am dus in spate pana cam acum 1 an, poate un an si jumtate, pe vrema lui Tanti Zavaidoc, multa alta lume se pinguinea pe atunci …Julia si Lady erau gravide, Ioana scria mereu, Viv fuma pe balcon, Emanouela semna condica, Mihaela_007 (077) ne dadea starea vremii de la Marea Neagra, Mihaela_S inca nu ma antipatiza, Corap ma enerva cu cartile … in fine, vroiam sa spun ca e ca un fel de chick-lit foarte frumos si neprofesionist scris, dar cu atata voie buna, parca si depresia lasa garda jos si zambeste relaxata … eu m-am gandit ca in noua versiune a DC-ului, sa facem o zona a ghetarului si sa adunam acolo strict toate jurnalele, de la inceput …“inceput” pe care eu nu l-am gasit … ca acum sunt amestecate printre alte subiecte. Nu stiu cand a inceput ghetarul, cu cine si din ce motiv …nu stiu daca printre noi mai e cineva dintre pionierii lui …

Legenda pe care o stiu eu este ca Tanti l-a inceput, o idee excelenta de altfel … daca este sau ne citeste cineva, sa ne spuna si noua (mie) cum a inceput comunitatea asta, ca eu am aparut mai tarziu, pe vremea cand se intra aici cu “mopul in sus” in protest intens impotriva treburilor domestice … vad ca de la protest am ajuns sa nu mai vorbim aproape deloc despre ele … mi place, mi place !!!

Ca tot am pomenit de chick-lit si Lali pleaca in concediu … vreau sa ii mai recomand 2 carti de citit in roller-coaster … Amandoua sunt scirse de Jane Green, o autoare pe care am descoperit-o la clubul meu de carte si care imi place teribil de mult cum scrie. Cele doua carti se numesc “Babyville” si “To have and to hold”. Prima vad ca e tradusa si in romaneste, a doua nu … dar cum oricum Lali nu mai are timp sa o cumpere, si le poate downloada pe Kindle in 2 min … in engleza. Eu tocmai am terminat-o de dimineata pe a doua si in stilul meu caracteristic impulsiv, trec la tot ce a scris englezoaica asta, pana cand ori ma plictisesc, ori ma dezamageste vreun roman al ei …

Anyway repet ca sa fiu inteleasa, este literatura de plaja, de vacanta, fara asteptari mari literare, pentru amatori asa ca mine … dar bine scrisa, bine pusa in pagina si (in cazul meu) bine, foarte bine citita.

Vroiam sa va mai spun ca nu am uitat de “Cu masca-fara masca” dar nu am primit toate pozele, de la toti inscrisii si nici nu am avut timp sa ma ocup. Dar cum se termina si cu “closingul” asta va trag eu de semnalul de alarma.

Rufus, mai spune-ne de la serviciu … ala care deschide si WC-ul cu cardul …hahahah si la mine e la fel, eu mi-am pus cardul de acces in portofel pe principiul ca oriunde ma duc am nevoie de bani. Bine, la WC am nevoie doar de telefon si WiFi, dar asta este, am palma mare, unde incape telefonul mai adaug si portofelul.

Laura, mai spune-ne de gemenii tai ...a ajuns fiu-tau in Amerrica de Sud, de la sutul ala tras de sora-sa ?

Julia, tu soro ar trebui sa ai tolba plina ...ce faceti ? Cum negociezi razboaiele dintre pitici ? Se bat toti 4 odata sau sunt simtiti si se enerveaza cate doi ?

Gata, ma plec in al doilea sistem financiar … daca am grija, ar trebui sa mearga repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ma intorc putin la le-urda asta ...fetelor, oare ursii americani or manca asa ceva, ca mie tare imi place usturoiul si usturoi verde n-am mai mancat de cand am plecat de acasa ...

Cum s-o numi le-urda asta in engleza ? Are cineva idee ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anchusa spune:


asta-i inceputul

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167992
(Despre curatenie, cu umor)

anchusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu habar nu am...chiar vroiam sa intreb ce e aia leurda...credeam ca e related cu brinza. noroc cu pozele lui rall.
oare leurda asta...e "chives" de pe la noi? [totusi parca nu seamana cu frunzele lui rall dar au acel "allium")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

ha, ha, ha! pai cum sa ii zica la leurda decat usturoiul ursului ( bear's garlic ) sau mai comercial ramson. dar daca nu gasiti patrunjel radacina ma gandesc ca le-urda este imposibil de aflat.
noi avem un aprozar mai europenizat, gasesc pana si eugenii romanesti si zacusca .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

sefa, eu sunt de gradinita pe aici, pe forum, adica am citit mereu dar prea putin m-am bagat in seama, dar am observat ca fete foarte faine s-au suparat copilareste, cred ca numai orgoliul prea dezvoltat la unii e de vina. si mai cred ca o doza de umor nebun in orice situatie este necesara tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

spor dna buflea

eu inchid in paralel term-ul (la noi sunt de 4 luni),anul si bugetul pt anul viitor. tocmai mi-am reamintit de ce ma mutasem din finance. pentru ca ma saturasem sa vad tot crap-ul pe care se cheltuie banii intr-o organizatie in timp ce esti considerat ca support si investitia in departamentele suport e minima, la fel ca si consideratia

urati-mi, va rog, nervi tari sa mai rezist macar jumate de an sa dea bine la cv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

nervi tari..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
Ca tot am pomenit de chick-lit si Lali pleaca in concediu … vreau sa ii mai recomand 2 carti de citit in roller-coaster … Amandoua sunt scirse de Jane Green, o autoare pe care am descoperit-o la clubul meu de carte si care imi place teribil de mult cum scrie. Cele doua carti se numesc “Babyville” si “To have and to hold”. Prima vad ca e tradusa si in romaneste, a doua nu … dar cum oricum Lali nu mai are timp sa o cumpere, si le poate downloada pe Kindle in 2 min … in engleza. Eu tocmai am terminat-o de dimineata pe a doua si in stilul meu caracteristic impulsiv, trec la tot ce a scris englezoaica asta, pana cand ori ma plictisesc, ori ma dezamageste vreun roman al ei …



Doamna Buflea, oare io care citesc de regula doar carti tehnice in engleza as face fata unui roman de la domnita verde?
Adica nu-i prea multa filozofie si limbaj intortocheat in ele, ma gandesc eu, daca-s bune de plaja. Pentru ca la mine aproape ninge, le-as pune la categoria citit in metro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ah ! Beton linkul de la inceputul ghetarului … acum am inteles ca s-a format dintr-o discutie serioasa despre curatenie, via ZZ.

Tanti Zavaidoc a fost cu gluma si Laura cu locatia. Pacat ca gluma a fost putin cam agresiva spre Anca74 (whoever she is or was ???), chiar daca ea saraca a incercat sa tina isonul … e si asta un talent sa rezisti la tavaleala si sa cazi in picioare cand toata lumea iti pune piedica.

Cu aceasta ocazie am descoperit Pinguinii Veterani … multi … Viviana, Laura, Lali, Kari dintre scriitori … Letitia1, CorinaDani, boticelina,nadaflorilor dintre cititori. Atmosfera era ca si acum, savuroasa. Imi pare bine ca am reusit sa o pastram sa timp de aproape 2 ani. Imi da sperante ca indiferent de fetele care s-au suparat si s-au retras, mereu se vor gasi nimicuri care sa pastreze ghetarul mare ...

Am vazut pe la alte subiecte, ca la fiecare inceput de capitol, se pun linkuri catre capitolele anterioare … putem sa facem si noi asa ? Ca eu o sa ma am insomnii ...

Mergi la inceput